Kaip nepamesti galvos per išpardavimus

Kaip nepamesti galvos per išpardavimus

Kurioje pavadinimo vietoje padėtumėte kablelį? Viskas priklauso ne tik nuo požiūrio į pirkimą kaip reiškinį, bet ir nuo to, ką perkate. O juk svarbiausia lankantis išpardavimuose - ne tik patirti pirkimo malonumą, bet ir įsigyti tikrai naudosimą daiktą.

Turbūt nekart girdėjote frazę, o gal ir patys ją sau galite pritaikyti: išėjo pieno, grįžo su dulkių siurbliu. Parduotuvės, o ypač - žadančios nuolaidas, traukia mus kaip plaštakes į naktinę lempą. Ir taip neįvyksta netyčia, savaime - tai gerai apgalvoti rinkodaros, reklamos triukai. Specialistai yra išstudijavę žmonių psichologiją ir gerai žino, kas veikia mūsų emocijas, o kas ne. Etikečių spalvos, šriftas, prekių išdėstymas lentynose ar ant staliukų, atitinkami reklaminiai šūkiai - viskas yra skirta paveikiau parduoti tam tikro pobūdžio ir kainų grupės prekes.

Įvairiais moksliniais tyrimais įrodyta, kad galimybė nusipirkti kažką pigiau (net jei to daikto mums nelabai reikia) sukelia tam tikrus pokyčius mūsų smegenyse, kraujyje. Adrenalinas, euforija, džiaugsmas ar net nerimastingumas, kovingumas - nuolaidos išties veikia. Ča ir slypi pagunda įsigyti tai, ko nenešiosime ar nepanaudosime, ar ko nesuvartosime, jei kalbame apie maistą (pvz., „du perki, trečias nemokamai!“). Taip pat tokiu būdu galima išleisti daugiau, nes įsigyjama ne tik tai, kas buvo planuota. Ypač - jei į prekybos centrus einame vedami nelabai teigiamos nuotaikos - pirkiniai tuomet tampa tarsi momentine paguoda, apdovanojimu už tai, kad kažkurioje gyvenimo srityje nesiseka.

Per išpardavimus nemenka dalis pirkinių būna neapgalvoti - skubame pirkti, kol yra mums - tariamai - reikiamų prekių, drabužių ar batų dydžių ir t.t., arba - „nes labai gera kaina“. O kur dar reklamų siūlomi prekių įvaizdžiai, kuriuos mums irgi norisi „pasimatuoti“, pakeisti savo statusą arba išspręsti esamas ar tariamas problemas. Tik kodėl tuomet toli gražu ne visada išties džiaugiamės įsigytais pirkiniais?

Lietuvoje atliktos apklausos rodo, kad kas antras mūsų pirkinys būna spontaniškas. Ir kad kažko apskritai reikia, dažnai nusprendžiame tik atsidūrę parduotuvėje.

Jei pastebėjote, kad įsigyjate tai, ko vėliau nelabai panaudojate, ir taip tik kaupiate daiktus, kurie galiausiai ima psichologiškai slėgti, o ir fizinę erdvę užima, metas pasinaudoti keliais patarimais. Juolab kad dabar vyksta vidurvasario išpardavimai, kuriuose galima pigiau įsigyti visko - nuo...iki. O jei jums visa tai nebūdinga, skaitote ir stebitės, kaip žmonėms pasitaiko įsigyti to, ko jiems nereikia, ar išleisti paskutinius pinigus - nuoširdžiai sveikiname, galite toliau nebeskaityti.

Patarimai, kaip išvengti spontaniškų pirkinių

Nesvarbu, einate pirkti maisto, indų ar drabužių - turėkite pirkinių sąrašą. Žinokite, ko jums tikrai reikia. Planuokite. Taip išvengsite nebūtinų pirkinių.

Jei įmanoma, nusižiūrėkite būsimus pirkinius iki išpardavimo. Tikrai ne visada jų liks, jei kiekis ribotas ar jei prekė labai paklausi, tačiau nereti ir tokie atvejai, kai tikrai trokštamą ir reikalingą daiktą galite įsigyti perpus pigiau - tereikia palaukti nuolaidų sezono.

Pirkdami smarkiai nukainotus drabužius ar batus, apgalvokite, ar jie nebuvo šį ar praėjusį sezoną itin madingi. Tokie „mados klyksmai“ paprastai madoje ilgai neužsibūna, nes ilgainiui tampa nuvalkioti arba nepakankamai prigyja, tad gresia kitą sezoną taip ir neišsitraukti jų iš spintos.

Iš drabužių bei aksesuarų saugiausia pirkti klasikinio stiliaus - tokie bus madingi visada, tiks prie kitų turimų drabužių ar aksesuarų.

Matuokitės tai, ką perkate. Skirtingų gamintojų dydžiai gali šiek tiek skirtis, o ir vienoks ar kitoks siuvimas, kirpimas, modelis nebūtinai tiks kiekvienam.

Jei perkate buitinę techniką, nes didelė nuolaida, apgalvokite, ar ta technika nedulkės jūsų namuose. Ar senoji tikrai jau pasenusi? Ar dažnai naudosite (ir valysite) tą ypatingai spaudžiančią sulčiaspaudę? Ar jums būtinas tas plaukų džiovintuvas su trimis džiovinimo funkcijomis? Ir ar jums reikalinga dar viena žoliapjovė? Elementarūs klausimai padės suvokti, ko reikia, o ko ne.

Veskitės į apsipirkimą kritiškesnį kompanioną. Kartais viskas, ko reikia, tai šaltas proto balsas, net (ypač) jei tas balsas - ne jūsų.

Neikite apsipirkti vedami stiprių emocijų, antraip apsipirkimas taps labai laikina emocine terapija.

Keli triukai, kurie paskatina mus pirkti

Psichologiškai itin veiksmingas skubėjimo efektas. Todėl prekybininkai mėgsta nuolaidas ar specialias akcijas taikyti tik labai ribotą laiką. Tuomet pirkėjų smegenyse įsijungia skubos ir kovos už būvį signalas, bijoma pražiopsoti gerą pasiūlymą ar kad juo pasinaudos kiti.

Malonūs kvapai. Geresnės parduotuvės turi specialiai joms sukurtų kvapų, kurie veikia pirkėjų emocijas jiems to nė nesuvokiant. Gaivus gėlių ar citrusų aromatas, šviežių kepinių, o gal neįkyrios vanilės - visa tai žadina teigiamas asociacijas ir prisiminimus.

Fonas ir erdvumas. Pastebėta, kad juodame (rečiau - baltame) fone negausiai išdėliotos prekės suponuoja prestižą. Pirkėjai tiki, kad tokios prekės yra prabangios ir už jas verta mokėti daugiau.

Skyrių išdėstymas. Mūsų judėjimą erdvėje valdo skyrių ir lentynų išdėstymas. Ne veltui prekybos centre tenka praeiti knygų, drabužių, namų apyvokos ar higienos reikmenų skyrius, kol galiausiai prieiname iki maisto - viskas paskirstyta taip, kad į krepšelį pakeliui prisidėtume įvairiausios paskirties prekių.

Tinkamas apšvietimas. Parduotuvėje suknelė ar marškiniai ant kūno lyg ir atrodė dailiau, nei parėjus namo? Toks įspūdis susidaro dėl atitinkamai krentančio apšvietimo, dėl kurio veidrodyje galime atrodyti šiek tiek įdegę ar net lieknesni.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder