-
12 vnt. stambių pievagrybių,
-
1-2 svogūnų galvučių,
-
100-150 g sūrio,
-
majonezo, druskos.
* Atsargiai, kad nesugadintumėte, išpjaukite pievagrybių kotelius iš kepurėlių ir išskobkite jų vidų. Apverstas kepurėles išdėliokite į sviestu išteptą skardą ir truputėlį padruskinkite.
* Užpildui smulkiai supjaustykite svogūnus ir, kol pagels, pakepkite augaliniame aliejuje, suberkite smulkiai supjaustytus pievagrybių kotelius, pasūdykite ir dar pakepkite kartu su svogūnais (galima įdėti smulkiai supjaustyto česnako).
* Užpildą išdėliokite į kepurėles, uždėkite majonezo ir pašaukite 30-40 min. į orkaitę (kol suminkštės kepurėlės), tačiau likus iki kepimo pabaigos 5-10 min. grybus dar apibarstykite sūriu ir baikite kepti.
Kepsnys su riešutais
-
Reikės:
-
1 kg kiaulienos nugarinės,
-
maltų juodųjų pipirų, druskos,
-
svogūno galvutės, 50 ml augalinio aliejaus,
-
80-100 g žemės ar kitokių riešutų,
-
po nedidelį ryšulėlį petražolių ir krapų,
-
pusė ar dar mažiau aštriojo pipiro,
-
2 skiltelės česnako,
-
1-2 valg. šaukštai grietinės.
* Kiaulienos nugarinę nuplaukite ir nusausinkite. Mėsoje padarykite gilias įpjovas kas 2 cm. Perpjovę per pusę svogūną supjaustykite riekelėmis. Mėsą, įtrynę druska ir pipirais, apdėkite supjaustytais svogūnais ir užpylę 40 ml augalinio aliejaus 2-2,5 val. padėkite į šaldytuvą marinuotis.
* Stambiai supjaustytus žalumynus, nuvalytas česnako skilteles ir aštrųjį pipirą, pakepintus žemės riešutus (arba kitokių riešutų mišinį) susmulkinkite smulkintuve. Į gautą masę sudėkite grietinę, 10 ml augalinio aliejaus, druskos ir sumaišykite.
* Marinuotą nugarinę padėkite ant folijos ir iš visų pusių storai aptepkite gauta riešutine mase bei tampriai suvyniokite į foliją. Kepkite 190-200 C laipsnių temperatūros orkaitėje 1,5 val.
* Baigiant kepti foliją praskleiskite, kad mėsa gražiai apskrustų.
Su sūriu kepta žuvis
-
Reikės:
-
500 g žuvies filė,
-
1-2 kiaušinių,
-
200-300 g fermentinio sūrio,
-
miltų, druskos, pipirų.
* Nuplautą žuvį nusausinkite popieriniu rankšluosčiu ar servetėle. Supjaustykite porcijomis. Apibarstykite druska ir pipirais.
* Pasiruoškite 3 dubenėlius. Į vieną dubenėlį įmuškite kiaušinius, kuriuos, padruskinę, išplakite. Į kitą - įsipilkite miltų, o į trečią - stambią tarką sutarkuokite fermentinį sūrį.
* Žuvį apvoliokite miltuose, po to kiaušinyje, o po to sūryje ir apkepkite iš abiejų pusių.
Salotos "Grybų laukymė"
-
Reikės:
-
marinuotų, nesmulkintų pievagrybių,
-
200 g virtos kiaulienos arba jautienos,
-
2 virtų morkų,
-
2 virtų bulvių,
-
krapų ir svogūno laiškų,
-
česnako skiltelės, majonezo.
* Morkas, bulves, mėsą supjaustykite mažais kubeliais (arba sutarkuokite stambia tarka), žalumynus susmulkinkite.
* Pasigaminkite mirkalą pievagrybiams: į puodelį įpilkite truputėlį augalinio aliejaus, išspauskite česnako (pagal skonį), įdėkite pagardų salotoms ir viską gerai sumaišykite.
* Tada kiekvieną pievagrybio kepurėlę panardinkite į mirkalą ir dėkite į salotinę kepurėlėmis į viršų taip, kad užpildytumėte visą dugną. Pora valandų leiskite grybams nusistovėti.
* Po to grybus apibarstykite smulkintais krapais ir svogūnų laiškais. Ant jų sudėkite bulves, prispauskite ir aptepkite majonezu; sudėkite morkas ir aptepkite majonezu; ant viršaus išberkite supjaustytą mėsą, vėl viską gerai suslėkite ir aptepkite majonezu. Salotinę dėkite į šaldytuvą ir palikite 10-12 val. Prieš patiekiant į stalą salotinės turinį išverskite į žalumynais papuoštą lėkštę.
Keptas karpis su česnaku
-
Reikės:
-
vidutinio dydžio karpio,
-
česnako galvutės,
-
nedidelės morkos,
-
4-5 bulvių,
-
prieskonių žuviai, kmynų, aliejaus.
* Nuvalytą, bet nesupjaustytą karpį įtrinkite žuviai skirtais prieskoniais, į vidų įdėkite gerą saują nuvalytų ir stambiai supjaustytų česnako skiltelių, pusę saujos plonų morkos griežinėlių. Į skardą aplink karpį sudėkite per pusę perpjautas ir kmynais apibarstytas bulves, įpilkite aliejaus. Kepkite orkaitėje, žuvį palaistydami atsiradusiu skysčiu.
* Į stalą galima patiekti su skarda, kurioje kepė.
Šafrano riestainis
-
Tešlai reikės:
-
150 g sviesto arba margarino,
-
500 ml pieno,
-
50 g mielių,
-
2 šaukštelių druskos,
-
150 ml cukraus,
-
1 g šafrano,
-
1200-1400 ml kvietinių miltų.
-
Įdarui reikės:
-
100 g sviesto arba margarino,
-
100 ml razinų,
-
40 g cukatų (apelsinų, citrinų, melionų ir kitų vaisių žievelių),
-
100 ml apelsinų marmelado.
* Riebalus išlydykite puode, supilkite pieną ir pašildykite iki kūno temperatūros. Įtrupinkite mieles, įberkite druskos, cukraus ir susmulkinto šafrano, miltų ir užminkykite tešlą. Dalį miltų palikite kočiojimui. Tąsią tešlą palikite šiltai maždaug 45 minutėms, kad pakiltų (nepamirškite uždengti rankšluosčiu).
* Pakilusią tešlą dar kartą perminkykite, išverskite ant stalo ir padalinkite į dvi dalis. Iš abiejų dalių iškočiokite du 60x25 cm dydžio lakštus, aptepkite sviestu ir uždėkite įdaro. Jei apelsinų marmeladą sunku tolygiai ištepti, sudėkite jį ant tešlos mažais gabalėliais.
* Iškočiotą tešlą suraitykite ir, sujungę galus, padėkite ant kepimo skardos. Riestainį maždaug kas 1 cm įpjaukite imituodami pynutę. Pjūvių vietas suapvalinkite, kad kepant jos nepridegtų. Pyragą uždenkite rankšluosčiu ir palikite 30-40 minučių, kad pakiltų. Po to aptepkite kiaušiniu ir kepkite 175'b0C orkaitėje 20-25 minutes.
* Atvėsinkite ant grotelių uždengę rankšluosčiu.
Tai nepakartojamo skonio, kvapo, spalvos, formos ir faktūros pyragas.
Kalėdų grogas
-
Reikės:
-
(apie 2 litrus)
-
1 1/2 butelio raudono vyno,
-
300 ml raudono portveino,
-
300 ml degtinės arba konjako,
-
300 ml vandens,
-
200 ml cukraus,
-
trupučio cinamono žievelės.
-
Priedui - 3-4 gvazdikėlių, razinų, migdolų.
* Skysčius supilkite į puodą, suberkite cukrų bei prieskonius. Iš lėto kartkartėmis pamaišydami kaitinkite, kol pradės garuoti, tik neužvirkite. Puodą uždenkite dangčiu ir 50-10 minučių palaikykite ant viryklės krašto.
* Prie gėrimo patiekite razinas ir migdolus.
Vienuolio kava
-
Reikės:
-
40-60 ml benediktino,
-
150 ml stiprios kavos,
-
cukraus, plaktos grietinėlės, kakavos miltelių.
-
* Likerį supilkite į paruoštos kavos puodelį ir išmaišykite. Ant viršaus lyg dangtelį uždėkite plaktą grietinėlę, kuri neleis gėrimui atvėsti.
-
* Grietinėlę papuoškite kakavos milteliais.
Romo arbata
-
Reikės:
-
60 ml tamsaus romo,
-
200 ml karštos arbatos,
-
cukraus pagal skonį.
-
* Į bokalą supilkite romą (įdėkite šaukštelį, kad bokalas nesuskiltų) ir karštą arbatą.
-
* Cukrų kiekvienas įsideda atskirai pagal skonį.
Šampano skonį atskleidžia braškės
150 km į šiaurės rytus nuo Paryžiaus, Šampanės provincijoje, vienuolis Perignonas apie 1979-uosius metus pagamino putojantį vyną ir pavadino jį šampanu. Taigi šitaip galima vadinti tik Šampanės (Champagne) provincijoje klasikiniu būdu ir iš ten auginamų vynuogių pagamintą vyną.
Klasikinis gamybos metodas: į jauną baltą vyną, išpilstytą į butelius, dedama cukraus sirupo; esant 11-13 laipsn. C temperatūrai, jis keletą metų rūgsta, kol virsta angliarūgšte.
Šampanas laikomas 2-3 metus, o gero derliaus - net 3-5 metus.
Kiti putojantys vynai fermentuojami dideliuose rezervuaruose, todėl jų kaina gerokai skiriasi nuo klasikiniu būdu pagaminto tikrojo šampano.
Šiuolaikinis gamybos metodas: vynuogių misa fermentuojasi esant 14-15 laipsn. C temperatūrai porą savaičių, tada atšaldomas iki 0 laipsn. C, filtruojamas ir 15 dienų laikomas 4 laipsn. C temperatūroje. Tada jau švarus putojantis vynas išpilstomas į butelius.
Vyno kainą lemia ne tik gamybos būdas, bet ir vynuogių rūšis.
Sausam putojančiam vynui naudojamos 'Chardonnay', 'Pinot noir', 'Pinot blac', 'Pinot meunier' vynuogių veislės. Saldiesiems vynams - muskatinės ir 'Malvasia' vynuogės. O dauguma baltų putojančių vynų gaminami iš juodųjų vynuogių.
Sausas putojantis vynas, pagamintas dideliuose kubiluose, tinkamas vartoti metus, briut - iki 2-3 metų, bet vynai turi būti laikomi pastovioje 12-14 laipsn. C temperatūroje, 65-70 proc. drėgnumo patalpoje, neveikiami jokios vibracijos ir šviesos.
Vynas, stovintis ant lentynos namuose ar parduotuvės vitrinoje, greitai genda. Jį reikia laikyti horizontaliai.
Svarbiausia - kad kamštis nuolat liestųsi su vynu, t. y. būtų nuolat drėgnas, išbrinkęs ir neišleistų vyno kvapų, skonio ir angliarūgštės.
Jei putojantis vynas patiekiamas kaip nestiprus apetitą žadinantis alkoholinis gėrimas (aperityvas), jis atšaldomas iki 5-6 laipsn. C, jei tiekiamas kartu su maistu, turi būti 6-8 laipsn. C ir atkemšamas prieš pat išpilstant į taures.
Šampaną geriausia atšaldyti inde su ledu, tačiau visai netinka dėti į šaldiklį.
Putojantį vyną tinka gerti bet kuriuo dienos ar nakties metu ir bet kokia proga. Geriausiai jį gerti iš plono skaidraus stiklo taurių su įdubimu dugne.
BRIUT putojantis vynas - puikus aperityvas. Jį tinka užkąsti neaštriu sūriu ir alyvuogėmis. Jis puikiai dera prie žuvies patiekalų, daržovių ir kitų šaltų patiekalų.
SALDŪS vynai patiekiami prie desertų, bet putojantys netinka su šokoladu, šokoladiniais pyragaičiais, nes kakavos skonis keičia vyno skonį. Netinka su putojančiu vynu ir pyragaičiai su grietinėle ar likeriu. Prie jų kur kas geriau dera spirituoti vynai ar likeriai.
ŠAMPANAS puikiai dera su vaisių salotomis, o geriausiai jo skonis juntamas užkandus su braške ar persiku. Kai kurie vaisiai - vynuogės, figos, citrusiniai vaisiai, džiovintos slyvos, tam tikros obuolių rūšys ir visi rūgštūs vaisiai - labai nesutaria su putojančiu vynu ir nemaloniai keičia jo skonį.
Rašyti komentarą