Ispanija (2). Žalia upe - iš praeities į ateitį

Ispanija (2). Žalia upe - iš praeities į ateitį

Miestas, įkurtas romėnų karių, okupuotas arabų, užimtas katalikų, pabuvęs gotų ir aragonų, prancūzų ir anglų rankose, klestėjęs viduramžiais, kentėjęs generolo Franco spaudimą ir potvynius, ateitį pasitinka ne tik senais mūrais, tačiau ir drąsiais futuristiniais statiniais.

Tokia yra Valensija, vienas gražiausių Ispanijos miestų. Tokia, kokiai vardą (lot. Valentia - stiprybė, narsa) davė 137 metais pr. m. e. ją įkūrę romėnai.

Valensijos istorija - kovos ir judėjimo į priekį nugalint įvairias negandas pavyzdys, prieš turistų akis atsiveriantis ir senamiesčio vaizdais, ir nestulbinti negalinčiais, lyg iš ateities atkeliavusiais Menų ir mokslų miesto pastatais.

Netgi paprastose šventyklose galima įžvelgti prisitaikymo ženklų. Nemažai jų keletą kartų buvo perėjusios iš arabų rankų į katalikų, tad keitė savo pavadinimus iš mečečių į bažnyčias ir atvirkščiai. Tačiau liko stovėti iki šiol.

Arba Turijos sodai. Dar prieš keletą dešimtmečių čia buvo Turijos upės (šios žiotyse Valensija ir įsikūrusi) vaga, tačiau 1957-aisiais vanduo keletą kartų užliejo miestą (kai kuriose gatvėse potvynio lygis siekė net 5 metrus). Valensija ilgai nemąstė - Turijos vaga drąsiai nukreipta kitur, o 1960 metais jos vietoje atsirado tikras miesto perlas - žalioji zona su parkais, takeliais bėgioti ir važinėti dviračiais, vaikų žaidimo aikštelėmis, sporto aikštynais.

XV-XVI amžiuje buvusi vienas svarbiausių Viduržemio jūros uostų, 2003 metais Valensija pirmoji Europos istorijoje priėmė "America's Cup" burlaivių regatą. Ir net iki 2014 metų nepabijojo įsileisti "Formulės-1" Europos grand prix lenktynių.

Atskiro straipsnio galėtų būti vertas iššūkį tradicijoms metęs Menų ir mokslų miestas, taip pat įsikūręs buvusioje upės vagoje 1998-2005 metais. Dabar čia - visas fantastinių statinių (autorius - Valensijoje gimęs pasaulinio garso architektas Santiago Calatrava) kompleksas, kuriame - didžiausias akvariumas Europoje, opera, meno centras, mokslo muziejus, kino teatras su 900 kv. m ploto gaubtu ekranu, planetariumas, parodų salės, augalų ir skulptūrų parkas.

Skirtingai nuo Barselonos ir Madrido, Valensija yra gana kompaktiškas miestas - daugumą įžymybių galima pamatyti einant pėsčiomis.

Vis dėlto, jei atvyksite į Valensiją, tarkime, išsinuomotu automobiliu, demonstruoti labai daug drąsos ir pamesti mašiną nesusimokėjus už stovėjimą pirmoje pasitaikiusioje gatvėje centrinėje miesto dalyje nepatartina. Valensijoje, kaip niekur kitur Ispanijoje, teko matyti ypač daug policininkų, kaišiojančių baudos kvitus pažeidėjams už valytuvų.

Tad geriau nepagailėkite 23,60 euro už požeminę aikštelę parai. Beje, tokių didelių automobilių stovėjimo įkainių irgi nėra niekur kitur Ispanijoje. Nieko nepadarysi - toks tas narsus miestas Valensija.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder