Norvegijoje visi nuo mažens atsako už savo gyvenimą ir sveikatą patys. Niekas nesirūpina vaiku “nuo ir iki”, o tėvai „nedreba“ dėl kiekvieno vaiko veiksmo …
Štai keletas vaikų ugdymo Norvegijoje ypatumų, kuriuos sužinojau kelionės metu: nėra blogo oro.
Vaikai jau darželyje mokomi, kaip rengtis priklausomai nuo metų laiko. Tai reiškia, kad ne motina paruošia vaikui, ką jis šiandien dėsis, o pats vaikas žino, ką ir kada reikia užsidėti.
Vaikai per pertrauką eina į lauką bet kokiu oru: ar lyja, ar sninga – nesvarbu. Manoma, kad vaikščiodamas, lakstydamas, vaikas ir grūdinasi, ir pailsi, sukaupia jėgų kitai pamokai.
Mokykloje vaikams dėstomos aplinkos pamokos. Būtent jose vaikams aiškinama, kaip tinkamai rengtis, atsižvelgiant į oro prognozę. Pavyzdžiui, jei lauke minus dešimt, tu turi būti apsirengęs kaip kopūstas – keliais rūbų sluoksniais. Pirmasis sluoksnis glaudžiai prigludęs prie kūno: vilnonės apatinės kelnės ir marškinėliai. Antrasis sluoksnis, viršutiniai rūbai – džinsai, džemperis ir t. t. Trečias sluoksnis – šiltas, atsparus drėgmei apsiaustas, tokie pat šilti, atsparūs drėgmei batai, pirštinės, vilnonė kepurė.
Maitinimas
Keista, bet pas juos nėra “pietums turi būti sriuba” arba “pirmas, antras ir kompotas”.
Karštas maistas mokyklose nenumatytas. Tėvai vaikams paruošia sumuštinius, bandeles, vaisius, jogurtus, sudeda juos į plastikinius indelius ir įduoda vaikams. Tarp pamokų yra pusantros valandos pertrauka, kurios metu galima pavalgyti. Saldumynai draudžiami: jokių limonadų, saldumynų, saldainių. Riešutai taip pat draudžiami – kad išvengtų alergijos atvejų. Visose mokyklose ir darželiuose kabo lentelės: “Nuts Free Zone” (“Laisva nuo riešutų zona”).
Rašyti komentarą