Svarbiausia sąlyga - netapkite bendrininku to, kuris nori jus apvogti. Sakoma, kad neretai aplinkybės paverčia žmogų vagimi, ir jei tuo galima tikėti, nesuteikime jam galimybės. Štai keletas paprastų, tačiau galinčių praversti patarimų.
Tvirtos durys - saugūs namai
Apie 90 proc. vagių į būstą įsilaužia pro duris. Jų tvirtumu pirmiausia ir turėtume pasirūpinti. Atkreipkite dėmesį į savo namų duris. Galbūt atėjo metas pakeisti jas į naujas, saugesnes. Jei norite išties patikimų durų, geriausia jas būtų užsakyti pas specialistus. Dar naudingiau - užsakyti dvejas duris. Apskritai pageidautinos bent dvi spynos, nes vagims įsilaužti prireiks kur kas daugiau laiko.
Derėtų atsisakyti įpročio, jei toks yra, naudotis vienu raktu visiems šeimos nariams ir "saugiai" laikyti jį po kilimėliu ar vazonais. Beje, jei pametėte būsto raktus, pakeisti spynas patartina nedelsiant.
Statistika byloja, jog dažniausiai įsilaužiama į pirmuosius ir paskutinius aukštus: tam naudojamos buitinės kopėčios, į būstą patenkama nuo stogo. Todėl, jei gyvenate nuosavame name ar pirmuosiuose daugiabučių aukštuose, langai yra pagrindinis kelias patekti vagims. Patartina stiklus padengti bent specialia plėvele, apsaugančia nuo dūžių - tai gali tapti kliūtimi vagišiams.
Apsauginės žaliuzės taip pat gali sukliudyti nusikaltėliams patekti į namus, ypač, jei papildomai sumontuojamos automatinės arba rankinės sklendės, kurios blokuoja žaliuzių pakėlimą, kai jos nuleistos.
Jei saugesnėmis durimis ir langais pasirūpinta, tuomet nepamirškite per skubėjimą jų užrakinti - faktai rodo, jog tai nėra retai pasitaikantis atvejis.
Patikimiausia - signalizacija
Nepamirškite išvykdami iš namų įjungti signalizacijos (jei tokią turite). Tai vienas patikimiausių būdų apsisaugoti nuo įsilaužėlių.
Atsižvelgiant į tai, kiek ir kokių jutiklių įsirengsite namuose, jie užfiksuos įsilaužimą pro duris ir langus, judesį namuose. Suveikus signalizacijai, atvykęs saugos ekipažas tikrai išgąsdins ar net sulaikys vagišius, todėl jie neturės galimybės nekliudomi "darbuotis" jūsų namuose. Ką jau kalbėti apie tai, jog kai kurie vagys net sugeba pagyventi apvogtuose namuose!
Kolektyvinis saugumas
Specialistai sutinka, kad buvimas draugiškoje aplinkoje mažina nusikaltimų pavojų. Šiuo tikslu visose šalyse skatinamos saugios kaimynystės programos. Draugiški ir neabejingi kaimynai rūpinasi vienas kito saugumu: įstato bendras rakinamas duris į laiptinę, įrengia telefonspynę, gerą apšvietimą ir padaro tvarką savo kieme.
Beje, jei kaimynai gerai pažįsta vieni kitus, įtarimų keliantys veidai iš karto bus pastebėti. Štai kodėl vagišiai mėgsta sukinėtis naujakurių rajonuose, kur daiktų nešimas nieko nestebina.
Galbūt ir jūs turite bent vieną tokį kaimyną, kuriuo galite besąlygiškai pasitikėti. Tuomet paprašykite, jums išvykus, bent retkarčiais užsukti į jūsų namus, praverti langus, palieti gėles balkone (nuvytusios gėlės gali būti signalas, jog namuose nieko nėra), paimti iš dėžutės paštą ir pan.
Jei patikimo kaimyno neturite, galbūt kas nors iš artimųjų mielai sutiktų pagyventi jūsų būste - tuomet per atostogas namų saugumo klausimas tikrai nekankintų.
Kiti maži, bet svarbūs dalykai
* Išvykdami ilgesniam laikui nepalikite namuose itin vertingų daiktų: dauguma galvoja, kad bus apsaugoti nuo nemalonumų, jei paslėps pinigus ir vertingus juvelyrinius dirbinius savo namuose pačiose "neįtikėčiausiose" vietose, tačiau vagys būtent ten dažniausiai ir ieško grobio.
* Rekomenduojama nufotografuoti visus itin brangius daiktus (paveikslus, papuošalus ir t. t.), kad vagystės atveju būtų lengvesnė dingusių daiktų paieška.
* Jei jūsų turtas nedraustas, neprošal būtų jį apdrausti.
* Palikite balkone padžiautų skalbinių - tegu potencialūs vagišiai galvoja, jog kažkas yra namuose.
* Pasirūpinkite išoriniu namo ir kiemo apšvietimu. Geriausia išeitis - šviestuvai su judesio davikliu.
Be abejo, tokios apsaugos priemonės vargu ar sustabdys patyrusį vagį, tačiau statistika byloja, jog daugiau ne 50 proc. vagysčių iš butų įvykdo ne "profesionalai", o benamiai, narkomanai, girtuokliai ir tiesiog mėgėjai pasisavinti tai, kas "guli ne vietoje".
Specialisto komentaras:
"Apie turto saugumą reikia galvoti iš anksto"
"Argus" saugos tarnybos pardavimų departamento vadovas Tomas JONAITIS:
Šiltuoju metų sezonu domėjimasis turto apsauga yra aktyvesnis. Žmonės atostogauja, keliauja, daugiau laiko leidžia gamtoje ar savo sodyboje, užsiima statybomis ar remonto darbais. Šie veiksniai ir sąlygoja didesnį susidomėjimą namų bei turto apsauga.
Svarbiausia klientui - patikima turto apsauga. Jei klientas iš namų išvyksta ilgesniam laikui, jis nori jaustis ramus ir užtikrintas, jog jo turtas yra saugus. Ruošdamiesi kelionei, žmonės nerimauja dėl savo namų saugumo. Jiems kyla daug klausimų: ar būstas netaps ilgapirščių taikiniu, ar neteks netikėtai nutraukti atostogų? "Argus" saugos tarnybos specialistai konsultuoja ir pataria, kaip klientui užtikrinti namų saugumą. Atsižvelgdami į individualius kliento poreikius, pasiūlome geriausią apsaugos sprendimą.
Pastebime, jog šiltuoju metų laiku žmonės pageidauja sustiprinti būsto saugumą, domisi galimybėmis patiems stebėti bei matyti, kas vyksta ne tik namų viduje, bet ir laiptinėje, kieme, gatvėje ir pan. Turint vaizdo stebėjimo sistemą ir prieigą prie interneto, savo namus galima stebėti bet kuriuo paros metu.
Apie namų ir turto saugumą būtina pagalvoti iš anksto: prieš įsirengiant namą ar butą, kol dar nėra atlikti vidaus apdailos darbai. Atsižvelgę į kliento poreikius, visada pasiūlysime platų saugos sprendimų spektrą. Jei apie turto saugumą susimąstote tik prieš išvykdami, "Argus" saugos tarnybos specialistai gali pasiūlyti išsinuomoti patikimas apsaugos sistemas atostogų metu.
Populiariausia - elektroninė apsauga (t. y. apsauginės signalizacijos, gaisro aptikimo ir signalizavimo, dujų nuotėkio detektavimo bei vaizdo stebėjimo sistemų instaliavimas, apsaugos paslaugų vykdymas). Kadangi elektroninės apsaugos sistemos nereikalauja didelės priežiūros, yra lengvai sumontuojamos, pritaikomos prie individualių kliento poreikių, jas klientai renkasi dažniausiai.
Jei išvykstate į tolimą kelionę, apie tai niekam nepasakokite, jokiu būdu neatskleiskite savo kelionės planų socialiniuose tinkluose. Nepalikite vertingų daiktų, kurie gali būti pastebėti pro langą. Tam, kad maksimaliai išnaudotumėte turimą apsaugos sistemą, vadovaukitės instrukcijomis, specialistų rekomendacijomis. Neatskleiskite signalizacijos įjungimo/išjungimo kodų kitiems asmenims. Prieš išvykdami ilgesniam laikui, nepamirškite signalizacijos prijungti prie centrinio stebėjimo pulto. Taip pat informuokite saugos tarnybą, su kuria bendradarbiaujate, jog jūsų ilgą laiką nebus namuose.
Rašyti komentarą