Stivenas Hokingas: iš Žemės reikia sprukti

Stivenas Hokingas: iš Žemės reikia sprukti

Profesorius Stivenas Hokingas (Stephen Hawking) - vienas autoritetingiausių pasaulio mokslininkų, kurio pasakymai apie žmonijos raidą visuomet sulaukia didelio susidomėjimo. Duodamas interviu Didžiosios Britanijos radijui "Radio Times", jis vėl išgąsdino klausytojus, išreikšdamas abejonę, ar mes išgyvensime artimiausius 100 metų, mat vystydami mokslą ir technologijas galime patys save sunaikinti. Profesoriaus nuomone, dabar didžiausią pavojų kelia branduolinis ginklas ir genetiškai modifikuoti virusai.

Tiktų Marsas arba Mėnulis

S.Hokingas teigia: norint išvengti katastrofos, vertėtų persikelti į kitas planetas. Pradžiai - į vieną iš esančiųjų mūsų Saulės sistemoje, pavyzdžiui, Marsą. Arba Mėnulį. O paskui reikėtų nusitaikyti ir už Saulės sistemos ribų, į kitas žvaigždžių sistemas. Bet nežemiškoms kolonijoms kurti prireiks ne mažiau kaip 100 metų. Visą šį laiką reikia būti labai atsargiems su mokslo ir technikos pažangos vaisiais. S.Hokingas mano: žmonija neišgyvens, jei nepersikels į kitas planetas. "Mes nesirengiame stabdyti pažangos arba sukti atgal, - aiškino jis, - todėl turime sugebėti atpažinti grėsmes ir jas valdyti."

Nerekomenduoja užmegzti kontakto

Profesorius mano: jei mūsų civilizacija išliks iki XXIII amžiaus, vėliau, mažiausiai 10 tūkst. metų, ji negalės "atsipalaiduoti", grėsmių kils ne tik vidinių, bet ir išorinių. Apie tai jis kalbėjo jau ne kartą. Kadaise jis "absoliučiai pagrįsta" pavadino prielaidą apie protingų būtybių egzistavimą kažkur visatoje. O pavojų, kad ateiviai kolonizuos Žemę, - visiškai realiu. "Mums užtenka pasižiūrėti į save, kad pamatytume, kaip protingos būtybės gali virsti tuo, su kuo nenorėtume susidurti, - aiškino profesorius. - Man atrodo, kad kitų planetų gyventojai gali gyventi milžiniškuose laivuose, nes išeikvojo visus savo planetos gamtinius išteklius. Jie yra labai aukšto išsivystymo lygio ir pradeda klajoti po kosmosą, tikėdamiesi užgrobti bet kurią tinkamą planetą." Noras mus apiplėšti - viena iš priežasčių, dėl kurios S.Hokingas nerekomenduoja užmegzti kontakto su kitų planetų gyventojais. "Jei ateiviai kada nors pasirodys čia, tai bus galima palyginti su Kristupo Kolumbo atvykimu į Ameriką, - sakė S.Hokingas. - O anuomet indėnams viskas susiklostė ne itin sėkmingai."

Nerimas dėl dirbtinio intelekto

2015 m. pradžioje S.Hokingas išsakė būgštavimus dėl dirbtinio intelekto. Jis atseit greitai pavergs žmoniją arba išvis ją sunaikins kaip nereikalingą. Profesoriui pritarė Ilonas Maskas (Elon Musk) ir Bilas Geitsas (Bill Gates). Konkrečiai S.Hokingas nerimauja dėl to, kad jau netolimoje ateityje robotai pradės patys save tobulinti ir, kaip jis sako, "pergudraus mus visus". Astrofiziko nuomone, žmonės taip pat gali paspartinti biologinę evoliuciją ir patobulinti savo gebėjimus pasitelkdami, tarkim, genų inžineriją. Bet dirbtinis intelektas vis tiek žmoniją pralenks, juk pagal Muro dėsnį kompiuterių "mąstymo" greitis ir atminties talpa padvigubėja nepalyginti greičiau - kas 18 mėnesių. Taip pat su dešimtimis tūkstančių mokslininkų ir verslininkų S.Hokingas pasirašė atvirą laišką, raginantį dirbtiniu intelektu neapginkluoti kovinių mašinų, kitaip karinė technika taps savarankiška. Atsiras robotai žudikai - terminatoriai, kurie taikinius rinksis patys, tai yra žmonėms nevadovaujant ir nesikišant. O tada pasaulinis karas taps neišvengiamas. S.Hokingas nuogąstauja, kad robotai, pasirodę mūšio lauke vietoj gyvų kareivių, iš esmės pakeis kovinių veiksmų pobūdį, o politikai neatsispirs pagundai panaudoti bejausmius geležinius žudikus, nesibaimindami savų žmonių netekčių.

Apie Stiveną Hokingą

Savo nuogąstavimais dėl žmonijos likimo S.Hokingas smarkiai nuliūdino publiką, 2016 metų sausio 8-ąją, per profesoriaus gimtadienį, susirinkusią pasiklausyti jo paskaitos. Tuomet mokslininkas paskelbė, kad turi ir gerą naujieną - išėjimas būna visur. Net iš juodosios skylės, ir galbūt veda į kitą visatą. "Taigi, padėties be išeities nebūna", - filosofiškai užbaigė profesorius.

Beje, pats mokslininkas turi galimybę pasisakyti vien dėl mokslo pažangos, kurios taip baiminasi. Jis daug metų serga amiotropine lateraline skleroze, yra beveik visiškai paralyžiuotas ir kalba naudodamas kompiuterinį kalbos sintezatorių.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder