Efektyviausia terapija - teigiamos emocijos

Efektyviausia terapija - teigiamos emocijos

Daugelis dar pamena tuos laikus, kai peršalus bei kitaip sunegalavus, ne strimgalviais lėkdavo į vaistines, o pagalbos ieškodavo vasarą surinktų vaistažolių maišeliuose ar pasitelkę iš gilios senovės parkeliavusius močiučių receptus.

Ir nors šiandien farmacijos pramonė siūlo galybę "greito efekto" vaistų, medicinos technologijos padeda transplantuoti organus, atnaujinti kraujagysles ir net išgydyti vėžį, iš viso pasaulio kampelių į Lietuvą suplaukę natūralūs sveikatos puoselėjimo būdai išgyvena renesansą.

Natūraliomis terapijomis besidominti klaipėdietė Edita Vigelytė, pasitelkusi daugelį metų kauptas žinias bei savo bendraminčius, teigia galinti padėti apsisaugoti nuo įvairių negalavimų, kurių pasekmės - energijos stoka, chroniškas nuovargis, nusilpusi imuninė sistema.

Natūrali terapija - kas tai?

Natūrali terapija - tai būdas padėti sau be šiurkščios cheminės ar chirurginės invazijos į organizmą, į pagalbą pasitelkus tai, ką žmonės žinojo ir naudojo prieš šimtus ir net tūkstančius metų. Tų terapijų - nesuskaičiuojama daugybė, tačiau visų jų tikslas vienas - padėti žmogui susibalansuoti, atgauti jėgas ir sustiprinti natūralų organizmo atsinaujinimo mechanizmą.

Kodėl giliniesi į tiek daug įvairių sistemų, gal pakaktų vienos?

Mane visuomet domino žmogus kaip visuma, o ne išsibarsčiusios ir tarsi viena su kita ryšio neturinčios jo dalys. Manau, kad prasmingiau gydyti visą žmogų kaip vientisą sistemą, o ne jo ranką, širdį ar kepenis. Prasmingiau koreguoti priežastį, kuri atvedė prie negalavimo, padėti suvokti ją ir stiprinti sveikatą, o ne visą dėmesį sutelkti į pasekmę - ligą. Kadangi žmonės labai skirtingi, skiriasi juos kamuojančios problemos, tad skirtingi ir jų sprendimo būdai. Taigi mano seniai praktikuojama profilaktinio masažo terapija lyg "aplipo" kitomis natūraliomis terapijomis, visos sistemos susijungė, dera tarpusavyje ir savotiškai papildo viena kitą, atsižvelgiant į tai, ko reikia konkretaus žmogaus konkrečiai problemai spręsti.

Kas labiausiai kamuoja žmones ir kaip tas bėdas galima išspręsti be tablečių?

Taip jau yra, kad žmogus savimi susirūpina tik tada, kai jam pasidaro labai blogai. Tačiau akivaizdu, jog požiūris į savo sveikatą po truputį keičiasi. Vis daugiau žmonių supranta, kad atsakomybę už gerą savijautą jie turi prisiimti patys, o ne užkrauti ant specialistų pečių.

Šiuo metu stebiu ir džiuginančius reiškinius: jauni ir daug dirbantys įvairių sričių profesionalai visam pusmečiui į priekį susiplanuoja ir ateina palaikyti sveikatos, gyvybingumo, nelaukdami, kol suries problemos. Jie kuria energijos rezervą ateičiai. Vadinasi, supranta, kad būtina skirti dėmesį savo sveikatai nuolat, netgi tada, kai fiziškai jaučiasi dar tvirti. Stebuklų nebūna: jeigu žmogus 10 metų nieko savo sveikatos labui nedaro, neįmanoma per vieną seansą pastatyti jį ant kojų.

Pagrindinė žmonių problema - persidirbimas, išsibalansavimas ir iš to kylančios pasekmės. Visi gyvena išlikimo maratone ir dirba, pereikvodami organizmo galimybes. Todėl skundžiasi chronišku nuovargiu, energijos stoka. Dažniausiai pas mus žmonės "atsineša" galvos, sprando, pečių, juosmens skausmus, apatiją, ar atvirkščiai - dirglumą ir perdėtą aktyvumą. Mūsų kūnas visada su mumis "kalbasi", siunčia signalus apie išbalansuotą pusiausvyrą, įspėja apie artėjančius rimtus sveikatos sutrikimus, todėl verta į tai įsiklausyti ir reaguoti.

Įvairius tinkamus būdus, kaip sau padėti, dažniausiai žinome patys, tačiau to neužtenka - protingiausia būtų tuos būdus taikyti kasdieniame gyvenime. Daugiau meilės ir dėmesio skirti sau, sulėtinus, subalansavus gyvenimo tempą. Juk nesudėtinga įkvėpti jūros oro, pasivaikščioti miške, tiesiog pabūti nieko neveikiant. O gal pasimokyti iš pietiečių - apskritai mažiau dirbti, mažiau akcentuoti problemas ir, palikus ramybėje "kovą už išlikimą", tiesiog būti? Bet kurią veiklą, net namų ruošos, galime paversti natūralia terapija: mezgimas, maisto gamyba, bendra veikla su šeima, paplepėjimas prie arbatos puodelio. Atpalaiduoja, stiprina sveikatą visos veiklos, kurios teikia teigiamų emocijų.

Ką daryti, jeigu staiga pajunti, kad trūksta energijos?

Energijos trūkumas - ne simptomas, o pasekmė. Taigi pirmiausiai reikia nustoti bėgti bei blaškytis ir tiesiog įsiklausyti į save, pasistengti suprasti savo natūralius poreikius. Pirmiausiai reiktų pertvarkyti savo darbotvarkę, o tada ieškoti būdų, kaip atkurti organizmo gyvybingumo mechanizmą. Jį įjungti gali kad ir ta pati pirtis, kuri pagerina kraujotaką, šalina šlakus iš organizmo, padeda pailsėti.

Problemą spręsti padės ir masažas. Pasirinkti kiekvienas gali pagal savo kūno poreikius - galimas segmentinis (pvz., nugaros, pėdų, galvos), aromaterapinis viso kūno ar jau tris tūkstantmečius gyvuojantis originalus Tailando masažas, dar vadinamas pasyviąja joga ir trunkantis net pusantros valandos.

Net paprastas prisilietimas gydo. Tad jeigu nenorite ar negalite eiti pas profesionalų masažo terapeutą, paprašykite, kad nugarą, sprandą, kojas pamasažuotų artimas, jums mielas žmogus. O jei pasitelksime aromaterapiją, įjungsime ramią muziką, tai efektas bus ypač teigiamas. Intuityviai, įsiklausant į kūną, savo artimąjį masažuoti išmokti gali kiekvienas, svarbu vengti agresyvių manipuliacijų - aštrių, grubių judesių, manualinę terapiją imituojančių veiksmų (pvz. - staigūs kaklo pasukimai, stiprūs stuburo spaudimai ir pan.) .

Vis dėl to svarbu išsiaiškinti, dėl kokios priežasties trūksta energijos. Jeigu kaltas fizinis ar protinis persidirbimas ir išsekimas, žmogui vertingiausias būtų atpalaiduojantis, gilų poilsį suteikiantis masažas. Jeigu žmogus skundžiasi energijos stygiumi dėl ilgai užsitęsusio pasyvaus periodo, persirgtos ligos ar sekinančios emocinės būklės, tada jam labiausiai derėtų energijos suteikianti aromaterapija ir aktyvus, kraujotaką ir kitas organizmo sistemas tonizuojantis masažas.

Masažą puikiai papildo įvairios sveikatinimo terapijos. Gintaro produktų terapija energija pripildo visas organizmo sistemas, prisotina kūną gyvybiškai svarbia gintaro rūgštimi, stiprina imuninę sistemą, maloniai sušildo. Aromaterapija - natūralių eterinių aliejų naudojimas masažo ir kitose sveikatinimo praktikose - suteikia procedūroms teigiamų fizinių ir emocinių aspektų. Pavyzdžiui, giliai ir kokybiškai atsipalaiduoti ir pailsėti padeda "tylūs" meditaciniai eterinių aliejų kvapai, mėgstamiausi ir veiksmingiausi iš kurių būtų tikroji, hibridinė levanda, muskatinis šalavijas, kvapioji kananga (ylang ylang), bergamotė, pluoštinė bosvelija (frankinsensas), nerolis.

Kaip kvapas gali padėti, o gal ir pakenkti?

Aromaterapija - tai labai senas ir gilus mokslas, ištisa sistema. Deja, eteriniai aliejai, kurie naudojami aromaterapijoje, vieni labiausiai padirbinėjamų produktų pasaulyje - cheminį eterinio aliejaus kvapo pakaitalą sukurpti nėra sudėtinga, tokia "gamyba" dažnu atveju yra gerokai pigesnė, nei tikro organinio eterinio aliejaus kūrimas. Toks kvapo pakaitalas aromaterapiniu požiūriu yra bevertis - jis neturi naudingų biocheminių tikro eterinio aliejaus savybių. Tikras eterinis aliejus negali būti pigus - augalai tokiam produktui auginami ekologišku būdu, gamybos procese dažniausiai daug kruopštaus rankų darbo, vykdoma atidi patikra ir sertifikacija, tačiau tokiu atveju galime laukti geriausio eterinio aliejaus poveikio. Pigūs falsifikatai, deja, gali sutrikdyti sveikatą, sukelti emocinius sutrikimus. Net perdozavus tikrų eterinių aliejų, žmogui gali pradėti svaigti galva, mausti inkstus, todėl juos reikia rinktis ir naudoti atsakingai, pasitariant su kvalifikuotu specialistu.

Neseniai pradėta plačiai praktikuoti gintaro ir jo produktų terapija taip pat "atakuojama" falsifikatų. Pavymui kokybiškiems ir atsakingai gaminamiems gintaro sveikatinimo produktams - gintaro pudroms, smėliams, gintaro aliejui ir tepalams - atsirado daug pigesnė, bet sveikatai pavojinga "gintaro terapija", kuriai naudojamos paprasčiausios gintaro dirbinių gamybos atliekos, nešvarios, cheminių abrazyvų turinčios, pilkšvos spalvos gintaro dulkelės. Gryni gintaro terapijos produktai prisotina organizmą svarbiu gyvybinei veiklai produktu - gintaro rūgštimi, teigiamai veikia kraujotaką bei sąnarių būklę, atstato organizmo gyvybingumą, ko, deja, negalime tikėtis naudodami falsifikatus, galinčius sukelti alergijas ir kitus sveikatos sutrikimus.

Kaip teisingai naudoti aromaterapiją?

Paprasčiausias eterinių aliejų pritaikymo kasdienybėje būdas - juos garinti. Tam yra skirti specialūs elektriniai garintuvai arba aromaterapinės lempos, kuriose aliejus kaitinamas rezervuare, po juo deginant žvakutę. Deja, prekyboje esantys ar tautodailininkų siūlomų aromatinių lempų rezervuarai dažnai yra per mažos talpos. Labai svarbu, kad į rezervuarą tilptų apie pusę stiklinės vandens, kiti rekomenduoja net visą, į kurią reiktų lašinti 6-8 eterinio aliejaus lašiukus. Iš mažo rezervuaro vanduo išgaruos per greitai, eterinis aliejus prisvils (nes jis netirpsta vandenyje) ir duos nepageidaujamą poveikį.

Eterinį aliejų pasirinkime pagal pageidaujamą rezultatą - patalpos oro išgryninimas ir dezinfekavimas, tonuso ir darbingumo pakėlimas, ar, atvirkščiai, ramios, meditatyvios erdvės sukūrimas... Šiems tikslams reikalingi skirtingi eteriniai aliejai, kuriuos geriausiai pasirinkti padės truputis profesionalių aromaterapijos žinių ir svarbiausias šio proceso dalyvis - jūsų nosis. Galima sakyti, kad nosis yra mūsų intuicijos įrankis, o, pasirinkdama eterinius aliejus pagal kvapą, intuicija neklysta, nes neturi išankstinio nusistatymo. Jeigu uostomo eterinio aliejaus kvapas jums nemalonus, vadinasi, jūsų organizmui nei fizinis, nei emocinis šio produkto poveikis šiuo momentu nenaudingas.

Koks aromaterapijos receptas tiktų, pavyzdžiui, peršalus ar norint sustiprinti imuninę sistemą?

Populiariausi šiuo atveju yra mirtenių šeimos eteriniai aliejai, iš kurių žinomiausias yra stiprų priešinfekcinį poveikį turintis arbatmedis. Bendrą organizmo atsparumą taip pat stiprina levandų, rožmedžių, česnakų, citrinų, bergamotės (puiki priemonė prieš pūslelinę!) aliejai. Jeigu norime patalpą dezinfekuojančio poveikio, rytmetį uždegame žvakutę, į aromatinės lempos rezervuarą įpilame pusę stiklinės vandens ir į jį įlašiname 4 arbatmedžio ir 4 citrinos eterinio aliejaus lašelius. Puikiai tonizuoja, dezinfekuoja ir imunitetą aktyvuoja 3 lašai rozmarino, 3 lašai citrinos ir 2 lašai bergamotės. Žvakutė lempoje degs apie tris valandas, ir to pakaks. Procedūrą kartoti kas antrą dieną, dažniau nenaudinga.

Jeigu norėsime atpalaiduojančio, meditatyvaus efekto, į aromatinę lempą įlašinkime 4 lašus bosvelijos (frankinsenso) ir 4 lašus tikrosios levandos. Šis receptas veiks migdančiai, išjungs visus vidinius dialogus, amžinus ginčus su savimi ir pasauliu. Atkreipsiu dėmesį, kad šios aromaterapinės procedūros skirtos ne tik patalpoms kvėpinti, tai terapinė sveikatos stiprinimo priemonė, todėl patarčiau garinamąja aromaterapija nepiktnaudžiauti. Garinami eteriniai aliejai neturi skleisti tokio stipraus kvapo kaip sintetiniai kvapikliai. Eterinis aliejus - sudėtinga substancija, mažutė laboratorija, supilta į 10 ml buteliuką. Per nosį ji aktyviai veikia mūsų organizmo gyvybinius biocheminius procesus.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder