Nepirkite padirbinių
Reikia nepamiršti, kad Italijoje galioja įstatymas, pagal kurį bauda skiriama ne tik suklastotos produkcijos pardavėjams, bet ir tiems, kas įsigyja bet kokias kontrafakcines prekes.
Iki šiol dar visai nenutilo skandalas, įvykęs Jezolo kurorte prie Adrijos jūros. Municipalinė policija paplūdimyje sulaikė 65 metų moterį, kuri už 7 eurus pirko garsaus prekės ženklo rankinę, aišku, padirbtą. Pardavėjas - „preknešys“ iš Senegalo - neturėjo ne tik licencijos prekiauti, bet net ir asmens dokumentų. Labiausiai nukentėjo nelaimingoji turistė, juk visi nelegalūs prekiautojai kaip prekiavo, taip ir prekiaus. Jie yra nuolatos vaikomi, bet be jokios naudos: vos pasirodžius tikrintojams, jie akimirksniu susirenka savo „asortimentą“ ir išsilaksto į artimiausias tarpuvartes, o vėliau grįžta. Todėl būkite budrūs!
Neišmeskite kvitų ir čekių
Gali pasirodyti keista, bet primygtinai rekomenduojama ne tik nepalikti kvitų perkant prekes arba mokant už paslaugas, pavyzdžiui, restoranuose ar autobusų stotyse, bet ir saugoti juos, kol grįšite į viešbutį. Kodėl? Ogi todėl, kad jus gali sustabdyti kontrolinį patikrinimą atliekanti Italijos mokesčių policija, ir, jeigu nepateiksite čekio, jums bus skirta bauda. Taigi, kad nereikėtų raustis šiukšlių dėžėje, ieškant išmesto popierėlio, geriau įsidėkite jį į rankinę ar kišenę.
Nepirkite bilietų iš autobusų vairuotojų
Neverta pirkti bilietų iš autobuso vairuotojų arba traukiniuose iš kontrolierių. Daug pigiau juos įsigyti kasoje arba kioske. Smulkmena, bet už sutaupytus pinigus geriau nusipirkti ledų. Jeigu kelionę autobusu susiplanavote savaitgalį, bilietus nusipirkite iš anksto: sekmadienį rasti dirbantį kioską (tabaccheria) bus sunku.
Nesistebėkite žodžiu „coperto“ savo čekyje
Daugelis turistų labai nustemba, pamatę šį žodį restorano sąskaitoje. „Coperto“ reiškia „stalo serviravimo paslauga“. Reiškia, jūs mokate už staltiesę, duoną, aptarnavimą, indų plovimą ir skalbyklos paslaugas. Suma gali siekti nuo 0,5 iki 5 eurų. Viskas priklauso nuo restorano lygio, jo populiarumo ir vietos.
Neignoruokite vietos įstatymų
Italija - atskirų regionų samplaika, o juose primygtinai rekomenduojama laikytis vietos įstatymų. Galbūt kas nors esate girdėję, kad, pavyzdžiui, Lukos miestelyje draudžiama lesinti balandžius, o Romoje neleidžiama maudytis fontanuose, o prieš įsėdant į autobusą arba traukinį Italijoje būtina pažymėti bilietą specialiuose automatuose. Baudos skiriamos visiems ir negailestingai, taigi nerizikuokite!
Nesitikėkite rasti atidarytą restoraną po 14.30 val.
Atsiminkite: Italijoje dauguma restoranų ir tavernų veikia nuo 12:00 iki 14.30 val. Žinoma, „McDonald‘s“ miesto centre rasite visada, bet juk į Italiją atvykote ne dėl jo? Po pietų maitinimo įstaigos uždaromos iki vakaro, todėl reikia laiku pagalvoti, kur pietausite ir vakarieniausite. Kiekviename Italijos regione vakarienės metas taip pat skiriasi. Kuo piečiau, tuo vėliau. Paprastai staliukus reikia užsakyti nuo 20 iki 22 val.
Nesitikėkite, kad sezono įkarštyje būsite aptarnauti dėmesingai
Taip, čia niekas apie jus nešokinės. Ne todėl, kad italai tingūs arba nesvetingi. Tiesiog per karštąjį sezoną daugumoje restoranų, kurie vasarą gali veikti iki nakties, trūksta personalo, todėl padavėjams tenka plėšytis, norint spėti aptarnauti visus staliukus. Žinoma, viskas yra individualu ir priklauso nuo maitinimo įstaigos vietos, reputacijos ir kitokių aplinkybių, bet per pietus daugiausia, ko galima tikėtis - nuostabiai skanaus maisto. O tai yra labai didelis pliusas. Todėl mėgaukitės juo.
Nečiupinėkite plikomis rankomis vaisių
Renkantis daržoves, Italijos prekybos centruose reikia užsimauti vienkartines pirštines, kurios paprastai būna šalia maišelių. Nuo 2018 m. pradžios reikia mokėti dar ir už biologiškai skaidomus maišelius, į kuriuos susidėsite vaisius ir daržoves. Ateiti su savais į Italijos prekybos centrus dabar negalima. Kasos čekyje būtinai pamatysite maišelių kainą, kuri siekia keletą euro centų. Taip Italijos valdžia kovoja už ekologiją.
Skrisdami nesitikėkite gauti pomidorų sulčių
Daugelis mūsų tiesiog dievina pomidorų sultis ir mielai jas geria lėktuve. O italams jos - kažkoks keistas skiestas padažas makaronams. Italijos gyventojai pirmenybę teikia apelsinų sultims. Galbūt nustebsite, sužinoję, kad stiklinaitėse su tamsiai raudonu skysčiu, kurias nešioja stiuardesė, visai ne pomidorų, o apelsinų sultys. Tai kodėl jų tokia spalva? O todėl, kad tai yra raudonųjų apelsinų sultys, sodraus skonio gėrimas. Šios rūšies apelsinai, „kruvinieji“, auga Sicilijos saloje, tačiau jų galima paragauti ir už Italijos ribų.
Neskinkite nuo medžių apelsinų
Tęsiant apelsinų temą, reikia prisiminti apelsinmedžius, kurie gausiai auga Italijos parkuose ir gatvėse. Deja, jų vaisiai yra kartūs, o medžiai čia sodinami tiesiog dėl grožio. Ir dar vienas patarimas: jeigu norite užsisakyti stiklinę šviežių apelsinų sulčių, nevadinkite jų „frešu“. Sakykite: „Spremuta“.
Svarbiausia taisyklė
Beje, apie mamą. Ko jau tikrai negalima daryti Italijoje - kritikuoti mamos. Jokiomis aplinkybėmis. Patikėkite.
Per pietus ar vakarienę italams geriau neskambinti
Jei reikalas nėra skubus, Italijoje geriau niekam neskambinti nuo 13 iki 14.30 val. ir nuo 20 iki 21.30 val. Mat tuo laiku visa italų šeima susirenka pietauti ar vakarieniauti. Italai, ypač vyresnio amžiaus, mano, kad jeigu kas nors skambina po 20 val. - įvyko kažkas nepataisomo. Dauguma klausimų čia yra sprendžiami dieną. Nepadarykite didelės klaidos, paskambindami tomis „šventomis“ valandomis, juk italą atitrauksite nuo tokio svarbaus jam valgio ir supykdysite jo mamą. O tai yra nedovanotina.
Dėl valgio su italais geriau nesiginčyti
Svarbiausia tema Italijoje - valgis, tiksliau, valgio kultas. Galbūt jums yra tekę būti įvairiose pasaulio šalyse ir todėl jūs puikiai nusimanote apie vietos delikatesus ir virtuvę. Bet patariame visa tai pamiršti viešint pas italus. Kiekvienam italui aliejus, sūriai ir daugelis kitų skanėstų, gaminamų Italijoje, yra daug kartų skanesni negu kitose šalyse. Negaiškite laiko ir nemėginkite įrodyti, kad prancūziški vynai yra subtiliausio skonio, o olandiški sūriai - kokybės etalonas. Italai labai mėgsta pasiginčyti, bet jų nuomone, itališka virtuvė yra geriausia pasaulyje, o likusios šalys tiesiog nieko nesupranta apie valgį, gėrimus ar dar ką nors.
Parduotuvės tam tikromis dienomis būna uždarytos
Kaip jau pasakojome, įvairiuose Italijos regionuose ir miestuose galioja savos taisyklės. Todėl reikia nepamiršti, kad daugelis parduotuvių tam tikromis savaitės dienomis nedirba. Pavyzdžiui, Genujoje, pirmadienio ryte dauguma parduotuvių bus uždarytos. Tik kai kurios ir tik pagrindinėse miesto gatvėse tą dieną bus atidarytos po pietų. Taip pat nepamirškite, kad parduotuvių darbo laikas gali skirtis priklausomai nuo metų laiko.
Neplanuokite atostogų rugpjūtį
Rugpjūtis Italijoje - ne geriausias laikas keliauti. Norite susirasti ramią vietelę? Pamirškite apie tai, juk būtent šį mėnesį visi italai masiškai atostogauja. Kas jūsų lauks? Daugelis parduotuvių bus uždarytos. Būsto nuomos kainos pakils iki dangaus. Labiausiai alinantis karštis - rugpjūtį. Tuo metu Italijoje daugiausia turistų. Todėl mėgautis ekskursijomis per kaitrą bus labai nelengva. Geriau vykite prie jūros pirmojoje vasaros pusėje arba rudenį, tokiu metu vanduo bus šiltas, o saulė nebe tokia aktyvi. Šiaip Italija yra nuostabi bet kokiu oru.
Rašyti komentarą