Rožinė spalva nuo depresijos

Rožinė spalva nuo depresijos

Mūsų kalboje dominuoja spalvos: mes „juodai“ pykstame, „žaliuojame“ iš pavydo, žvelgiame per „rožinius“ akinius...

Be spalvų nieko nevyksta, jos suteikia mums tapatybę: nuotakos rengiasi baltai, vienuolės juodai, kardinolai raudonai, maži berniukai žydrai. Tačiau spalvos yra ne tik simboliai, jos pasižymi tam tikru, visai realiu poveikiu. Kalbama, kad po krūties auglio operacijos popdainininkė Kaili Minoug liepė ryškiai rožine spalva išdažyti palatos sienas.

Gydymas spalvomis domina ne tik medikus, bet ir fizikus, chemikus, psichologus. Tai, iš ko buvo šaipomasi, šiandien galima įrodyti moksliniais tyrimais. Pasak spalvų terapijos specialistų, rožinė spalva po operacijos yra geras pasirinkimas. Ji praskaidrina nuotaiką ir padeda atsikratyti depresijos. Be to, ryški spalva slopina baimę ir agresijas.

Įdomūs tyrimai buvo atlikti Didžiojoje Britanijoje. Kaip žinoma, vyrų kalėjimų įnamiai linkę į smurtą, agresyvūs. Todėl viename kalėjime sienos buvo nudažytos rausvai (rausvi atspalviai mažina agresyvumą).

Iš pradžių vyrai tikrai tapo ramesni, tačiau po keleto dienų poveikis pasikeitė: kaliniai tapo dar agresyvesni. Negalima visų ligonių tempti ant vieno kurpalio. Gydytojas turi gydyti individualiai, t. y. nustatyti, kokios spalvos kam reikia, o svarbiausia - kuriam laikui. Savaime suprantama, spalvos nepadės išgydyti supūliavusio apendikso ar piktybinio auglio. Tačiau kai kuriuos susirgimus kaip kraujotakos sutrikimai, pvz., skrandžio ir žarnyno negalavimus, nemigą ar išsekimą spalvos gydo tiesiog puikiai.

Mūsų oda sugeba priimti šviesos bangas ir perduoti jas į organizmo vidų. Pakanka ant odos užsidėti spalvotą audinio gabalą. Dar intensyviau veikia spalvota šviesa.

Kiekviena spalva atitinka tam tikrą šviesos bangos ilgį. Įvairaus ilgio bangos aktyvina įvairias organizmo funkcijas. Be viso to, spalvos padeda susidaryti mediatoriams ir hormonams. Norint gauti naudos iš tam tikros spalvos, galimybių yra daug. Nebūtina iškart perdažyti kambario sienų.

Kartais pakanka atitinkamos spalvos šalio ar spalvotos lempos. Labai gerai veikia akupunktūros taškų švitinimas spalvota šviesa.

Vyrams, turintiems potencijos problemų, rekomenduojamos raudonos trumpikės, nes raudona spalva aktyvina ir stimuliuoja. Šis poveikis neapsiriboja potencija: raudonos puskojinės šildo labiau nei juodos. Be to, raudona stiprina gyvybingumą ir valią. Tačiau raudona blogai veikia karščiuojančius arba aukštą kraujospūdį turinčius žmones. Veikiant raudonai spalvai, temperatūra ir spaudimas dar labiau pakiltų. Tokiu atveju geriau tiktų mėlyna. Ši spalva vėsina, gydo odos nudegimus, slopina uždegimą. Tačiau ryškiai mėlyno miegamojo sienos gali sukelti košmarus. Be to, jei kraujospūdis žemas, mėlyname kambaryje rytais sunku išlipti iš lovos.

Oranžinė spalva simbolizuoja gyvenimo džiaugsmą, suteikia gyvumo, atpalaiduoja spazmus. Oranžine šviesa labai gerai apšvitinti spuogus. Geltona stiprina, simbolizuoja linksmumą. Kinų medicinoje šiai spalvai priskiriamas teigiamas poveikis žarnynui, blužniai ir kasai. Violetinė yra bene dvasingiausia spektro spalva.

Gydytojai, taikantys tradicinius kinų medicinos metodus, epilepsija sergantiems ligoniams liepia gulėti violetine spalva apipavidalintuose kambariuose. Anksčiau gydytojai operacinėje rengdavosi baltai. Dėl šiandieninių žalių drabužių reikia dėkoti garsiajam spalvų tyrinėtojui profesoriui Maksui Luešeriui. Žalia ramina tiek medikus, tiek ligonius.

Be to, žalia gaivina, stimuliuoja ir gerina regėjimą. Kinų medicinoje žalia laikoma kepenų stiprinimo priemone.

Daugelis žmonių puikiai jaučia, kas jiems naudinga. Jei būtinai norisi save apsupti tam tikra spalva, reikėtų šį poreikį patenkinti. Daugelis kino kūrėjų rengiasi išimtinai juodai, tačiau jiems tai yra savotiška uniforma. Jei ir nedirbdamas tokio darbo žmogus jaučia juodos spalvos poreikį, tikėtina, kad nesveikas jo žarnynas.

Spalvų istorija

    * Senovės tibetiečių šventovėse buvo naudojami šviesiai žali, žydri ir šviesiai rožiniai atspalviai. Tikima, kad jie stiprina sveikatą. Raudonmedžio baldai pabrėždavo svarią visuomeninę padėtį.

    * Po antrojo pasaulinio karo interjere dominavo švelnūs vaikiški ir auksiniai atspalviai. Taip buvo siekiama karo metu savo namus praradusiems žmonėms sukurti saugumo ir namų jaukumo įspūdį.

    * Spalvų pasirinkimą, spalvinį skonį gali lemti ne tik žmogaus tautybė, socialinė padėtis, gimimo vieta ir istorinė kilmė, bet ir gamtinės bei klimatinės jo gyvenamosios vietos sąlygos. Skirtingose geografinėse zonose esančių pastatų ir interjerų spalviniai sprendimai skiriasi dėl fiziologinio prisitaikymo prie saulės šviesos. Tropinių zonų gyventojai dažniau renkasi šiltus ir ryškius atspalvius, šiaurės šalyse madingesni šviesūs, šaltesni ir švelnesni pasteliniai atspalviai.

    * Lietuvos klimato zonoje rekomenduojama šiaurės pusėje esančioms patalpoms naudoti šiltus, pietų pusėje - šaltus atspalvius.

    * Sąmoningas madingos spalvos pasirinkimas parodo kas mes esame ir kuo norėtume būti šiame pasaulyje. Spalvų tarpusavio derinimas išduoda tai, kaip mes vertiname save, kaip jaučiamės ir norėtume jaustis. Su gamta susiliejantys ir pereinamieji atspalviai laikomi tradiciniais. Meninei aplinkai būdingos neįprastos kombinacijos ir kontrastai.

Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder