Šiame straipsnyje apžvelgsime oro linijų taisykles, draugiškas gyvūnams šalis, taip pat rasite kelionių ekspertės įžvalgas ir keliautojos Ingridos patarimus, kaip automobiliu keliauti su savo šunimi.
„Svarbu žinoti, kad šalių įstatymai ir taisyklės keičiasi, tad prieš kelionę reiktų pasitikslinti gyvūnų pervežimo ir būvimo kitoje šalyje informaciją kelionių agentūrose, jei keliaujate per jas, jei ne – tuomet tiek oro linijų puslapiuose, tiek ir valstybių per kurias ar į kurias vykstate atsakingose institucijose. Taipogi, naujausių žinių suteiks veterinaras, LR Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba. Klauskite visų įmanomų smulkmenų, kad turėtumėte visus reikalingus dokumentus, pažymas, reikalavimus atitinkančius gyvūnų gabenimo narvus. Atminkite, kad absoliuti dauguma oro linijų prašo, kad apie ketinimą vežti gyvūną įspėtumėte iš anksto“, - pataria Laura Šepetienė, kelionių agentūrų tinklo „West Express“ produktų vadovė.
L. Šepetienė primena, kad norint keliauti su savo gyvūnu už Lietuvos ribų, reikia, kad Jūsų šuo ar katinas turėtų mikročipą arba tatuiruotę, taip pat gyvūno augintinio pasą, galiojančius skiepus nuo pasiutligės. Tam, kad būtų priimtas kitoje šalyje, gyvūnas turi atitikti tos šalies reikalavimus, apie kuriuos reiktų pasidomėti gerokai prieš išvykstant, nes antraip gali kilti nemalonumų, kurių kelionėje ar atostogose mažiausiai reikia. Renkantis viešbutį ar apartamentus, taip pat reiktų ieškoti gyvūnams draugiškų vietų ir apie savo augintinį informuoti iš anksto. Su keturkojais geriausia gyventi kuo žemesniame aukšte. Jeigu paliksite šunį viešbutyje, pasinaudokite kortele „Netrukdyti“, kad prireikus užėję kambarį personalo darbuotojai ir Jūsų augintinis neišsigąstų vieni kitų.
Draugiškos šalys keturkojams draugams
Jeigu turite šunį ir norite aplankyti Šveicarijos Alpes, keliaukite nedelsdami. Šveicarija – viena iš gyvūnams draugiškiausių šalių visame pasaulyje. Čia šunys ypatingai mylimi – nuo viešbučių iki šunims skirtų aikštelių, nuo vietinių dėmesio iki nuostabios gamtos, kurioje ne tik Jūs, bet ir Jūsų augintinis galės pajusti laisvės skonį!
Viena draugiškiausių gyvūnams šalių Europoje – Prancūzija. Gyvūnus mielai priima dauguma viešbučių nemokamai arba už simbolinį mokestį, o gatvėje būtų keista pamatyti šunį, paliktą pririštą prie durų, kol šeimininkas apsipirkinėja parduotuvėje ar užkandžiauja kavinėje. Įprasta, kad šunys būna šalia savo šeimininkų. Jeigu vyksite į Ispaniją ar Italiją, ten bus panašiai - suteikiama galimybė atsivesti augintinius ne tik į viešbučius ar parduotuves, bet ir restoranus, kai kur net ir į vakarienes, kur būna atskira zona šunims.
Vokiečiai taip pat myli šunis, vaikai nuo mažens mokomi atsakomybės, auginant bei prižiūrint naminius gyvūnus. Čia taip pat gausu gyvūnams draugiškų viešbučių. Šunys įleidžiami į prekybos centrus, maitinimo įstaigas. Vokietijoje, kaip ir prieš tai minėtose šalyse, leidžiama vežtis augintinius viešajame transporte. Kai kurie reikalauja antsnukių šunims, arba, jei tai Italija arba Šveicarija – kartais ir susimokėti pusę bilieto kainos.
O štai prieš vykstant į Skandinavijos šalis vertėtų daugiau pasidomėti vietinėmis namų gyvūnų tiek laikymo, tiek jų vedžiojimo taisyklėmis. Jeigu vyksite į Norvegijos fiordus, šuo bus laukiamas ne mažiau nei Jūs ir čia problemų gali ir nekilti, bet reiktų žinoti, kad ne visi Danijoje, Švedijoje ar Norvegijoje esantys viešbučiai, kavinės, restoranai, parduotuvės, kaip ir viešasis transportas, yra nusiteikęs išskėstomis rankomis priimti Jūsų gyvūną. Šios šalys nėra nedraugiškos, bet reiktų žinoti taisykles ir jų paisyti.
Jungtinėje Karalystėje, įvedus gyvūnų laikymo instruktažą, šalis tapo dar draugiškesnė keturkojams draugams. Čia gausu nacionalinių parkų, kuriuose laukiami ir naminiai gyvūnai, bet to rasite nemažai uždarų patalpų, kurios yra draugiškos šunims bei katėms.
Jeigu norite keliauti toliau - Kanada, Australija, Japonija, be abejo, Jungtinės Amerikos Valstijos – visur gausu gyvūnams draugiškų viešbučių, parduotuvių, kavinių, nacionalinių parkų, o taip pat ir paplūdimių, kurie šunims yra viena didžiausių laimių, aišku, po jų šeimininkų.
Pasiruoškite skrydžiui iš anksto
Susiruošus skristi, savo augintinį skrydžiui reiktų paruošti priklausomai nuo individualių augintinio savybių: „Jei tai nedidelis šuo ar katinas, jis keliaus lėktuvo salono viduje ir šalia jaus šeimininką. Tokiu atveju reikia tik pasirūpinti maistu, skanėstais, specialia gertuve. Prieš kelionę būtina augintinį tinkamai išvedžioti. Jei augintinis keliaus bagažo skyriuje, reikia žinoti, kad ten temperatūra yra žemesnė nei lėktuvo salone, taip pat yra daug garsiau. Patyrę keliautojai savo augintinius prie kelionių pratina vežiodami juos automobilio bagažinėje, kad gyvūnas įprastų prie tamsos, burzgesio, vibracijos. Bagažinės tinkamos tik sedano tipo automobilių. Reikėtų pasitarti ir su veterinaru, galbūt prieš kelionę duoti raminančių vaistų, kad gyvūnas patirtų kuo mažiau streso“, - sako L. Šepetienė.
Skraidinant gyvūną, reikia nepamiršti visų įprastų ir papildomų dokumentų, įgalinančių gyvūną išvykti iš Lietuvos bei reikalingus pagal šalies, per kurią vykstama arba kurioje keliausite, įstatymus. Jeigu jie yra neįgaliųjų pagalbininkai, vedliai ar emocinės paramos gyvūnai – tai įrodančius dokumentus. Jų prireiks visur ir visada. Šunys vedliai paprastai įleidžiami net tų oro linijų, kurios šiaip gyvūnų nepriima. Tokie šunys skraidinami nemokamai, o jų svoris neribojamas. Keliaujant į ES šalis ir ne ES šalis reiktų papildomai pasidomėti šalies, į kurią vykstate, nacionaliniais reikalavimais, taip pat būtinomis vakcinacijomis.
Konkrečių oro linijų puslapiuose pasitikrinkite, jei norite skraidinti jauniklį. Nors ir su tam tikromis išlygomis, paprastai reikalaujama, kad gyvūnui būtų mažiausiai 2-3 mėnesiai.
Jeigu auginate mopsą, ši cu, anglų ar prancūzų buldogą, pekiną, bokserį ar Himalajų, persų, britų trumpaplaukę katę, reiktų būti ypatingai atidiems – kvėpavimo sunkumai, stresas, šalta temperatūra bagažo skyriuje gyvūnui gali kainuoti gyvybę. Suplotanosiams šunims ir katėms arba draudžiama skristi, arba prašoma šeimininkų pasirašyti pažymą, kad nebus pretenzijų, jei kas nors skrydžio metu atsitiks gyvūnui.
Airija, Jungtinė Karalystė, Malta, Norvegija, Suomija reikalauja profilaktinio gydymo nuo echinokokozės.
Norite keliauti su automobiliu? Patarimai, palengvinsiantys kelionę
„Norėjosi aktyvesnių atostogų nei poilsio prie jūros, be to, šuo yra mūsų šeimos narys, tad jo neimti ir kažkam dar užkrauti šuns priežiūrą būtų buvę neteisinga“, - sako iš atostogų su dviejų metų labradoru grįžusi Ingrida. Nors į užsienį su savo augintiniu išvyko pirmą kartą, keliaudama po Lietuvą šeima visuomet kartu pasiima ir šunį. Ingrida pastebi, kad kuo toliau, tuo palankiau žiūrima į keliaujančius su savo keturkojais.
Šį kartą Ingrida su šeima dvi savaites keliavo automobiliu po Lenkiją, Vokietiją, Šveicariją, Prancūziją, Lichtenšteiną. „Dar viena priežastis, kodėl nenorėjome šuns palikti kitų priežiūrai buvo ta, kad šuo buvo po operacijos ir ilgos reabilitacijos. Keliauti buvo kiek sunkiau kelionės pradžioje. Ilgos distancijos nėra mūsų šuns mėgstamoji dalis - iš pradžių nelabai įsitaisydavo, vis ieškodavo vietos, tačiau kai atrado, viskas buvo gerai - vėliau jau keliavo pakankamai lengvai. Kelionę palengvino ir tai, kad mūsų šuo yra dresiruotas, paklusnus, neloja be reikalo“.
Paklausta, kodėl verta pasiimti šunį, Ingrida sako, kad kartu su šuniu kelionė yra kitokia – daugiau pamatai, daugiau judi, labiau mėgaujiesi: „Mes derinome apsilankymą miestuose su ištrūkimu į kaimo bei miško vietoves, ėjome į žygius. Daugiau pamatėme, pakeliavome, ir tuo pačiu pailsėjome. Taip pat buvo smagu stebėti, kaip keičiasi šuns nuotaikos būnant mieste ir bėgiojant miške. Pakeliui labai daug maudėmės, tad sulaukdavome daug tiek kitų keliautojų, tiek vietinių dėmesio. Nors labradorai pastaruoju metu labai populiarūs Lietuvoje, tačiau keliaujant sutikome vieną kitą šios veislės šunį, turbūt dar ir todėl jis sulaukdavo tiek dėmesio“.
Moteris sako, kad planuojant kelionę, svarbu pasirinkti šunims draugiškas šalis. Taipogi, iš anksto pasirinkti viešbutį, kuris priima su gyvūnais, tuomet nekils jokių nesusipratimų dėl apgyvendinimo. Mokestis nėra didelis - nuo 0-12 Eur/nakčiai. „Pavyzdžiui, Vokietijoje, norint laikyti šunį, būsimieji jo šeimininkai turi išklausyti kursus apie šuns priežiūrą, apie tai, kad šuo nėra žaislas, kad juo reikia rūpintis, prižiūrėti, dresuoti. O kai jis bus senas – neišmesti, o tinkamai pasirūpinti. Todėl čia požiūris į šunį yra kitoks. Vokietijoje normalu, kai eini su šuniu į didelį prekybos centrą, lankaisi kavinėse. Kas antra parduotuvėlė lauke turi šunims skirtus dubenius su vandeniu“, - pasakoja Ingrida.
Ingrida išskyrė 5 pagrindinius patarimus, ruošiantis kelionei su augintiniu: „Visų pirma reiktų turėti šuns pasą, pasikonsultuoti su veterinaru, kokie skiepai, vaistai šuniui reikalingi vienoje ar kitoje šalyje, kertant sienas, kad nekiltų problemų, sustabdžius pareigūnams. Antra, pasirūpinti šuns guoliu, kelionei reikalingais daiktais, atitinkamu kiekiu maisto. Trečia, kelionę planuoti taip, kad kas kelias dienas laikas būtų skirtas tik šuniui, leidžiant jam išsibėgioti, laiką leisti gamtoje. Tai turėtų būti ramesnis laikas, atliepiant šuns veislės savybes - jei tai vandenį mėgstantis šuo - leisti jam išsikrauti prie vandens telkinio. Ketvirta, šuo turi turėti patogią vietą transporto priemonėje, kad galėtų laisvai judėti, važiuotų patogiai ir turėtų savo erdvę. Ir paskutinis, bet vienas iš svarbiausių patarimų – niekada negalima palikti vieno šuns automobilyje, būtina stebėti ir atitinkamai reaguoti į šuns būsenas: energijos perteklių, nuovargį, liūdesį ar linksmumą ir, aišku, visada šalia savęs turėti vandens ir vaistinėlę“.
Tik Jūs geriausiai pažįstate savo augintinį ir žinote, kas jam tinka, ir kas ne. Jeigu jau nusprendėte keliauti su savo draugu, nesvarbu kaip - traukiniu, automobiliu, skristi lėktuvu, atminkite, kad tai gali būti pačios geriausios atostogos ne tik Jums, bet ir Jūsų keturkojui. Akimirkos išliks ilgam ne tik nuotraukose ar video filmukuose, jos išliks kaip nuostabios ir unikalios patirtys visai šeimai, kurias norėsis kartoti dar ir dar.
Rašyti komentarą