Stebinantis broliškasis Mogiliovas (2)

Stebinantis broliškasis Mogiliovas (2)

Kapitalizmo ir socializmo "miksas". Tokia mintis klaidžioja po galvą vaikščiojant švariomis ir gražiomis Klaipėdos partnerio - Baltarusijos miesto Mogiliovo - gatvėmis.

Pabaiga. Pradžia Nr. 156

Kad į sovietmečio palikimą Mogiliove tikrai nespjaudoma, byloja jau ir gatvių pavadinimai. Graži pėsčiųjų alėja - Lenino gatvė, netoli jos - dar ir Rusijos revoliucijos vado bulvaras, besibaigiantis tiesiai prieš jo skulptūrą, stovinčią Lenino aikštėje ir užpakalinę dalį atsukusią milžiniškam pastatui, kuriame įsikūręs Mogiliovo srities vykdomasis komitetas. Centrinei aikštei paliktas Sovietų vardas. Pionierių, Gegužės 1-osios - dar kelios centrinės miesto dalies gatvės.

Pasak vietinių, miesto valdžia jau lyg ir buvo pradėjusi keisti sovietmetį menančius gatvių pavadinimus, bet sulaukė nemažos dalies miestiečių nepasitenkinimo.

Nepasitenkinimo, bet jau vien tik iš moteriškosios lyties atstovių, sulaukė ir buvęs Mogiliovo meras Viktoras Šorikovas, prieš keletą metų rekonstravęs pėstiesiems skirtą Lenino gatvės atkarpą (vadinamąjį Mogiliovo Arbatą). Pasirodo, betono trinkelės, kuriomis išklota gatvė, yra pernelyg smulkios ir jomis labai nepatogu vaikščioti su aukštakulniais. Pabandytų žaviosios mogiliovietės pavaikščioti mūsų Turgaus gatve...

Beje, tas pats buvęs meras, kurio dėka Mogiliove atsirado Klaipėdos gatvė, pripažįsta, kad 1888 m. pastatytas Mogiliovo dramos teatras turi esminį trūkumą - jame nevaidina Donatas Banionis... Užtat prie įėjimo į šį raudonų plytų teatrą yra turistų akį labai traukiantis akcentas - 2003-iaisiais čia sustojusi bronzinė XIX amžiaus dama su šuniuku.

Dar vienas labai gražus bronzinis Mogiliovo akcentas stovi minėtoje Lenino gatvėje, Žvaigždžių aikštėje, šalia kino teatro "Tėvynė". Tai - Žvaigždžių skaičiuotojo skulptūra, ir ją supančios didžiulės bronzinės kėdės. Kaip ir daugelyje pasaulio miestų, taip ir Mogiliove yra kažkam pavesta pildyti žmonių norus. Šiame mieste tai daro Žvaigždžių skaičiuotojas, jei, aišku, sugalvojęs norą palaikysi jam už piršto.

O apsilankęs Lenino gatvės pradžioje esančioje centrinėje Sovietų aikštėje nė neįtarsi, kad gražioji XVII a. rotušė buvo net porą kartų nugriauta (paskutinį sykį - 1957 m.) ir vėl atgimė tik 2008-aisiais, Mogiliovui švenčiant miesto dienas. Žiūrint į ją taip ir norisi paklausti, gal kada nors nepaisant nemažo būrio skeptikų ir mūsų mieste bus atstatytas kuris nors senosios Klaipėdos akcentas. Juolab kad "Vakarų ekspresas" jau buvo pradėjęs diskusiją apie galimybę atstatyti Biržos pastatą.

Mogiliove galima pamatyti ne tik tai, kaip galima atstatyti senąjį miesto simbolį, bet ir kaip sukurti vaikams tikrą supermiestą, juolab kad po laimėto TV šou dabar kaip tik rengiamasi pastatyti taip skambiai pavadintą vaikų žaidimo aikštelę šalia Danės. Mogiliove šis vaikų supermiestas vadinasi "Maskva" - Rusijos sostinė jauniesiems mogilioviečiams padovanojo tikrai įspūdingą žaidimų kompleksą. Teko išgirsti, kad kažkur netoli nuo jo yra ir kitas vaikų supermiestas, kurį Mogiliovui padovanojo Rusijos miestas Tula.

O kalbant apie vaikystę, tai bent jau mane į ją Mogiliove sugrąžino... ratuotos giros statinaitės, stovinčios bene ant kiekvieno kampo. Gurkštelėjau iš už 480 rublių (apie 25 centai) pripildytos plastikinės stiklinaitės ir akimirksniu sugrįžau į tuos momentus, kai pasitraukęs nuo lygiai tokios pat "bačkutės", stovėjusios ties "Vingio" prekybos centru, šalia taros supirktuvės, godžiai gerdavau lygiai tokią pat girą iš pilnutėlaičio trilitrinio stiklainio...

Tiesa, vos už poros šimtų metrų pabandęs paragauti giros iš kitos "bačkutės" (pusė litro - 1 500 rublių arba 75 centai), jau pajutau, kad čia kažkas panašaus į tai, ką dabar daro mūsų aludariai (beje, dažnai atsivežantys girą iš tos pačios Baltarusijos arba Ukrainos), bet tai jau tolokai nuo mano vaikystės giros...

O norintiesiems Mogiliove vakare gurkštelti ko nors rimčiau ir tai padaryti ne kokiam nors triukšmingame naktiniame klube, bet ramesniame bare, gali tekti gerokai pavargti. Čia beveik visi barai net ir šeštadienį užsidaro 23 val. Užtat kokia palaima, kai tempdamas pavargusias kojas viešbutin "Mogiliov" visai netyčia, Gegužės 1-osios gatvėje randi iki 1 val. nakties dirbantį jaukų bariuką "Metro", kuriame trys bokalai skanaus baltarusiško alaus ir kepta duona su sūrio padažu tau atsieina tik 24 000 rublių (12 litų).

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder