Nauja mada - paleolito dieta

Nauja mada - paleolito dieta

Šią dietą jau pasigavo kai kurios Holivudo žvaigždės ir JAV restoranai. Pagrindinė idėja - valgyti tik tai, kas buvo prieinama mūsų protėviams paleolito epochoje. Ką apie tai mano mokslininkai?

Paleolitas - pirmasis akmens amžiaus periodas, apimantis didžiąją žmonijos egzistavimo istorijos dalį: jis prasidėjo maždaug prieš 2,6 mln. metų ir tęsėsi iki žemdirbystės atsiradimo apie 10 tūkst. pr. m. e. Paleolito žmonės gyveno negausiomis pirmykštėmis bendruomenėmis ir naudojosi tik skaldytais akmeniniais įrankiais.

Hominidai, neandertaliečiai ir homo sapiens vertėsi medžiokle ir augalinio maisto rinkimu. Žvejyba tik pradėjo atsirasti, o žemdirbystė ir gyvulininkystė buvo nežinomos.

Atsiradus žemdirbystei bei gyvulininkystei, pasikeitė ir žmogaus racionas, tačiau genetiškai jo organizmas liko koks buvęs akmens amžiuje. Pasak dietos šalininkų, jis taip ir neprisitaikė prie naujų produktų. Netinkamai maitinamas, organizmas esą patiria stresą, tunka ir serga. Ypač kenčia širdis bei kraujagyslės. Dėl to sergame ir diabetu. Vadinasi, būtina grįžti prie savo šaknų ir tokio gyvenimo būdo, koks vyravo žmonijos istorijos pradžioje.Pavyzdžiui, gultis ir keltis su saule, vaikščioti basiems ir valgyti kas pridera.

Galima-negalima

Ką gi leidžia paleolito dieta?

Galite drąsiai valgyti liesą mėsą, žuvį, kiaušinius, vaisius, daržoves, riešutus, sėklas. Neleidžiama vartoti pieno produktų, jokių grūdinių nei ankštinių kultūrų. Draudžiamas rafinuotas cukrus ir visi perdirbti produktai bei įvairūs dirbtiniai priedai.

Bulvarinė spauda praneša, kad tokios dietos laikosi aktoriai Metjus Makonahis (Matthew McConaughey), Uma Turman (Uma Thurman) ir atlikėja Mailė Sairos (Miley Cyrus). Žvaigždės esą pajutusios energijos antplūdį, smegenų veiklos suaktyvėjimą, fizinę jėgą ir bendrą sveikatos pagerėjimą.

Tuo tarpu skeptikai teigia, jog tokia mityba gana brangi, jos laikytis nėra paprasta, o produktų dermė - abejotina.

Pranašumai

JAV mokslininkai iš Kalifornijos universiteto San Franciske jau spėjo palyginti paleolito dietą su kasdieniu amerikiečių racionu ir aptiko tam tikrų pranašumų, praneša portalas www.time.com.

Pasak mokslininkų, ši dieta iš tiesų padeda greičiau nusikratyti svorio, padailinti figūrą, o kartu - sumažinti arterinį kraujo spaudimą bei normalizuoti kraujo kiekį kraujuje.

Švedų mokslininkai atliko tyrimą ir taip pat nustatė, kad paleolito dieta sveikatai naudingesnė nei įprastas skandinavų racionas. Be kita ko, ji padeda sumažinti trigliceridų (riebalų) lygį kraujuje, vadinasi - saugo nuo širdies ir kraujagyslių ligų.

Kita vertus, jokių stebuklų mokslininkai čia neįžvelgė. Viena iš tyrimo autorių Karolina Melberg (Caroline Mellberg) iš Švedijos Umea universiteto portalui www.time.com sakė, jog rezultatai jos nestebina todėl, kad paleolito dieta atmeta visus žalingus produktus, teršiančius organizmą ir vadinamus "greitu maistu" (angl. "junk food" - pažodžiui "šiukšlinas maistas").

"Jeigu laikysitės bet kurios dietos, draudžiančios tokias "šiukšles", gausite tokius pat teigiamus rezultatus", - sakė K. Melberg.

Apribojimai nereikalingi

Kiti mitybos specialistai tvirtina, kad nėra jokio mokslinio pagrindo raginti žmones atsisakyti pieno produktų, ankštinių ir grūdinių kultūrų. "Šiuose produktuose esama svarbių maistinių medžiagų, kurių vertė patvirtina daugybę kartų", - pabrėžia vyriausioji dietologė Stefani Makson (Stephanie Maxson) iš Andersono onkologijos centro, esančio Hjustone (Teksaso valst.).

Dietologė neneigia, kad paleolito dieta, galimas daiktas, siūlo sveiką mitybą, tačiau mano, jog pateikiami apribojimai nereikalingi: "Laikytis tokios dietos pernelyg sunku. Kai produktų sąrašąs toks skurdus, visuomet kyla pagunda neišlaikyti ir mesti šį reikalą."

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder