Nuo balso priklauso gyvenimo sėkmė

Nuo balso priklauso gyvenimo sėkmė

Kodėl žmonės atiduoda santaupas sukčiams, perka nereikalingas prekes ir tiki perėjūnų žodžiais? Mokslininkai įrodė: žmonės tiki jų balsais.

Toronto universiteto sociologai nustatė, kad malonaus tembro balsas visada vertinamas kaip patikimas informacijos šaltinis. Skubrus ir nerišlus kalbėjimas erzina, aukštas balsas - kelia nerimą, o laibas asocijuojasi su nepatyrimu. Nemalonaus tembro balsas - ne šiaip ypatybė. Toks kalbėjimo būdas pertempia balso stygas, dėl to galima susirgti lėtiniu bronchitu ir prarasti balsą. Beje, iš balso galima nustatyti, kaip žmogus jaučiasi. Tarkime, tylus balsas dažnai rodo nervų sistemos silpnumą. Neteisingai balsu naudojasi apie 90 proc. kalbančiųjų, o juk "sureguliuoti" balsą galima ne tik padedant specialistams, bet ir patiems.

1. Kalbėkite aiškiau

Dikcijos trūkumai yra susiję su žandikaulio suspaudimu (tai trukdo ištarti balses, žmogus kalba "pro dantis") ir lūpų suglebimu (dėl to neteisingai tariamos priebalsės). Padeda artikuliacinė mankšta.

Žandikauliui: tolygūs apatinio žandikaulio judesiai į kairę ir į dešinę, pirmyn ir atgal. Kartoti 10-12 kartų.

Lūpoms: sukamieji judesiai sučiauptomis, kaip bučiuojantis, lūpomis.

2. Pabūkite Tarzanu

Kad balsas nevirpėtų, darykite pratimą, pasiskolintą iš Indijos jogų: stovėkite tiesiai suspaudę kumščius. Iškvėpkite, paskui giliai įkvėpkite. Iškvėpdami tarkite "i-i-i" ir kartu kumščiais barbenkite į krūtinę (kaip Tarzanas to paties pavadinimo filme). Šis pratimas dar yra ir persišaldymo ligų profilaktika.

3. Žiovaukite

Silpnas ir tylus "gerklinis" balsas - gerklės įtampos požymis. Kad garsas įgautų apimties, reikia, kad jis iš gerklų laisvai patektų į rezonatorius - nosiaryklę, burną, nosies ertmę. Plačiai nusižiovaukite. Pajuskite, kaip pakyla mažasis liežuvėlis ir išsiplečia ryklė. Ši padėtis - gomurio skliautas - yra laikoma optimalia kalbėjimo pozicija. Išlaikykite tokią padėtį 2-3 sek. "Laikykite" skliautą kalbėdamiesi - balsas bus neįtemptas ir raminantis.

4. Teisingai kvėpuokite

Garsas gimsta ne gerklėje, o krūtinėje. Dauguma žmonių kvėpuoja paviršutiniškai. Kad to nebūtų, reikia sumažinti krūvį balso stygoms ir perkelti jį kvėpavimui.

Vieną ranką uždėkite ant diafragmos (saulės rezginio), kitą - ant krūtinės. Trumpai įkvėpkite pro nosį (diafragma išsiplečia), 3 sek. sulaikykite kvėpavimą, tolygiai ir lėtai iškvėpkite. Iškvėpdami tarkite tęstines balses "aa-oo-ūū-ee".

5. Atsikratykite monotoniškumo

Balsas gali būti stiprus, bet monotoniškas dėl nedidelio diapazono. Norėdami jį išplėsti, išlaikykite padėtį kaip 3 pratime (gomurio skliautas), suspauskite lūpas ir atlaisvinkite žandikaulį (tarsi sulaikydami žiovulį) ir, neįtempdami ryklės, tęsiamai ištarkite "mmm". Pratimą atliekant teisingai turi būti juntama vibracija krūtinėje ir tarpuakyje (tikrinkite ranka). Paskui prie "mmm" pridėkite balsių: "mimm, mamm, momm".

Parengta pagal dienraščio „Respublika“ priedą „Laisvalaikis“

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder