Žmogaus amžių gali išduoti kvapas?

Žmogaus amžių gali išduoti kvapas?

Tai, kokio amžiaus yra žmogus, galima užuosti, teigia mokslininkai. Jie nustatė, kad jauni žmonės skleidžia stipresnį ir nemalonesnį kvapą nei vyresni.

Užtenka įtraukti žmogaus kūno aromato, kad galėtum pasakyti, ar jis jaunas, vidutinio amžiaus, ar senas, net jei to žmogaus nematai, nustatė tyrėjai.

Vyresnių žmonių kvapas buvo pats charakteringiausias, tačiau priešingai, nei galima pamanyti, tyrime dalyvavę savanoriai tikino, kad jis ne toks stiprus ir nemalonus nei kvapas, kurį skleidžia jauni žmonės, praneša telegraph.co.uk.

Anot mokslininkų, mūsų kvapo pokyčius lemia cheminės medžiagos, kurias išskiria liaukos, ir ant odos esančios bakterijos, kurios, kaip pranešama, skiriasi priklausomai nuo žmogaus amžiaus.

Žmonės, kaip ir kiti gyvūnai, greičiausiai išmoko atskirti tokias savybes kaip amžius ar liga iš vienas kito kvapo, kad galėtų išsirinkti tinkamą partnerį ir išvengtų ligų užkrato, tvirtina mokslininkai.

Įsitikinimas, kad vyresni žmonės pasižymi išskirtiniu kvapu, paplitęs įvairiose kultūrose visame pasaulyje. Japonijoje jam apibūdinti naudojamas specialus žodis „kareishū“.

Norėdami nustatyti, ar toks įsitikinimas teisingas, mokslininkai iš Monell cheminių kvapų centro Filadelfijoje, JAV, surinko mėginius iš trijų 12–16 donorų grupių, kurių amžius – 20–30, 45–55 ir 75–95 metai.

Tyrimo dalyviai vilkėjo specialius marškinėlius su minkštais įklotais pažastyse, su kuriais penkias naktis miegojo. Po to įklotai išimti ir sudėti į stiklinius indus.

Kitos iš 41 žmogaus, kurių amžius – 20–30 metų, sudarytos grupės buvo paprašyta vienu kartu pauostyti du indus ir pasakyti, kuris donoras buvo senesnis, taip pat įvertinti kvapo stiprumą ir nemalonumą.

Žurnale „Public Library of Science“ savo tyrimą skelbiantys mokslininkai teigia, kad tyrimo dalyviai tiksliai pasakydavo, kuris kvapas senesnio žmogaus, o kuris – jaunesnio, dažniau nei tai galėjo lemti atsitiktinumas.

Paprašyti tiksliai nurodyti, ar konkretus mėginys priklausė jaunam, vidutinio ar vyresnio amžiaus žmogui, jie daug sėkmingiau identifikuodavo vyresnius žmones.

Šie rezultatai „patvirtina įvairiose kultūrose populiarią „seno žmogaus kvapo“ sąvoką“, teigia tyrėjai.

Nors senų žmonių kvapas išskirtingiausias, jis, tyrimo dalyvių nuomone, yra daug silpnesnis ir ne toks nemalonus nei kitų amžiaus grupių žmonių.

Mokslininkai teigia, kad šie duomenys prieštarauja žmonių neigiamam įsitikinimui apie „senų žmonių kvapą“, tačiau pripažino, kad dėl to gali būti kalti kiti veiksniai – blogas kvapas iš burnos ar smirdanti oda.

„Kaip ir kiti gyvūnai, žmonės iš kūno kvapų išskaito signalus, leidžiančius nustatyti biologinį amžių, vengti sergančių individų, išsirinkti tinkamą partnerį ir atskirti giminaitį nuo ne giminaičių“, – kalbėjo tyrimui vadovavęs Johanas Lundströmas.

„Vyresnių žmonių pažastys skleidžia išskiriamą kvapą, kurį jauni žmonės laiko gana neutraliu ir nelabai nemaloniu. Tai nustebino, turint omenyje plačiai paplitusį įsitikinimą, kad senų žmonių kvapas yra nemalonus. Tačiau gali būti, kad kiti kūno kvapo šaltiniai, tokie kaip oda ar burnos kvapas, pasižymi kitokiomis savybėmis“, – pridūrė jis.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder