Apie gėles be romantikos, arba Kodėl nekvepia olandiškos rožės?

Apie gėles be romantikos, arba Kodėl nekvepia olandiškos rožės?

Niekada nesupratau moterų, kurios nemėgsta gėlių, tačiau po apsilankymo Aalsmeero gėlių aukcione Nyderlanduose negaliu net pažvelgti į parduodamus žiedus.

Visi žinome, kad gėlės, parduodamos Lietuvoje, atkeliauja iš Olandijos, tačiau tai dar nereiškia, kad jos ten ir užaugintos. Milžiniškuose šiltnamiuose, kuriuos pirmiausiai pastebime leisdamiesi lėktuvu į Schiphol oro uostą, užauginama tik maždaug 7 procentai visų gėlių.

Didžiosios gėlių plantacijos dera Kinijoje, Pietų Amerikoje. Olandai tokie gudrūs, jog sugeba greičiau nei gėlės nuvys jas atsivežti iš tokių tolybių ir pristatyti į kone visas Europos šalis, Rusiją, Jungtines Amerikos Valstijas, Japoniją... Didžiausias Aalsmeero gėlių aukciono eksportas yra į Vokietiją, Prancūziją, Didžiąją Britaniją, Belgiją. Lietuvą iš čia pasiekia tik apie 2 procentus gėlių.

Aalsmeer gėlių aukciono atstovė ryšiams su visuomene Adrienne Lansbergen ginasi, jog vadinamųjų "olandiškų" gėlių ilgaamžiškumo paslaptis - chemikalai. "Šios gėlės užaugintos natūraliai. Jeigu mes apgaudinėtume klientus, mes jų netektume. Gėlės nevysta dėl to, kad transportuojant laikomos specialioje temperatūroje šaldytuvuose", - sako A. Lansbergen, lydėdama į ekskursiją po Aalmeero gėlių aukcioną.

1915 m. pradėtas statyti gėlių fabrikas šiandien įsikūręs angaruose, kurie užima 150 hektarų plotą. Tik įžengus į angarą pribloškia kurtinantis triukšmas ir gėlių kvapas, nuo kurio akyse temsta.

Visokiausių spalvų ir rūšių gėles pagal nesuvokiamas judėjimo taisykles vienu metu veža apie 150 traukinukų. Gėlių traukinukas - tai nedidelė mašinytė, prie kurios kabinamos priekabos, o ant jų sukrautos dėžės su gėlėmis. Gėlių aukcione dirba 2000 žmonių, dar 20 000 dirba su gėlėmis už šio aukciono ribų.

Didžioji prekyba vyksta keturiose gėlių ir vienoje sodinukų salėje. Šios patalpos primena akcijų biržą. Salėse daug stalų su kompiuteriais, priešaky - didžiuliai ekranai, kuriuose pateikiama augalo nuotrauka ir visa būtina informacija - gėlės ir tiekėjo pavadinimas, augalo kokybės klasė, pirminė kaina, kiekis. Informacija keičiasi labai greitai, tad pirkėjai reaguoja žaibiškai. Per dieną 13 Aalsmeero aukciono laikrodžių atlieka apie 60 tūkstančių transakcijų. Taip parduodama apie 20 mln. vienetų skintų gėlių ir dar apie 2 mln. sodinukų.

Aalsmeero gėlių aukcione parduodama 13 tūkstančių rūšių augalų, tačiau populiariausia ir brangiausia gėlė - rožė. Po jos seka chrizantemos, tulpės, lelijos.

Aukcione dalyvauja apie 3 tūkstančius pirkėjų. Įdomu, kad vien vyrai. Nė vienos moters! "Ne moteriškas tai darbas. Aukcionas prasideda 6 val. ryto. Tokiu laiku moterys rūpinasi pakelti, išleisti į darželius ar mokyklas vaikus", - be jokios feministinės gaidelės paaiškina gidė.

Paskutinė ekskursijos stotelė - sterili, ligoninę primenanti zona, kurioje gėlės testuojamos. Čia dominuoja rožės. Prie kiekvienos vazelės - lapelis, kuriame užrašyta, iš kur gėlė atkeliavo, kada pamerkta į vandenį ir t.t. Gėlės iš tiesų įspūdingos, tačiau nė viena nekvepia. A. Lansbergen turi paruoštą atsakymą ir į šį klausimą: "Yra labai daug alergiškų žmonių, kurie nemėgsta gėlių kvapo, todėl jų neperka. Todėl buvo išvestos nekvepiančių gėlių rūšys. Bet dabar vėl atsiranda vis daugiau klientų, kurie pageidauja, kad gėlės kvepėtų. Todėl greičiausiai kvapas bus sugrąžintas."

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder