Kad terasoje būtų jauku...

Kad terasoje būtų jauku...

Greitas gyvenimo tempas, darbas ir rūpesčiai atima daug jėgų ir laiko. Norisi atsikvėpti, pailsėti, gryno oro, o po ilgų žiemos mėnesių, pavargę nuo buvimo tarp keturių namų ar biuro sienų, pajuntame begalinį norą prisiliesti prie gamtos...

Kaip tik šiuo metu vis dažniau galvoje ima kirbėti mintis apie tai, jog būtų smagu kojas ištiesti savo namų terasoje... Ką daryti, kad ši ypatinga vieta būtų jauki, miela, nepakartojama?

Kurioje namo pusėje?

Terasos gali skirtis tiek savo forma, tiek dydžiu; būti pastatyta tiesiog ant grunto ar pakelta nuo žemės; su stogu ir be jo. Statytojai teigia, kad terasą geriausia statyti kartu su namu. Tačiau ne bėda, jei mintis turėti tokią poilsio vietelę kyla ir vėliau.

Kurioje pusėje įrengti terasą? Geriausia vieta - pietrytinė, pietinė arba pietvakarinė namo pusė. Jei statysite terasą iš šiaurinės namo pusės - apsirūpinsite vėsuma per vasaros karščius, o jeigu nuo namo į pietus - mėgausitės šiluma šaltuoju metų laiku.

Vakarų pusėje pastačius terasą ilgiau bus galima mėgautis saule, tai aktualu mėgstantiems pavakaroti. Be to, jei jūs mėgstate vėsą, tikrai nesijausite komfortiškai pietų pusėje pastatytoje terasoje. Jei atvirkščiai - pasistatysite gultą, pasiimsite ausinuką ir įsivaizduosite besantys kurorte...

Be abejo, ne mažiau svarbu vaizdas, atsiveriantis iš terasos. Galbūt tai išpuoselėtas sodas, kiemas, ežeras, miškas... arba kaimyno tvora. Bet ir tai ne bėda. Žydintis krūmas, gėlės ar markizės gali tapti puikia išeitimi.

 

RATANO baldai yra atsparūs drėgmei ir lietui, tačiau siekiant apsaugoti juos nuo nešvarumų, patenkančių kartu su krituliais ant baldų paviršių, rekomenduojama laikyti po stogu.

Būtina atkreipti dėmesį ir į tai, kur yra įėjimas į terasą, rekomenduojama - iš virtuvės ar svetainės. Juk labai patogu, kai nereikia toli bėgti užkandžių, o juk mes, lietuviai, mėgstame pasėdėti prie skanėstais nukrauto stalo.

Aukštis diktuoja medžiagas

Pagrindine terasos dalimi laikomos grindys. Dizaineriai pažymi, kad grindų dangai būtina skirti ypatingą dėmesį, juk sienų ir stogo gali ir nebūti visai. Taigi grindys turi būti tvirtos, stiprios, atsparios įvairiems gamtos reiškiniams. Pasirinkimas gana platus: tai ir natūralios, medinės, medžio-plastiko kompozito terasinės lentos, keraminės plytelės, natūralus akmuo ir t. t.

Terasos grindys gali būti paklotos tiesiog ant grunto. Aišku, tai nereiškia, kad dangą galite kloti tiesiog ant žolės. Viršutinį dirvožemio sluoksnį būtina nukasti ir užpilti skaldos, kad turėtų kur "dingti" vanduo. Jei pagrindas betonuojamas, galima rinktis keraminių plytelių, natūralaus akmens dangą. Keraminės plytelės idealiai tiks užkietėjusiems švaruoliams.

Jei rinksitės aukštai pakeltą terasą, patartina kloti medinę dangą. Be to, vargu ar kas prilygs medžiui savo šiluma! Nėra nieko maloniau, nei vaikščioti basomis saulės pašildytomis lentomis.

Lietuvoje labai mėgstama sibirinio maumedžio terasų grindų danga. Vis dėlto, nepaisant gerųjų jos savybių, tokia mediena ilgainiui sluoksniuojasi ir šerpetojasi, kas nebūdinga, pavyzdžiui, pušiai. Į tai reikia atsižvelgti, jei ketinate po terasą vaikščioti basi.

Vis dėlto esame tokio amžiaus žmonės, kurie pripažįsta ne tik natūralumą, bet ir naujoves. Dabar ypač populiarios medienos-plastiko kompozito terasinės lentos. Jos jau gamykloje yra paruoštos tam, kad ilgus metus atlaikytų žalingą atmosferos poveikį. Paklojus tokias grindis, jų nereikia impregnuoti, alyvuoti ar dažyti. Laikui bėgant nereikia atnaujinti. Tokios lentos nepleišėja ir neskilinėja, todėl galima drąsiai vaikščioti nebijant įsivaryti rakšties. Taip pat ši danga yra mažiau slidi nei medinė.

Terasa kaip statinys išskirtinė tuo, kad dažnai neturi sienų. (Dažniausiai tada, kai būna pastatyta tiesiog ant grunto.) Siekiant sukurti apsaugą nuo saulės ar smalsių kaimynų akių, kartais pastatoma pertvara ar tiesiog širma. Kai terasos aukštis nuo žemės siekia apie 50 cm, reikalingi aptvarai. Tai gali būti mediniai ar kalvių darbo turėklai, stiklinės sienutės.

Tiek Lietuvoje, tiek ir visame pasaulyje vis labiau populiarėja įstiklintos terasos. Tai ypač pravartu šaltuoju metų laiku, nes galima apsisaugoti nuo šalčio ir drėgmės.

Kad ir kokį variantą pasirinktumėte, būtina atsižvelgti į bendrą namo vaizdą.

Ar stogas būtinas ir ar turi derėti prie viso namo stiliaus? Jei terasa buvo statoma sykiu su namu, tuomet ji turės bendrą stogo konstrukciją. Tačiau jei tai tiesiog vasarai skirta aikštelė be sienų, užteks ir markizių ar didelio skėčio - prireikus bus galima pasislėpti nuo per kaitrios saulės.

Dėl patogumo nepamirškite elektros instaliacijos, juk gali prireikti ir kištukinių lizdų, ir dirbtinio apšvietimo.

 FUNKCIONALU. Jei jūsų šeima didelė, mėgstate rengti vakarėlius ir šventes, derėtų rinktis patogų stalą.

Funkcionalūs baldai

Nuo funkcijos, kurią terasa turėtų atlikti, priklauso ir tai, kokius baldus ten statysite. Galbūt jūs norite tiesiog poilsio zonos, o tokiam atvejui tiks sėdmaišiai, lovos, gulimieji foteliai ir panašūs baldai. Jei jūsų šeima didelė, mėgstate rengti vakarėlius ar šventes, į kuriuos susirenka nemažai svečių, reikėtų rinktis patogų didelį arba transformuojamą į tokį stalą. Taigi terasa privalo būti ne tik jauki, tačiau ir suderinta funkcionaliai.

Idealus variantas nedengtoms terasoms - baldai iš metalo, stiklo, medienos. Pagalvėlės, pledai, čiužinukai turi būti po ranka, o esant reikalui, pavyzdžiui, prasidėjus lietui, reikalinga ir atitinkama jų saugojimo vieta.

Uždara terasa suteikia daugiau laisvės renkantis baldus: tai ir pinti, ratano ar bambuko gaminiai, taip pat galima statyti net ir minkštus baldus.

Tačiau tam, kad būtų jauku, nebeužtenka vien tik baldų. Terasa ne itin turėtų skirtis nuo stilingos svetainės, kurioje - patogi sofa, foteliai, pufai, galbūt net mielas kilimas, spintelės, aišku, gėlių vazonai, jei yra galimybių - ir židinys.

Ne paslaptis, kad bene labiausiai vakaroti terasoje trukdo įkyrūs uodai. Išeitis viena - ant terasos durų ar langų reikia sumontuoti tinklelius nuo vabzdžių. Jie yra beveik nepastebimi, o komfortas - garantuotas.

Specialistai pažymi, kad pastaraisiais metais atsisakoma didelių, masyvių lauko baldų ir dažniau pasirenkami lengvų konstrukcijų, universalūs.

Terasa - poilsio vieta, tiek aktyvaus, tiek ramaus, meditacinio. Joje privalo būti jauku ir patogu. Tik turėdami galimybę nusigręžti nuo kasdienio šurmulio galime pajusti harmoniją su savimi ir pasauliu.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder