Vonia: 10 būdų susikurti komfortą

Vonia: 10 būdų susikurti komfortą

Raminanti vandens šiluma, švelnūs aromatai ramybę skleidžiančioje žvakių šviesoje... Ar dažnai padovanojate sau tokį malonumą?

Nuo seno žinoma, kad vandens procedūros gydo nervų sistemą, teigiamai veikia tiek fizinę, tiek emocinę žmogaus būklę, tad nenuostabu, kad vonios kambarys namuose jau seniai nebėra tik vieta kūnui nuprausti. Dabar tai ir estetika, ir fizioterapija, ir laisvalaikis.

Jeilio universiteto psichologai Džonas Bargas (John Bargh) ir Iditas Šalevas (Idit Shalev) teigia, kad karšta vonia netgi gydo... vienatvę. Jų atliktas tyrimas parodė: kuo vienišesnis jaučiasi žmogus, tuo karštesnėje vonioje jam norisi pabūti.

Kūną apgaubianti švelni šiluma mus susieja su ankstyvąja patirtimi, kai rūpestinga mama imdavo ant rankų ir glausdavo prie savęs.

VAIKAMS. Psichologai sako, kad vaiko savarankiškumo pamokos prasideda vonioje, kur jis turi pats pasirūpinti savo higiena.

Ko reikia vonios kambariui?

Kad savo vonios kambaryje jaustumėmės maloniai ir saugiai, turime įgyvendinti dvi esmines sąlygas: sukurti jame estetišką bei jaukią aplinką ir instaliuoti patogius bei praktiškus santechnikos įrenginius.

10 komforto sąlygų

1. Tinkama patalpa. Projektuojant namą interjero dizaineriai pataria voniai parinkti patalpą, į kurią patenka natūrali šviesa. Tai ne tik prideda jaukumo, bet ir padeda vėdinti patalpą, taupo elektrą, be to, langai vizualiai padidina erdvę.

2. Tinkamas šildymas. Šiuolaikinės technologijos jau išstumia tradicinį šildymą įprastiniais centrinio šildymo ar tepaliniais bei elektriniais radiatoriais. Šildomos grindys - vamzdžių ir laidų sistema - įgalina vandeniu arba elektros energija šildyti visą patalpą. Gyvenamosiose patalpose dabar taikoma ir šildymo infraraudonaisiais spinduliais technologija. Skirtumas tarp konvekcinio ir spindulinio šildymo būdų yra toks, kad pirmuoju atveju šildomas patalpos oras, nuo kurio įšyla patalpos kūnai, o antruoju - patalpos kūnai, nuo kurių įšyla patalpos oras.

3. Tinkama santechnika. Renkantis santechnikos įrangą (vonią, dušo kabiną etc.), reikia atsižvelgti ne tik į kainą, bet ir kokybę, montavimo galimybes būste, vonios kambario dydį ir tai, kiek bei kokio amžiaus žmonių yra šeimoje.

4. Tinkamas apšvietimas. Jei vonią suprantame ne tik kaip nusiprausimo vietą, bet ir kaip mini SPA, apšvietimas joje turėtų būti daugiasluoksnis (iš kelių šaltinių) ir dekoratyvus.

5. Tinkamas interjeras. Jį, be abejo, diktuoja jūsų skonis ir fantazija. Tačiau jei atsižvelgtume ir į spalvų psichologiją bei dizaino specialistų patarimus, rezultatas dar labiau mus džiugintų.

6. Tinkami baldai. Jie turėtų būti ne tik gražūs, bet ir patogūs susidėti daiktams (vonioje laikome nemažą "namų ūkį"!). Svarbu, kad visos baldų konstrukcijos dalys išlaikytų temperatūros ir drėgmės lygio svyravimus, taip pat galimą vandens patekimą. Specialistai nerekomenduoja rinktis pigių plastikinių baldų, papuoštų "auksu" - tokie labai greitai prarada savo prekinę išvaizdą.

7. Tinkami aksesuarai. Kiekviena smulkmena turi atlikti ne tik praktinę, bet ir estetinę funkciją. Kilimėliai, rankšluosčiai, džiovyklės, chalatai, žvakės, paveikslai, gėlės... Viskas svarbu.

8. Tinkama eksploatacija. Svarbiausia - neleisti užsiteršti vamzdžiams bei nepažeisti emalio.

9. Tinkamas kvapas. Neskriauskite gamtos, savęs ir neišlaidaukite pirkdami bei naudodami aerozolius, verčiau tualete padėkite indelį su soda arba pasigaminkite oro gaiviklį patys. Pavyzdžiui, į buteliuką su purkštuku įpilkite vandens ir įlašinkite citrinos sulčių arba eterinių aliejų (100 ml - 10 lašų).

10. Ideali švara. Vonios kambarys turėtų būti pati švariausia vieta jūsų namuose. Ją palaikyti galima ir ekologiškomis priemonėmis.

Kaip pasirinkti santechniką?

Šiuolaikinė sanitarinė technika be galo įvairi ir medžiagų, ir formų, ir spalvų, ir gamintojų vardų atžvilgiu. Į vonios kambarį skverbiasi ne tik naujos formos, bet naujosios technologijos, vis tobulėja inžinerinė santechnika - armatūra, vamzdžiai, sklendės, ortakiai, džiovyklės, šilumos skaitikliai etc.

Tokiems santechnikos įrenginiams, kaip unitazai, bidė, pisuarai, kriauklės, gaminti taip pat naudojamos vis įvairesnės medžiagos, ne tik fajansas - baltas molis, padengtas skaidria ir bespalve glazūra; salonuose ir interneto parduotuvėse jau galima rasti santechnikos ir iš stiklo, marmuro lustų ir kitų medžiagų...

Tinkama santechnika yra ta, kuri tinka jums. Renkantis kurį nors prietaisą ar įrenginį reikia turėti galvoje ne vieną kriterijų - kainą, bet ir patalpos, kurioje jis stovės, dydį, montavimo galimybes, viso būsto interjero dizainą etc.

Pavyzdžiui, jeigu esate mažo vonios kambario savininkas ir jame būtina pastatyti skalbyklę, tuomet verčiau pirkite plačią plokščią kriauklę, skirtą įtaisyti būtent virš skalbyklės. Mažai vonios patalpai taip pat tinka mini arba kampinės kriauklės.

Erdvę taupyti padeda ir kabinamoji santechnika, taip pat dušo kabina vietoje vonios. Ji ypač reikalinga, jeigu šeimoje yra pagyvenusių žmonių arba ligonių. Kita vertus, dušas yra skirtas nusiprausti greitai, o relaksacijai reikalinga vonia.

Vonia: ketaus, plieno, akrilo

Vonios gaminamos iš įvairiausių medžiagų: ketaus, plieno, akrilo, medžio... Pirmosios yra pačios vyriausios ir vertinamos už tai, kad gerai išlaiko vandens šilumą ir neskleidžia triukšmo, kai vanduo leidžiamas. Minusas tas, kad jos sunkios (iki 150 kg).

Plieno vonios santechnikos rinkoje turi tvirtas pozicijas, viena iš priežasčių - kainų įvairovė. Jos lengvos (pigiausios tokios lengvos, kad gali nuvirsti ant šono), tačiau "triukšmingos", o tai aktualu už sienos turint piktus kaimynus.

Dar viena konkurentė senutei ketaus voniai - spindinti akrilinė. Akrilas - elastinga medžiaga, tad tokios vonios daugelį vilioja savo formų įvairove - ovalo, kvadrato, apskritimo, trikampio... Akrilas gali būti kokios tik nori spalvos, ir vonia jos niekad nepraras, mat dažoma ne vonia, o pati medžiaga jau turi tokią spalvą. Didelis pliusas yra ir tai, kad įlipę į tuščią akrilinę vonią pajusite šiltą dugną (kambario temperatūros), o tai malonu. Be to, į ją lengvai montuojama hidromasažinė sistema.

Nepamirškite, kad akrilas - švelni medžiaga, todėl valyti vonią šiurkščiu šepečiu ir chemikalais nepatariama: liks įbrėžos. Pakanka skudurėlio ar kempinės.

Hidromasažai

Hidromasažinės vonios, populiariai vadinamos "džakuzi", skirtos sveikatos profilaktikai ir komfortiškam poilsiui. Pradėtos gaminti palyginti neseniai, 6-ojo dešimtmečio pabaigoje, jų autoriai - du broliai italai Džakuziai (Jacuzzi). Beje, šią pavardę iš tikrųjų reikėtų tarti "Jakuci", tačiau prigijo ir išpopuliarėjo amerikietiškasis tarimo variantas. Septyni broliai italai savo firmą "Jacuzzi" tėvynėje įsteigė dar 1917 m., o 1900 emigravo į JAV. Įdomu tai, kad savo veiklos pradžioje įmonė gamino skraidymo aparatus, vėliau hidraulinius siurblius žemės ūkiui, o galiausiai (1956 m.) vienas iš brolių Jakucių (1903-1986) išrado masažinę vonią. 1968 m. jai buvo gauta komercinė licencija.

Reikalas tas, kad vieno Jakucių vaikui buvo reikalingi nuolatiniai masažai. Jau tuomet buvo žinoma, kad vanduo ir masažas teigiamai veikia sveikatą. 20 a. viduryje Jakuciai pradėjo masinę hidromasažinių vonių, skirtų įrengti namuose, gamybą.

Šiandien hidromasažinės vonios yra vienas populiariausių vonių tipų ir būdų atsipalaiduoti bei atgauti jėgas. Jos tapo neatsiejamu sveikatingumo ir SPA centrų atributu. Šiuolaikinė reabilitacinė medicina pripažįsta, jog vandens procedūros ramina žmogaus nervų sistemą, gerina kvėpavimą, kraujo ir limfos apytaką, raumenų elastingumą ir teigiamai veikia bendrą sveikatos būklę. Hidromasažas - veiksminga gydymo priemonė po įvairių traumų, jis naudingas odos, stuburo bei sąnarių ligų profilaktikai. Vandens srovės veikia būtent tas kūno vietas, kurios labiausiai reikalingos masažo: tai juosmens sritis, kojos, klubai. Masažas "atliekamas" tik nuožulniai, o ne stačiu kampu. Srovės intensyvumas reguliuojamas.

Jaukumą sukuria aksesuarai

Darganotą rudenį ir šaltą žiemą kelionė į vonią prilygsta kelionei į egzotišką Pietų šalį...

Čia sudėkite kuo daugiau rankšluosčių ir buteliukų su aromatiniais aliejais, kurie simbolizuoja svetingumą, geranoriškumą ir prabangą. Būtinai padėkite ir kuo daugiau spalvingų kvapnių žvakių: jos sukuria romantinę nuotaiką.

Kad vonios kambarys, kuriame vyrauja sterilumas, glotnūs paviršiai, sudarantys tam tikro šaltumo įspūdį, sušiltų ir žadintų komforto jausmą, paklokite jame kilimą. Vonios grindys paprastai būna išklotos plytelėmis, ant kurių lipti basomis kojomis nesinori (netgi jei jos šildomos), be to, kilimas ne tik prideda jaukumo, bet ir slopina triukšmą.

Koks kilimėlis yra tinkamas vonios patalpai, paklausėme specialistų.

"Renkantis kilimėlius vonios kambariui, svarbu atsižvelgti ne tik į estetinį suderinamumą, bet ir į praktines kilimėlių savybes, - atkreipė dėmesį UAB "Lentvario kilimai" direktorius Rimantas Velička. - Kilimas vonioje yra ne tik dekoro elementas, bet ir privalo atitikti tam tikrus reikalavimus: tai atsparumas drėgmei, stabilumas, praktiškumas, komfortas, higiena."

Labiausiai šiuos reikalavimus atitinka naturalūs medvilniniai kilimėliai.

Pasak R. Veličkos, tobulėjant technologijoms, atsiranda galimybė rinktis ir kitos sudėties produktą - kilimėlius, kurių sudėtyje yra derinama viskozė su medvilne ar kitais natūraliais pluoštais. "Tai labai padidina spalvų, piešinio ir tekstūros pasirinkimo galimybes. Medvilniniai kilimėliai dažniausiai būna vienspalviai ar minimalaus (uni) dizaino, o štai medvilnės-viskozės kilimėliai - daug įvairesnio dizaino (nuo moderno iki klasikos) bei suteikia kilimo paviršiui minkštumą, o tai svarbi kilimėlio savybė vonioje", - sakė "Lentvario kilimų" vadovas.

Priežiūra: praktiški patarimai

Kad santechnika laikytų ilgai, ja pirmiausiai reikia tinkamai naudotis ir prižiūrėti. Svarbiausia - neleisti užsiteršti vamzdžiams bei nepažeisti emalio. Emaliuotiems paviršiams valyti galima naudoti muilą, vonios putas arba specialiai tam skirtas priemones. Nors ketaus vonios atsparios, tačiau ir jas valant nepatartina piktnaudžiauti valikliais su chloru. Be to, jie kenkia ne tik voniai, bet ir aplinkai, ir jums.

Kaip valyti dušo galvutę

Kalkės kaupiasi dušo galvutės paviršiuje, todėl vandens srovė silpnėja ir "išsiklaipo".

Pateikiame vieną ekologiškiausių jos valymo būdų.

Jums reikės replių, rankšluosčio, plautuvės, guminių pirštinių, balto acto (5-7 proc.), plonos vielos arba sąvaržėlių ir seno dantų šepetuko.

Nusukite dušo galvutę. Jeigu nepavyksta to padaryti rankomis, apsukite blizgų paviršių rankšluosčiu ir pasinaudokite replėmis.

Apsimaukite pirštines ir panardinkite dušo galvutę į dubenį su pašildytu actu (virinti nereikia). Palikite 20 minučių. Jei paviršius padengtas variu arba paauksuotas, nemirkykite daugiau nei 30 minučių.

Actas nepašalina mineralinių nuosėdų, tik jas suminkština, todėl jums teks padirbėti su dantų šepetėliu. Išvalykite angeles naudodamiesi plona viela arba sąvaržėle. Nuplaukite karštu vandeniu. Jei reikia, valymo procedūrą kartokite.

Dėmesio! Per stipri acto esencija gali pakenkti dušo galvutės paviršiui.

Kaip valyti unitazą

Kartą per mėnesį profilaktiškai supilkite į unitazą kibirą karšto vandens: kad neužsikimštų vamzdis. Valyti ir dezinfekuoti jį galima taip: pabarstykite soda, paskui užpilkite acto ir citrinos sulčių mišiniu. Palikite nakčiai - iš ryto unitazas spindės.

-----------------------------


* Vonią įsirenkite patalpoje, į kurią patenka natūrali šviesa. Be to, langai vizualiai padidina patalpą.
* Apšvietimas vonios kambaryje projektuojamas kaip interjero visumos dalis. Jis turi būti daugiasluoksnis, dekoratyvus.
* Veidrodis turi būti apšviestas iš dviejų pusių, kad ant veido nekristų šešėliai.
* Jei yra galimybė, turėkite ir dušą, ir vonią. Pirmasis yra skirtas nusiprausti greitai, antroji - relaksacijai.
* Patartina įsirengti ne tik unitazą, bet ir bidė. Tai ypač patogus ir reikalingas daiktas.
* Erdvės ir lengvumo pojūtį suteikia šviesios apdailos medžiagų spalvos, kabinamieji baldai, veidrodžiai.
* Kad buitinė technika (pvz., skalbimo mašina) nesugriautų komforto atmosferos, ją geriau įrenkite kitoje patalpoje arba paslėpkite nuošalioje nišoje.
* Standartinio dydžio ir labai margos plytelės nebemadingos. Taip pat ir jų klijavimas iki lubų.
* Populiaru derinti įvairias apdailos medžiagas - nuo dažomos sienos dalies iki tapetų, medienos, dekoratyvinio tinko, dekoruoto stiklo, marmuro, akmens masės, keramikos...
* Jaukumo voniai teikia švelnios spalvos: gelsva, rusva ir visos rudos spalvos variacijos.
-----------------------------
AR ŽINOTE, KAD...

* Viena pirmųjų vonių iš bronzos buvo rasta kasinėjant Pompėją.
* Kretos saloje Graikijoje archeologai kasinėdami atrado keraminių vonių, kurių amžius - 2500 metų. Nuostabu tai, kad jos primena šiuolaikines.
* Indijoje kasinėdami vieną senovęs miestą archeologai rado vonių, kurių amžius - daugiau nei 5 tūkstančiai metų. Tokie prasuimosi laiveliai stovėjo kiekvienuose namuose, o vandentiekio sistema buvo taip gerai apgalvota, kad jų dažnas Lietuvos kaimas galėtų pavydėti ir dabar.
* Didžiausias vandens kultas vyravo senovės Romoje. Vonios kambariu puikavosi dažnas privatus būstas. Reguliariai veikė visuomeninės pirtys - termos. 200 m. iki mūsų eros Romoje buvo apie 1000 termų. Jas statydavo imperatorių užsakymu. Pavyzdžiui, imperatoriaus Karakalos termoje galėjo maudytis 2300 žmonių vienu metu. Čia buvo baseinai su šaltu ir karštu vandeniu, garo ir masažo patalpos... Žmonės čia ne tik prasudavosi ir ilsėdavosi: jie čia klausydavosi ir filosofų paskaitų.
* Pirmieji unitazai atsirado 100-50 mūsų eros metais Kinijoje.

Darganotą rudenį ir šaltą žiemą kelionė į vonią prilygsta kelionei į egzotišką šalį.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder