Pradžioje apmąstau, ko aš noriu. Tada galvoju, ko man reikia tam norui įgyvendinti.
Pirmiausia - sėklos
Kokios jos man reikalingos? Ar pigios lietuviškuose pakeliuose iš prekybos centrų, o gal tris kartus brangesnės užsieniniuose pakeliuose?
Iš patirties galiu pasakyti, kad daigumas tas pats. Reikia žiūrėti į galiojimo terminą.
Raidė "F" prie sėklų pavadinimo rodo, kad tai hibridas, todėl išaugus augalui, jų sėklų rinkti neverta, nes užaugs toli gražu ne tai, ką jūs turėjote pirmaisiais metais ir kas pavaizduota ant sėklų pakelio.
Jeigu ant pakelio pažymėta, kad sėklos beicuotos, tai reiškia, kad sėklos yra apveltos kažkokių cheminių medžiagų mišiniu, kuris stabdo ligų plitimą, skatina vienodesnį dygimą ir greitesnį daigų augimą. Tai taip pat reiškia, kad kenkėjai nesikėsins suvalgyti jūsų sėklų. Tokias sėklas reikia sėti su pirštinėmis arba bent jau pasėjus rankas kruopščiai nusiplauti su muilu.
Turint laiko ir noro sėklas galima beicuoti patiems, bet jau natūraliu būdu. Tam galima panaudoti džiovintų dilgėlių miltelius, pelenus. Sėklos sudrėkinamos, apveliamos pasidarytais milteliais, išdžiovinamos ant popierinės servetėlės. Laikomos popieriniuose arba medžiaginiuose maišeliuose. Jokiu būdu negalima jų laikyti polietileniniuose maišeliuose, kad nesupelytų. Dažniausiai šis darbas atliekamas žiemą, nes atėjus pavasariui tam laiko nelieka.
Žemės ir taros pasirinkimas
Jeigu daigai nebus pikuojami, ant palangės augs 30-35 dienas (salierai, porai, kopūstinės daržovės, gėlės), naudoju durpių substratą, skirtą pomidorų daigams.
Daigams išpikuoti (paprikos, baklažanai, pomidorai) ruošiu žemės mišinį. 1/4 indelio užpildau tuo pačiu durpių substratu, 2/4 - kompostine žeme (naudoju "Senelio kompostą") ir galiausiai ant viršaus užpilu to paties durpių substrato. Žemių nepermaišau! Apatinis durpių sluoksnis sugeria drėgmės perteklių. Vidurinis - maitina augalą. Viršutinis sluoksnis atlieka mulčiavimo funkciją. Į dirvą sodinama su visu žemių gumulu.
Trumpalaikiam daigų auginimui naudoju durpes todėl, kad jos gerai apvelia šaknis ir, daigus dalinant, nenubyra nuo jų. Tai apsaugo šaknis persodinant į dirvą.
Tara naudojama tokia, kokią turime. Jeigu plastmasinė, tai geriau nepermatoma, tamsi. Pikavimui naudoju tetrapakus, nupjautus 8-10 cm aukštyje. Naudojant tetrapakus, ant 1 m palangės jų telpa net 40!
Jeigu naudoju plastikinius indelius (nuo grietinės, jogurto), tai pirmiausia su žirklėmis dugne praduriu skylutę, įdedu 1 keramzito grūdelį. Sodinant į gruntą keramzito grūdelį išimu. Jį galima dar ne kartą panaudoti. Jis skirtas sugerti drėgmės pertekliui, kad augalų šaknys nesupūtų.
Ką darau pasėjusi sėklas?
Palaistau, indelį įkišu į polietileninį maišelį, užlenkiu kraštą ir užkeliu aukštai palubėn ant pakabinamų virtuvinių spintelių. Ten - idealios sąlygos sėklai sudygti: šilta ir drėgna. Indelį tikrinu po 3-5 dienų. Sėkloms sudygus, indelį perkeliu ant palangės, maišelį nuimu, nuo jo nukratau vandens lašelius ir vėl uždedu. Su maišeliu laikau dar keletą dienų, kad daigai lengviau prisitaikytų prie pasikeitusių sąlygų. Pavėlavus nukelti sudygusias sėklas nuo spintelių daigai ištįsta - per mažai šviesos.
Kada ką sėju
Augalus skirstau į ilgos ir trumpos vegetacijos. Pačios ilgiausios: paprikos, baklažanai, petunijos. Juos sėju sausio pabaigoje-vasario pradžioje. Į dirvą sodinu gegužės mėnesį. Pomidorus sėju nuo kovo pradžios iki vidurio. Visus augalus pikuoju išdygus pirmiesiems tikriems lapeliams. Kartu su pomidorais sėju porus ir salierus. Kopūstines daržoves sėju nuo kovo vidurio iki balandžio pradžios, jų nepikuoju. Ant palangės jie auga 30-35 dienas. Gėles sėju nuo balandžio pradžios iki vidurio, jeigu ant sėklų pakelio nenurodyta kitaip. Į dirvą sodinu praėjus šalnoms.
Laikas sodinti į dirvą
Prieš sodindama patikrinu, ar žemė pakankamai įšilusi ir drėgna. Prakapstau maždaug 10 cm gylio duobutę, padedu ranką - rankai turi būti nei šilta, nei šalta. Iškapstytas žemes suspaudžiu saujoje. Turi netekėti vanduo. Atgniaužus saują žemė turi išlikti suspausta - nesubyrėti grumsteliais. Tuomet galima ir sėti, ir sodinti.
Mėnulio fazės. Ar tai svarbu?
Taip, tai svarbu! Skirtumą aš jau pajutau.
Kas auga virš žemės - sėju ir sodinu per priešpilnį (pomidorai, agurkai, salotos, žirniai, kopūstai ir t. t.).
Kas auga žemėje - sodinu per delčią (morkos, burokai, ridikėliai).
Tą dieną, kai keičiasi mėnulio fazės, geriau nieko nesėti ir nesodinti, nes bus vienas nusivylimas - augalai prastai dygs ir skurs.
Rašyti komentarą