Žemėlapyje ji primena laivelį, nupūstą nuo Indijos krantų. Arba į vandenyną nuriedėjusią ašarą. O gal arbatos lašelį... Šiame lašelyje įsikūrusi šalis, iki 1972-ųjų vadinta Ceilonu, savo istoriją skaičiuoja nuo V a. prieš Kristų, kai į ją atsikraustė išeiviai iš Indijos. Vėliau saloje gyvavo Sinhalų valstybė, o dar vėliau ją savo rankose laikė europiečiai: portugalai, olandai, anglai. Šiandien Šri Lanka, prieš keturis dešimtmečius atgavusi nepriklausomybę, savo istoriją atvykusiems keliautojams pasakoja senovės miestų griuvėsiais, budistų, induistų šventovėmis, krikščionių bažnyčiomis, musulmonų mečetėmis... Daugialypė kultūra suteikia turistui daug pojūčių: ji byloja harmonijos kalba, ramiai pritardama tobulam gamtos grožiui.
Harmonija - dažniausias kelionės į Šri Lanką tikslas. Čia keliaujama ne tik prisiliesti prie senųjų kultūrų pėdsakų, bet ir atsigauti - fiziškai ir dvasiškai. Turiningai praleidę laiką ir prasmingai išvargę pažintiniuose turuose, keliautojai ilsisi komfortiškuose viešbučiuose, stūksančiuose ant vandenyno kranto. Ar verta keliauti taip toli? Juk švaraus smėlio ir koralų rifų, arbatos plantacijų ir krioklių, ajurvedos gydomųjų tradicijų bei paslaptingų senovės rūmų griuvėsių galima rasti ir kitose šalyse... Tačiau niekur kitur nerasite budistų vienuolyno Dambuloje, Sigirijos kalno ir Budos Danties šventyklos, nerasite dramblių prieglaudos, miesto virš debesų ir pasaulio krašto...
Kada ir kaip?
Pasak kelionių organizatoriaus "Grūda" specialistų, jau septintus metus tobulinančių maršrutą į Šri Lanką, geriausias laikas keliauti į šią salą - nuo spalio iki balandžio mėnesio, kai vyraujanti temperatūra - apie 30 laipsn. C.
Kelionės turinys derinamas pagal individualius poreikius ir galimybes arba pasiūlomas jau sudarytas: tai dažniausiai 13 dienų programa, kurioje pažinimo įspūdžius vainikuoja visavertis poilsis.
DRAMBLIŲ PRIEGLAUDA. Čia gyvena drambliai, negalintys išgyventi natūraliomis sąlygomis. Svečiai gali juos pamaitinti ir išmaudyti.
"Grūdos" sudaromą grupę iš Lietuvos visos kelionės metu lydi lietuviškai kalbantis kelionių vadovas, o antrąją kelionės dieną Kolombo tarptautiniame oro uoste su girliandomis ir vaišėmis juos pasitinka patikimų partnerių vietinis gidas, puikiai kalbantis rusiškai.
Kelionė su "Grūda" į Kolombą patogi tuo, kad klientams tenka patirti tik vieną persėdimą: skrydis planuojamas iš Rygos į Frankfurtą ir iš ten - į Kolombą. Laukti persėdimo oro uoste tenka tik apie 3-4 valandas. Iš viso kelionė į Šri Lanką užtrunka apie 11 valandų.
Agentūroje "Grūda", kuri šiuo metu kaip tik beveik baigia formuoti grupę, išvyksiančią į Šri Lanką lapkričio 10 dieną, kelionės kaina diferencijuojama į lėktuvo bilieto vertę (ji sudaro 2800 Lt), mokestį už šalies vizą (20 dolerių) ir mokestį už 13 dienų paslaugas: apgyvendinimo, maitinimo (pusryčiai ir vakarienė), transporto, gidų ir t. t. (3575).
Maždaug 200 dolerių reikia turėti mokamiems lankomiems objektams ir, žinoma, papildomai - asmeninėms išlaidoms. Nederėtų pamiršti ir arbatpinigių vietiniams gidams bei vairuotojams.
Viešbučiai, paplūdimiai ir maistas
Iš Kolombo oro uosto svečiai vežami į viešbutį Habaranos mieste arba šalia jo. Apžiūrėti sostinės dar sugrįšite, o po skrydžio norisi pailsėti.
ARBATA. Šri Lanka patenkina maždaug ketvirtadalį pasaulinės arbatos paklausos. Arbatos plantacijų sostinė yra Nuvara Elija, dar vadinama Šri Lankos Mažąja Anglija. Ši vieta yra aukštai kalnuose, todėl temperatūra vakarais kartais nukrenta ir žemiau nei iki 10 laipsnių šilumos.
Pailsėjus, jeigu grupė pageidauja, galima išbandyti kelių valandų safarį drambliais per Habaranos miškus ir kaimus.
Viešbučiai, pasak "Grūdos" kelionių organizatorių, yra kruopčiai atrinkti ir atitinka išrankių klientų pageidavimus. Pažintinių turų metu (keliaujant po šalį ir lankant istorinius ir kt. objektus), ilsimasi 3 žvaigždučių viešbučiuose, o jau atostogaujant įsikuriama 4 žvaigždučių viešbutyje.
Maistą viešbutyje galima rinktis: jei esate konservatyvus arba jautraus skrandžio - jums skirtas įprastas europietiškas, o jei mėgstate aštrius pojūčius - ragaukite nacionalinių patiekalų, pagardintų egzotiškais prieskoniais. Apskritai maistas aukštos kokybės, parinktas itin atsakingai - atsižvelgiant į tai, kad čia lankosi ir nemažai gurmanų.
Jeigu apsistosite viešbutyje, kuris orientuojasi tik į ajurvedinį poilsį, jūsų laikas bus suplanuotas panašiai kaip sanatorijoje: sudaryta dienotvarkė pagal gydomąją programą. Be to, čia niekas netriukšmaus, jus sups visiška ramybė.
ŽVEJAI taip išsėdi visą dieną ir be jokių garantijų, kad ką nors pavyks pagauti...
Kita vertus, ajurvedinio masažo malonumą ir naudą galima patirti ir įprastame viešbutyje arba pažintinių turų metu: tokios procedūros atliekamos tiesiog gamtos peizaže, kur jums prie ausies čiurlena tikrų tikriausias upeliukas... Masažas paprastai daromas keturiomis rankomis, naudojama itin daug eterinių aliejų.
Įdomu tai, kad nors visi viešbučiai Šri Lankoje įsikūrę puikaus smėlio pakrantėje, čia nerasite gultų nei skėčių: paplūdimiuose nesikaitinama: tai daroma viešbučių terasose. Tokia tvarka sugalvota dėl atvykusių poilsiautojų saugumo. Žinoma, tai nereiškia, kad poilsiautojai taip akylai saugomi, jog negali be priežiūros net išeiti į gatvę. Tai daryti galima kada tik panorėjus, juo labiau kad vietiniai nėra nei grėsmingi, nei įkyrūs. Šalyje labai mažas nusikalstamumas, o šrilankiečių būdas - draugiškas, linkintis gera. "Ajubovan" - išgirsite iš kiekvieno sutiktojo. Tai vietinių kalba reiškia "Kad jums ilgam užtektų sveikatos."
Virš debesų ir į pasaulio kraštą
... o puikios sveikatos tikrai nebus per daug, ypač turint galvoje pažintinių turų intensyvumą: juk pamatyti suplanuota ir 11-12 a. sostinę Polonaruvą, ir tris didingas - stovinčio, sėdinčio ir gulinčio - Budos skulptūras, iškaltas uoloje, ir Sigirijos kalną, Liūto uolą - 200 m virš džiunglių iškilusią citadelę... Taip pat laukia kelionė į įspūdingą Peradenijos botanikos sodą, supamą Mahavelio upės, kuriame auga apie 4000 rūšių augalų, apsilankymas paskutinėje Šri Lankos karalių sostinėje Kandyje, taip pat viso pasaulio maldininkų traukos centre - Budos danties šventykloje (joje saugomas vienas iš keturių Budos dantų, slapta atvežtas IV a. princesės plaukuose)... Dar išvysite miestą virš debesų - Nuvarą Eliją, pasivaikščiosite Hortono lygumų nacionalinio parko takais, nuvesiančiais iki pasaulio krašto... ir pamatysite kerintį reginį, kurio neįmanoma pamiršti.
LAIPTAIS užlipus į Sigirijos uolą, ant beveik hektarą užimančios tvirtovės viršaus, atsiveria fantastiški apylinkių vaizdai - džiunglės, šventyklos ir Sigirijos kaimas.
Prieš išvykdami į oro uostą, pasidairysite ir po sostinę Kolombą, kurioje kyla dangoraižiai, tačiau dar likę Senojo pasaulio pėsakų. Čia gausu budistų ir induistų šventyklų, kolonijinio laikotarpio statinių. Pettano turguje verta įsigyti suvenyrų ir lauktuvių namiškiams.
Atsisveikinsite su svetingu žemės deimantu Šri Lanka romantiškai vakarieniaudami ant vandenyno kranto...
KRAŠTOVAIZDIS stulbinamai įvairus: šiaurėje vyrauja lygumos, o pietų vidurio dalyje puikuojasi kalnai.
Šri Lankoje gyvena apie 18 milijonų gyventojų.
Apie 74 proc. sudaro sinhalai, 18 - tamilai, 7 - maurai, 1 - kiti.
Valstybinė kalba - sinhalų. Anglų kalbą vartoja apie 10 proc. salos gyventojų.
69 proc. gyventojų išpažįsta budizmą, 15 - induizmą, 8 - krikščionybę, 8 - islamą.
Rašyti komentarą