Bendrosios taisyklės
Pirkdami sėklas parduotuvėje, atkreipkite dėmesį į jų galiojimo laiką. Iš keleto rūšių rinkitės ankstyvas ar vidutinio ankstyvumo. Pavyzdžiui, pasirinkę vėlyvąją pankolių veislę, jais džiaugtumėtės tik po maždaug 40 dienų, o pasodinę ankstyvųjų - jau po 25 dienų.
Sėklas sodinkite paisydami instrukcijos ant pakelio.
Namudiniam daržui optimali vieta - virtuvė, ten visada šilta ir pakankamai drėgna.
Žalumynams būtina ryški saulės šviesa, todėl žiemą lovelius statykite pietų pusėje, o vasarą - rytų ar vakarų. Sodinimui nenaudokite paprastos daržo žemės, ten gali būti įvairių ligų sukėlėjų.
Prieskoniniai augalai nemėgsta permirkusios žemės, paprastai užtenka palaistyti kartą per savaitę.
Mėgstantys palangę
Mairūnai, rozmarinai ir citrininiai bazilikai ant palangės jaučiasi taip pat gerai, kaip ir kambariniai augalai. Be to, šie žalumynai puošia patalpą ne prasčiau nei gėlės.
Lengviausia ant palangės auginti krapus, petražoles, salotines garstyčias, dirvinius ridikus, salotas, špinatus ir svogūnus. Pipirnių lengvai užsiaugins net pradedantieji daržininkai. Svogūnų mėgėjai pirmenybę turėtų teikti laiškiniams česnakams, nes šis augalas ne tik itin naudingas, bet ir labai dekoratyvus savo tankia žaluma.
Daugiau priežiūros reikalauja bazilikai (ypač ankstyvieji), daržiniai builiai, mairūnai, mėtos, levandos, Viduržemio jūros rozmarinai ir čiobreliai. Lapinės petražolės ir salierai mėgsta būti nuolat vėdinami ir persodinami.
"Aukštasis pilotažas" - peletrūno, gelsvių, šafrano auginimas. Tam prireiks nemažai kantrybės ir jėgų.
Neauginkite viename inde skirtingos rūšies ir aukščio augalų. Pavyzdžiui, rozmarinai nustelbs žemaūgius čiobrelius, o skirtingos rūšies mėtos nesiskirs nei skoniu, nei aromatu.
Pipirnė
Tai lengviausiai auginamas prieskoninis augalas, turintis subtilų, malonų kvapą ir daug vitaminų. Pipirnė tokia nereikli, kad gali būti auginama net ant drėgno vatos sluoksnio. Tačiau jai, kaip ir kitoms greitai augančios žalumyninėms daržovėms, reikia daug šviežio oro - nepamirškite tankiau praverti lango.
Vaistinė agurklė
Šio nereiklaus augalo mėlynais žiedeliais aromatas primena agurkų kvapą. Daigai pasirodo po 10-12 dienų, o po 4 savaičių jau drąsiai galima naudoti žalumynus salotoms ir kitiems šaltiems užkandžiams gaminti.
Krapai
Rudenį ir žiemą krapai auginami kambariuose (reikia papildomo šviesos šaltinio), o šiltuoju metų laiku - balkonuose, lodžijose, terasose. Mėgsta būti gausiau palaistyti. Praėjus 40-50 dienų jau galima vartoti patiekalams gardinti.
Bazilikas
Tai lepus Pietų augalas, itin mėgstantis saulę ir rytinį laistymą. Jei tinkamai prižiūrėsite ir neleisite žemei išdžiūti, galėsite džiaugtis ne prastesniu aromatu, nei augintų sode atvirame grunte. Ypač ryškus aromatas žydėjimo pradžioje. Bazilikų kvapas, beje, atbaido uodus, tad vasarą naktį galima ramiai miegoti pravėrus langą, jei netoliese auga bazilikų krūmelis.
Rozmarinas
Rozmarinai visuomet buvo mėgstami virtuvinių palangių prieskoniniai augalai, tačiau norint jų užsiauginti būtina atidžiai stebėti, kad patalpos nebūtų per sausos. Rozmarinai yra nereiklūs, idealiai tinkami auginti šiltose saulės kepinamose vietose - jie ne tik kad nebijo saulės atokaitos, bet, priešingai, joje tarpsta ir sintetina daugiau kvapiųjų eterinių aliejų, dėl kurių yra taip vertinami nuo seniausių laikų.
Čiobrelis
Kas gali būti nuostabiau už puodynėlę čiobrelių ant palangės bute. Parinkite lengvą, sausą žemę ir indą su augalu pastatykite kambaryje ant palangės arba balkone - šviesiausioje buto vietoje. Laistykite saikingai, tuomet, kai žemė išdžius. Kad aromatas būtų stipresnis, prieš žydėjimą nupjaukite jaunus ūglius.
Rašyti komentarą