Reputacija socialiniuose tinkluose: kaip jos nesusigadinti?

Reputacija socialiniuose tinkluose: kaip jos nesusigadinti?

Pasaulinės statistikos duomenimis, mobiliųjų įrenginių vartotojai vidutiniškai socialiniuose tinkluose kasdien praleidžia beveik 3 valandas. Šiandien internete viešiname kone kiekvieną savo gyvenimo akimirką, investuojame savo jėgas ir laiką į turinį socialiniuose tinkluose, o kai kurie iš to sugeba ir užsidirbti. Tačiau, ar visuomet įvertiname mūsų pačių viešai pateiktos informacijos įtaką savo reputacijai?

Pusė paauglių nesirūpina savo reputacija internete

Daugiau nei pusė tūkstančio 14–18 m. jaunuolių vasarą dalyvavo kompanijos „Samsung“ atliktoje apklausoje. Beveik 50 proc. moksleivių patvirtino tinkamai neįvertinantys savo pačių internete viešinamo turinio.

Socialiniuose tinkluose moksleiviai viešai dalinasi savo darytomis nuotraukomis, vaizdo įrašais, laisvai reiškia nuomonę ir nevaržomai komentuoja po kitų įrašais. Tačiau dažnai pamiršta, kad tai, kas patenka į elektroninę erdvę, lieka joje amžinai.

„Tai jog beveik pusė jaunuolių tiesiog pasikliauja savo intuicija ir neįvertina, kad viešinamas turinys daro tiesioginę įtaką jų reputacijai, tikrai stebina. Šiandien, kai visi praktiškai gyvename socialiniuose tinkluose ir kiti gali matyti visą viešai paskelbtą informaciją, matome, kad šioje vietoje dar reikia šviesti jaunimą“, – sako „Samsung“ skaitmeninių įgūdžių lavinimo programos moksleiviams „Skaitmeninis moksleivio IQ“ vadovė Eglė Tamelytė.

Tyrimas taip pat rodo, kad paaugliai tinkamai nesirūpina ne vien savo, bet ir kitų reputacija. Nors 63 proc. apklausoje dalyvavusių moksleivių sako, kad bendraudami internete vadovaujasi taisykle nesielk su kitu taip, kaip nenorėtum, kad elgtųsi su tavimi, vis tiek net 64 proc. jų nedaro nieko, kai mato, kad kito asmens pasidalintas turinys yra užgaulus, nepagarbus ar kitaip trikdantis.

Visuomet galvokite apie pasekmes

Tad kaip reikėtų elgtis socialiniuose tinkluose, kad nesugriautume savo reputacijos? Bent jau kelis kartus apsvarstykite, ar tikrai verta dalintis būtent ta nuotrauka ar vaizdo įrašų, publikuoti savo nuomonę ar komentuoti po kito asmens įrašu. Visuomet pagalvokite, ar tam tikra informacija nepakenks nei jūsų, nei kito žmogaus reputacijai.

Beveik 200 tūkst. sekėjų „Instagram“ paskyroje turinti drabužių kūrėja Sinoma Nainė sako, kad prieš kažką paskelbiant viešai ar rašant komentarą, ji pagalvoja, kokias pasekmes tai gali atnešti.

„Man labai svarbu tai, kad žmonės mane matytų tokią, kokia aš esu, tačiau visada prieš ką nors publikuodama, rašydama ar keldama įrašus į „Instagram story“ galvoju apie savo reputaciją. Aš pati vadovaujuosi taisykle, kad visada prieš kažką paskelbiant ar rašant komentarą reikia numatyti 5 arba 10 žingsnių į priekį“, – pataria S. Nainė.

Pagrindinis kriterijus, kuriuo bendraudama su savo sekėjais vadovaujasi žinoma moteris – nuoširdumas ir atvirumas. „Bendraujant socialinėje erdvėje reikia visada išlikti savimi, bet niekada neleiskite lipti sau ant galvos. Turėti savo nuomonę taip pat yra labai gerai, bet ji visuomet turi būti argumentuota“, – sako S. Nainė.

Ko nepatartina daryti socialiniuose tinkluose?

Reikėtų nepamiršti ir to, kad socialinius tinklus linkę peržiūrėti galbūt būsimi darbdaviai, kuriems tam tikri juokeliai ar nuotraukos gali nepatikti. Viskas, ką paviešinate gali pakenkti jūsų įvaizdžiui. Nėra paslaptis, kad siautulingų vakarėlių vaizdai socialinio tinklo paskyroje gali sugadinti jūsų reputaciją. 

„Patarimų, ką galima, o ko nepatartina skelbti socialiniuose tinkluose, moksleiviai gali rasti programos „Skaitmeninis moksleivio IQ“ interneto svetainėje. Jaunuoliams svarbu ne tik tobulinti bendravimą virtualioje erdvėje, tačiau ir sužinoti, kaip apsaugoti savo duomenis ar nepažeisti autoriaus teisių. Socialiniuose tinkluose reikia elgtis taip pat atsakingai, kaip ir realiame pasaulyje“, – kalba E. Tamelytė.

Taip pat bet ką publikuojant viešai reikėtų atsižvelgti į savo rašybą ir gramatiką, visuomet įvertinti informaciją ir patikrinti, ar ji nėra klaidinga. Juo labiau, reikėtų nepamiršti ir to, kad negalite kelti kitų žmonių nuotraukų be jų sutikimo – tai gali užtraukti teisinę atsakomybę. Nepamirškite pagalvoti ir prieš ką nors komentuodami – kitų nuomonės smerkimas ar pašaipos taip pat gadina jūsų gerą įvaizdį.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder