Žvejams: gegužės gražumai ir pasikeitimai

Žvejams: gegužės gražumai ir pasikeitimai

Įžengėme į bene gražiausią metų mėnesį.Gražiausią bendrąją prasme - nes viskas žydi ir kvepia, ir gražiausią žvejams - nes kimba visur, visos ir beveik visada.

Kai kurios žuvys taip pat kvepia... Pavyzdžiui, stinta arba lydeka. Man lydeka, pagulėjusi valandą patalpoje, kvepia šienu. Gal su nosimi kažkas negerai?

Mėgėjiškos žvejybos taisyklėse atsirado šiokių tokių pakeitimų, tad šios dienos puslapyje daugiausiai apie tai ir pasakosiu.

Sviestas sviestuotas

Gegužės mėnesį rašyti apie tai, kas kur geriau kimba, - tai sviestuoti sviestą. Kimba visos žuvys. Net tos, kurių gaudyti dabar negalima. Jeigu nekimba būtent jums arba būtent tą dieną, ne žuvys dažniausiai kaltos. Kalta aplinka arba dar kas nors...

Taip jau su ta žvejyba yra. Parašei, kad ten kimba, - rytoj jau nebekimba; kimba kiek arčiau ar toliau. Receptų čia beveik nėra. Yra dalis sėkmės, dalis žinojimo, dalis pasiruošimo ir galų gale noro sugauti būtent tai, ką nori sugauti.

Jeigu važiuoji ne į tikslinę žvejybą, t. y. pasėdėti ar pasivaikščioti kranteliu apskritai, tai tada būtinai reikia sėkmės elemento. Jeigu važiuoji su konkrečiu tikslu - galioja kiti faktoriai: pasiruošimas, žinojimas ir geras vietos pažinimas.

Praėjusį šeštadienį Karklės paplūdimyje, ties kapinaitėmis, ten, kur galima privažiuoti prie pat vandens ir nusileisti valtis, ko gero, buvo pasiektas pripučiamų valčių vienu metu ir vienoje vietoje susitelkimo rekordas. Oras buvo fantastiškas, beveik absoliutus štilis, tad norinčiųjų išplaukti į jūrą menkių susirinko visas debesis. Pasak vieno anonimo, valčių buvo daugiau nei žmonių Lady Gagos koncerte.

Tokiais parytiniais žvejų vizitais labai patenkinti gatvelės, kuria patenkama į valčių nuleidimo vietą, gyventojai. Juk smagu, kai penktą ryto siaura gatvele pradeda dardėti įvairaus senumo automobiliai su barškančiomis priekabomis. Rytas prasideda anksti ir prasmingai. Nieko nepadarysi... kiekvienam savi malonumai. Vienam - namas prestižinėje vietoje, kitam - bent kelios menkės...

Kiek žinau, fantastiškų rezultatų tą šeštadienį nebuvo pasiekta. Nebent man nepasisekė pasikalbėti su "tikru" žveju, kuris rezultatą daugina ne iš dviejų, kaip šiaip koks eilinis žvejokas be pretenzijų, bet bent jau 10 kartų, kaip tikras, savo vertę ir kvalifikaciją žinantis žvejys. Bus tų menkių dar...

Pakeitimai taisyklėse

Mėgėjiškos žūklės taisyklėse pakeitimų atsiranda kas keleri metai, ir gali būti, kad jau seniai galiojantį dalyką galiu pakišti kaip naują. Bet koks skirtumas, tai galioja nuo šiandien ar nuo užvakar. Šiandien tai įstatymas žvejams.

Įvesti kai kurių žuvų dydžio ir kiekio apribojimai: galima imti ne mažesnes, nei nurodyto dydžio, ir ne daugiau, nei nurodytas leidžiamas vienos žvejybos metu pasiimti kiekis.

Išvardinsiu tik populiaresnes žuvų rūšis, visą sąrašą galima rasti Aplinkos ministerijos portale www.am.lt arba žurnale "Žvejok", šio mėnesio numeryje (padaryta gana patogi lentelė, lenkiu galvą prieš jos kūrėją).

Pradėsiu nuo lašišos. Lašišą galima pasiimti vieną. Žinoma, tik nusipirkus licenciją. Ir tik leidžiamu laikotarpiu - nuo sausio 1 iki spalio 15 dienos. Minimalus lašišos dydis - 65 cm. Mažesnes būtina paleisti.

Nuo rugpjūčio 16 iki spalio 31 dienos lašišas uždrausta žvejoti Baltijos jūroje 0,5 km atstumu nuo Klaipėdos šiaurinio ir pietinio molų galų, ir 0,5 km atstumu nuo Šventosios upės žiočių.

Šlakys: galioja tas pats kaip ir lašišai.

Šamas: minimalus dydis - 75 cm, leidžiamas kiekis - 1 vnt. Draudžiamojo laikotarpio nėra.

Su lydekomis viskas liko kaip buvę. Minimalus dydis - 45 cm, draudimo laikotarpis irgi nepasikeitė.

Margasis upėtakis: minimalus dydis - 30 cm, leidžiamas kiekis - 3 vnt. Draudimas gaudyti dirbtiniais masalais - nuo spalio 1 dienos iki metų pabaigos. Natūraliais masalais gaudyti negalima apskritai. Taigi slieko upėtakiui nekiškit - negalima. Kaip vaikui saldainių.

Meknė: minimalus dydis - 28 cm, galima pasiimti 5 vnt. Galima gaudyti ištisus metus.

Menkė: dydis neribojamas (mano galva, blogai, nes baigiam išnaikinti ir menkių vaikų darželius), leidžiamas pasiimti kiekis - 15 vnt. Draudimo gaudyti nėra.

Otas: dydis neribojamas, draudimas žvejoti galioja dabar, nuo gegužės 1 iki liepos 31 dienos.

Salatis: minimalus dydis - 52 cm, leidžiama pasiimti 3 vnt., draudimas vis dar galioja iki gegužės 15 dienos.

Sterkas: viskas kaip buvo. Minimalus dydis - 46 cm, leidžiama pasiimti - 5 vnt.

Šapalas: minimalus dydis - 25 cm, leidžiama pasiimti 5 vnt. Draudžiamo laikotarpio nėra.

Ungurys: dydis neribojamas, leidžiama pasiimti 3 vnt. Draudimo nėra.

Gana reta mūsų kraštuose žuvis ūsorius: Minimalus dydis - 47 cm, leidžiama pasiimti 3 vnt. Draudžiamo laikotarpio nėra.

Vėgėlė: minimalus dydis Kuršių mariose - 49 cm, kituose vandens telkiniuose - 40 cm. Galima pasiimti 5 vnt. Draudimas žvejoti galioja nuo gruodžio 15 iki sausio 15 dienos.

Įvestas dydžio apribojimas ir tokioms žuvims kaip karpis, amūras ir lynas. Minimalus dydis karpiui ir amūrui - 30 cm. Draudžiamo laikotarpio nėra. Minimalus dydis lynui - 25 cm.

Margasis plačiakaktis, kurių per metus Lietuvoje sugaunamas gal vienas, o daugelis žvejų apskritai nėra matę gyvo. Minimalus dydis - 30 cm.

Žiobris: minimalus dydis - 28 cm, draudimas žvejoti įsigalios nuo gegužės 15 iki birželio 15 dienos.

Karšio dydžiui apribojimų nėra, draudimas galioja kaip ir anksčiau, tik Nemuno deltos regioniniame parke. Amūrų, karpių, karšių, lynų, plačiakakčių ir žiobrių galima pasiimti - 5 kg vidaus vandenyse; 7 kg - Kuršių mariose; 15 kg - Baltijos jūroje. (Būtų įdomu sugauti lyną ar karpį Baltijos jūroje, bet kažin ar kada nors tai įvyks...)

Kuojų, puikiųjų plakių, karosų, jų didenybių pūgžlių ir - keista - ešerių galite pasiimti kiek telpa. Jokių apribojimų nėra. Dėl ešerių aš kažkaip sunerimęs...

Apskritai draudžiama gaudyti visur ir visada jūrines nėges, mažąsias nėges ir jų vingilius (atseit jau nebe lerva, bet dar ir ne žuvis), skerssnukius, kurių irgi prisižiūrime tik paveiksliukuose, ir vijūnus.

Upines nėges galima žvejoti tik gavus licenciją.

Vėžių kiekis liko kaip buvęs - 50 vnt. abiejų rūšių vėžiams. Minimalus dydis - 10 cm, leidžiamas laikotarpis - nuo liepos 15 iki spalio 15 dienos.

Tokie štai šiandien žuvų gaudymo reikalai. Su kai kuriomis vietomis aš linkęs nesutikti. Mano manymu, reikėtų riboti minimalų menkių dydį, taip pat karšių ir otų. Šių žuvų nebėra tiek daug, kaip anksčiau, be to, jų kalibras katastrofiškai mažėja. Dar prieš 10 metų vidutinis sugautos menkės dydis buvo apie kilogramą ir daugiau, dabar gaudome 500-600 gramų nepilnametes, kurios net nespėja išneršti. Kas bus dar po 10 metų, kai menkės neprigimdys vaikų? Karšiai taip pat sumažėjo ir dydžiu, ir kiekiu.

Gera žinia strimelių gaudymo entuziastams - apie šias žuvis nieko neužsiminta. Atseit gaudykit, kiek tik sveikatos turit, ir tempkit namo marinuoti, kepti ir į turgų pigiai pardavinėti. Atidžiai skaitykite taisykles.

Anonsas

Gegužės mėnesio žurnale "Žvejok" rasite:
jau minėtą gražią ir patogią lentelę su draudimais ir leidimais,
specialisto komentarus apie šlakių žvejybą gegužės mėnesį,
informaciją ultralengvojo džigavimo mėgėjams,
žinovų patarimų, kaip prisijaukinti fluorokarboninį valą ir kokias rites geriau naudoti pintam valui,
tris skirtingus būdus paruošti manų kruopas žvejybai.

Orai

Orai vėsta. Šiandien sušils iki 10 laipsnių, gali kiek palyti, vėjas pūs iš vakarų - pietvakarių gana stiprus - iki 6 m/s.

Rytoj bus dar vėsiau - vos apie 6 laipsnius šilumos, palyti gali kiek daugiau, vėjas gana silpnas, be aiškios orientacijos. Viskas, ponai, vasara kol kas baigėsi.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder