Moterų galia
Vyrai su moterimis bendrauja nuo mažumės: mama, močiutė ar vyresnėlė sesuo formuoja berniuko charakterį. Neretai tai daro atsižvelgdama į savo elgseną. Jeigu vaikas nemato, kaip gyvenime elgiasi vyrai, jo charakteryje atsiranda moteriškų bruožų.
Ypač stipriai tai pasireiškia, kai berniukui diegiamas paklusimas ir nuolaidžiavimas. „Kai šis mažylis, sugėręs motinos moteriškąsias manieras, taps vyru, jis bus mielas ir švelnus, bet elgtis vyriškai – ir gyvenime, ir lovoje – jam bus sunku“, – tikina seksologas Borisas Jegorovas. – Jo partnerė kentės dėlto, kad gyvena su vyru, kuris psichologiniame lygmenyje yra moteris.“
Tiesa, net jei vyrui būdinga stipriosios lyties elgsena, moteris gali ją slopinti. „Pastaruoju metu vyras vis skundžiasi nuovargiu, tad vos prigulęs iš karto užmiega, – skundžiasi 35-erių Aleksa. – Negaliu pasakyti, kad labai jau trokštu to fizinio kontakto, bet bijau, kad nebūtų susiradęs meilužės.“
Seksualinio troškimo nereiškiantis vyras nebūtinai laiką leidžia su meiluže – jo šaltumo priežastis gali būti susiklosčiusi situacija šeimoje.
„Moteris, kuriai seksualiniai santykiai nėra svarbūs, gali slopinti ir partnerio libido, – aiškina seksologas. – Pavyzdžiui, supratusi ar išgirdusi, kad vyras nori užsiimti seksu, moteris imasi namų ruošos, laukdama, kol jis užmigs.
Arba, priešingai, reikalauja penkių orgazmų per naktį. Vyras bijo nepasotinamosios, jau nekalbant apie tai, kad bet kokių reikalavimų kėlimas lovoje rodo atvirumo santykiuose stygių.“
Naudodama seksą kaip valdymo įrankį, siūlydama meilę tik už tam tikras dovanas, moteris rizikuoja sulaukti partnerio abejingumo.
„Tokiu atveju į sceną žengia ne seksas, o valdžia, – sako šeimos psichoterapeutė Inna Chamitova. – Vyrui atrodo, kad moteris juo manipuliuoja, jis nesirengia paklusti, tad visiškai atsisako sekso. Kova dėl valdžios tarp partnerių neretai lemia, jog iš žaidimo, teikiančio pasitenkinimą ir artumo jausmą, seksas tampa žeminančia buhalterija.“
Moteris, iš vyro reikalaujanti per daug, gali susidurti su jo narcizišku bruožu – nenoru atiduoti, eikvoti patį save.
„Narciziškų, savimylų vyrų pastaruoju metus daugėja, – teigia klinikinė psichologė Jelena Sokolova. – Tačiau net žmogui, kuris neturi minėtų bruožų, pajutusiam vidinį išsekimą gali gimti mintis: „Aš pats neturiu jėgų, tad eikvoti energijoms kitiems tikrai nesirengiu“.
Tačiau atvirai ir sąžiningai prisipažinti, kad yra išsekę, vyrai negali – tai būtų per didelis smūgis jų grandioziniam, bet kartu ir pažeidžiamam „Aš“. Tuomet jie tiesiog vengia seksualinių santykių – tai tokia pati refleksinė psichologinė apsauga, kaip noras užsikloti antklode galvą ir tyliai gulėti.
Moteris turėtų pastebėti tokio išsekimo užuominas ir ne pykti, o pabandyti suprasti, ką jaučia partneris, patikėti juo.“
Moteris, iš vyro reikalaujanti per daug, gali susidurti su jo narcizišku bruožu – nenoru atiduoti, eikvoti patį save.
Privalu visur suspėti
Moterys skatina priešingos lyties pastangas siekti socialinės ir materialinės sėmės. Tačiau šis procesas turi ir tamsiąją pusę: vyrai darbe praleidžia vis daugiau laiko, o vakare neturi jėgų net pavakarieniauti. Tokia situacija moterims, savaime suprantama, nepatinka.
„Aišku, turiu suprasti vyrą, kuris yra toks pavargęs, kad jam ne seksas galvoj, – pasakoja 46-erių Toma. – Bet aš jau penktą mėnesį jį suprantu ir tai man ima pabosti.“
„Nuolatinį užsilaikymą darbe aš linkęs vertinti kaip vieną būdų vengti seksualinių santykių, – sako B.Jegorovas. – Jeigu situacija užsitęsė, moteris turėtų ne pykti, o susimąstyti. Dažniausiai jei seksualinis troškimas niekur nedingo, vyras randa laiko meilei.“
Darbo pasirinkimas vietoj sekso taip pat rodo, jog partneris tiesiog nepajėgus būti sėkmingas visose situacijose.
„Pabandykite įsivaizduoti, ką jaučia jūsų darboholikas, – siūlo J.Sokolova. – Galbūt santuokinis seksas jam išties tapo mechaninis ir jam tai nemalonu. Tačiau gali būti, kad jūsų partneris supranta, jog nėra toks puikus lovoje kaip darbe ir tiesiog bijo patirti fiasko.“
Manipuliacijos įrankiai
Ilgą laiką moterys laikytos seksualinių manipuliacijų asėmis: skųsdamosi skaudama galva ar nuovargiu, jos priversdavo aistros kankinamus partnerius tenkinti jų norus.
„Kai Aleksandras pasiūlė važiuoti pas jį į namus, apsidžiaugiau, – pasakoja 25-erių Milla. – Tačiau čia pat jis pridūrė: „Bet šiandien nesimylėsime“. Nors mūsų romanas truko jau kurį laiką, seksu mes neužsiiminėjome.
Išgyvenau dėl to, nes maniau, kad man kažkas negerai. Mes išsiskyrėme, o vėliau sužinojau, kad buvau ne pirmoji, patekusi į tokią situaciją su Aleksandru.“
„Moteriškosios manipuliacijos“ elgsena apie vyrą pasako daug. Galbūt jis siekia būti padėties šeimininkas, kontroliuoti santykius.
„Atsisakymas sukelia intrigą, – aiškina J.Sokolova. – Erzindami ir nepatenkindami partnerio poreikių įgauname valdžios.
Tiesa, tai keistas būdas palikti kito sieloje pėdsaką. Gali būti, kad toks žmogus tiesiog yra bejausmis, tuščias, todėl bijo, kad artimi santykiai atskleis jo tuštybę.“
Santykiai su vyru, kuris bijo prisirišti, greičiau primins bičiuliškus nei meilę.
„Jis bijo priklausymo kitam – neatsiejamo meilės palydovo, – teigia J.Sokolova, – todėl seksualiniai santykiai jam yra per artimi. Taip „šaltos“ mamos papirkinėja vaikus žaislais, bet į širdį jų neįsileidžia.
Jos ir gundo, ir atstumia, o vaikas jaučia santykių dvilypumą. Jeigu tas vaikas – berniukas, suaugęs su moterimis jis elgsis taip pat, kaip jo mama elgėsi su juo vaikystėje.“
Šansai, kad pagerės
Mūsų suvokimas apie vyriškumą šiandien patiria transformaciją. „Šiuolaikiniams vyrams, kaip ir moterims, būdingas jausmingumas bei sentimentalumas, – teigia I.Chamitova. – Anksčiau sakydavo „vyrai neverkia“, tačiau juk jų jausmai nieku nedingdavo.
Dabar visuomenės požiūris į vyrų reiškiamus jausmus pakito: stipriosios lyties atstovų atvirai reiškiamos emocijos nebekelia nepasitenkinimo ar nuostabos. Nuo ankstyvos vaikystės perimdami ir gerąsias, ir blogąsias motinų savybes, vyrai pagal emocijų raišką vis labiau primena moteris.
Jie gavo laisvę būti jausmingi ir ta laisve naudojasi. Jie taip pat kaip ir moterys nebenori užsiimti seksu be meilės, kantriai kentėti atsisakymus, visur ir visada būti sėkmingi bei tenkinti partnerės poreikius, pamiršdami apie savuosius. Juk jiems irgi kartais skauda galvą, jie trokšta glamonių ir švelnumo, supratimo.
Aišku, tai prieštarauja mūsų stereotipams apie tai, kas yra „vyriška“ ar „moteriška“, tačiau turi savų pliusų: tai, kad vyrai ir moterys tampa vis labiau panašūs vieni į kitus, galbūt leis vieniems kitus geriau suprasti.“
Rašyti komentarą