Dirbdamas daug keliavo
Savo karjerą R. Šležas pradėjo prieš aštuoniolika metų, baigęs Kinematografijos institutą Maskvoje, ten įgijo kino operatoriaus specialybę.
Operatorius jau filmavo serialą „Pasmerkti“, iki šiol dirba „Naisių vasaros“ serialo kūrybinėje grupėje, pusę pasaulio apvažiavo su „Nepriklausoma paieškų tarnyba“.
Rolandas pasidalijo įspūdžiais, patirtais svetingoje Gruzijoje.
Linksma ir daininga tauta
„Didžiausią nacionaline šventę miestų gatvėse išprovokavo žinia, kad Europos krepšinio čempionate Gruzijos rinktinė įveikė Ukrainos ekipą. Įveikti ukrainiečius gruzinams pasirodė beveik tas pats, kaip įveikti rusus – visi džiaugėsi kaip maži vaikai. Gatvėse skambėjo dainos, plevėsavo Gruzijos vėliavos“, – prisiminė Rolandas.
Dainos ir šokiai vietiniams – įprasta ir privaloma pasilinksminimų dalis.
„Liaudies dainas vienodai gerai traukia visa tauta: ir kiemsargis, ir ministras. Kiekvieno repertuaras platus. O kiek dainų galėtų padainuoti eilinis lietuvis, tarkime, autobuso vairuotojas? „Ant kalno mūrai“, dar viena kita, ir viskas“,– lygino Rolandas.
Gruzinų moterys jam pasirodė gana uždaros. Šeimose švenčia daugiausiai vyrai. Moterys atneša valgyti ir nuėjusios kitur kalbasi tarpusavyje – su vyrais kartu retai būna prie stalo.
Vyrai švenčia ir bendrauja su vyrais. Labai atvirai reiškia jausmus, impulsyvūs. Pasisveikinimo būdas – bučiuoti į skruostus – jiems įprasta.
Pagrindines metų šventes – Kalėdas, Naujuosius metus – R. Šležas sutiko Gruzijoje.
Švenčia gruzinai visa gimine, ilgai – tris ar keturias dienas, po to dar ilgai visi vaikšto šiek tiek apsvaigę nuo išgerto vyno.
Tostai tokie įmantrūs, kad lietuviams šioje srityje gruzinų tikrai neįmanoma pavyti. „Bet kokiame dešimtame baliuje pastebi, kad tostai kartojasi, balių repertuaras visoje Gruzijoje panašus. Pripranti“, – šypsojosi vyras.
Gyvenimo kalnuose ypatumai
„Nors Tbilisis įsispraudęs tarp kalnų, patys gruzinai jų kalnais nevadina – tik kalneliais. Filmavimo grupę kalnų dydis ir kaip gruzinai juose pasistato namus – stebino. Kaip ten sunku užlipti ar užvažiuoti!“ – įspūdžiais dalijosi Rolandas.
Vis dėlto gyvenimas kalnuose turi savo privalumų, ir gruzinai stengiasi jais pasinaudoti. Kuriasi slidinėjimo kurortai, statoma daug poilsio namų, viešbučių, restoranų. Gražus Batumio palūdimys – populiarus gruzinų kurortas.
„Dar vienas gruziniškas ypatumas – gatvėse tarp penkiaaukščių namų gali pamatyti atvirai padžiautus apatinius. Virvės ištemptos ir be jokių kompleksų išdžiausto glaudes“, – šypsojosi prisiminęs Rolandas.
„Eismo taisyklės Gruzijoje neegzistuoja. Per pusę metų nesu matęs, kad pėsčiąjį praleistų. Pėsčiojo saugumas – jo paties rūpestis, o pėsčiųjų perėjos yra tik šiaip sau – jos nieko nereiškia“, – prisiminė dar vieną keistenybę.
Kuo didesnis automobilis, tuo geriau – su tokiu jau gali prasibrauti iki kelionės tikslo. O mažos mašinos didelėms privalo duoti kelią. Vairuotojas gali nė posūkio nerodyti.
Filmavimo grupę stulbino transporto priemonių skirtumai: gatvėse pilna senų zaporožiečių, žiguliukų, bet daug ir naujausių džipų, tokių Lietuvoje nepamatysi. Kita vertus, džipai ten ne prabangos dalykas – jie reikalingi, nes kitaip neįvažiuosi į kalnus. Ypač žiemą.
Tbilisyje lietuvių yra
Lietuvių diasporą sudaro apie šimtas žmonių. „Mes susidraugavome su daugeliu iš jų“, – pasakojo Rolandas.
Daugiausiai Gruzijoje yra vadinamųjų meilės emigrančių – lietuvių moterų, ištekėjusių už gruzinų. Atvirkščio varianto Rolandas nepastebėjo.
Lietuvės, ištekėjusios už gruzinų, atrodė laimingos: jų akys švytėjo, buvo pasipuošusios, ne kokios užguitos pelytės.
„Apskritai Gruzijos vyrai žavisi šviesaus gymio lietuvėmis. Prie lietuvaičių gruzinai limpa kaip prie medaus – apipila komplimentais, kviečia į restoraną. Tuo įsitikino ir šviesiaplaukė serialo aktorė Agnė Grudytė“, – pasakojo kino operatorius.
Lietuvių verslas Gruzijoje
Lietuvos jaunimas į Gruziją važiuoja mokytis. Studijuoja, pavyzdžiui, teatro režisūrą. Verslininkų nemažai. Būtent lietuviai Tbilisyje pastatė didžiausią šalyje prekybos centrą.
Gruzijoje galima nusipirkti nemažai lietuviškų prekių. Ypač maloniai Rolandą nustebino lietuviškos duonos parduotuvė.
Pačiame Tbilisyje kepama juoda ruginė lietuviška duona Gruzijoje yra naujiena, nes jų duona – balta, panaši į paplotėlį.
Maisto kainos Gruzijoje panašios kaip ir pas mus, tik mėsa kur kas brangesnė. „Gruzijoje mėsa laikoma prabanga“, – konstatuoja pašnekovas.
Vaisiai ir daržovės sezono metu pigesnės nei pas mus. Vaisiai ten skiriasi nuo mūsiškių ir išvaizda, ir skoniu.
Du metų laikai
Praėjusi žiema, vietinių gyventojų akimis, buvo labai šalta. Penki laipsniai žemiau nulio gruzinams atrodė tikras speigas. Jie aiškino seniai nematę tokios šaltos žiemos.
Užtat pavasario Gruzijoje apskritai nebuvo. Per savaitę žiema baigėsi, ir prasidėjo saulėta ir kaitri vasara. Birželio 11 dieną Tbilisyje buvo 36 laipsniai karščio.
Birželio 1 dieną filmavimo grupės nariai, ilsėdamiesi Batumyje, neatsispyrė pagundai išsimaudyti. Vietiniai tik traukė pečiais: „Baikit juokus krėsti, gi šalta“.
„Tuo metu vandens temperatūra Juodojoje jūroje buvo plius 21, o oro – plius 28. Mums tai visiškas komfortas, idealu, o gruzinams dar šalta“, – prisiminė pašnekovas.
Vynas – kiekvienuose namuose
Vynuogės auga net prie daugiabučių, o kiekvienas gruzinas moka pasidaryti vyno. Išsaugoję senąsias vyno gamybos tradicijas, vyninkyste gruzinai užsiima legaliai.
„Vyno yra visokio. Litras kainuodavo tris larius. Laris – 1,6 lito. Parduotuvėse, aišku, vynas kainuoja brangiau“, – pasakojo Rolandas.
„Kaip mes nustebinome gruziną“
„Tbilisyje taksi važiuojame keturi lietuviai. Vietinis vairuotojas klausė, iš kur atvykome ir apsidžiaugė, sužinojęs, kad iš Lietuvos. Klausinėjo lietuviškų žodžių ir pats demonstravo, kokius žino“, – pasakojo Rolandas.
„Tada ir mes pareiškiame mokantys gruziniškai: „traki“ ir „dzūdzu“. Išgirdęs juos taksistas kvatojosi visą kelią ir pinigų neėmė, tik išvertė išmoktus žodžius – „užpakalis“ ir „papai“.
Po pusmečio, praleisto Gruzijoje, lietuviai pradėjo ne tik suprasti gruzinų šnekamąja kalbą, bet ir skaityti.
Vidutinė pensija – 100 larių
„Mūsų pinigais būtų 160 litų. Iš ko gruzinai gyvena, taip ir liko mįslė. Vidutinis atlyginimas irgi labai skurdus – 134 lariai“, – pasakojo Rolandas.
Atostogauti Gruzijoje, Rolando nuomone, gal ir verta, bet reikia žinoti, kur važiuoti.
Gruzinai ypač draugiški, vaišingi, su svečiu dalijasi viskuo, ką turi.
Jie labai nori būti priimti į Europos bendriją, šalia savo valstybinės nuolat kabina Europos Sąjungos vėliavą. Lietuviai gruzinams iš karto draugai. Vietiniai giriasi pažįstantys lietuvius: vienas armijoje draugavo, kitas turi bičiulių Lietuvoje. Asmeninės pažintys su lietuviais gruzinams labai svarbios.
Dalykinės gruzinų savybės – atskira tema. Vėluoti į darbą gali dvi ir daugiau valandų, niekur neskuba.
Gruzinų filmavimo grupė, dirbusi kartu su lietuviais, labai nustebo, kad filmavimas kasdien prasidės nuo devynių ryto. „Gal geriau nuo vienuoliktos, bent jau nuo dešimtos?“ – derėjosi.
„Tokį serialą kaip „Vyno kelias“ Lietuvoje būtume nufilmavę triskart greičiau“, – šypsojosi R. Šležas.
Rašyti komentarą