Angelės Marijos Jonuškienės darže moliūgai slepiasi po lapais. Dar neskinsiu, - teigia moteris.
Gal ir jūsų darže užderėjo pomidoras milžinas ar neapglėbiamas moliūgas? Gal nusiraškėte tokio dydžio obuolį, kurio vieno pakaktų visai šeimai? O gal iš miško grįžote su baravyku karaliumi? Fotografuokite, rašykite, pasidžiaukite savo laimikiu kartu su „Vakaro žiniomis“. Įdomiausius laiškus ir nuotraukas spausdinsime. Gaukite „Vakaro žinių“ dovanų - naujausių filmų įrašų.
Pradinių klasių mokytoja Angelė Marija Jonuškienė iš Kupiškio rajono džiaugiasi savo darže užderėjusiais moliūgais ir cukinijomis. Tiesa, šios daržovės išaugo visai neplanuotai, mat jų vietoje anksčiau buvo pasodinti gvazdikėliai.
„Gegužę sodinau gvazdikėlius. Ir nutik tu man taip - slimokai, čia kupiškėniškai sakau, užpuolė. Bandėme su sraigelėmis kovoti - ir kavos tirščių pylėme, niekas nepadėjo. Ne veltui sakoma, kad gvazdikėliai yra sraigių delikatesas“, - pasakojo moteris ir pridūrė, kad dėl sraigelių kenčia jos daržas, tačiau šie gyviai džiugina kaimynės kalakutus. „Išlėkę iš tvartelio kalakutai pasileidžia į pievas sraigiauti, prisilesa jų tiek, kad paskui žagsi. Kalakutai tik ir gelbėja, bent jiems šventė“, - gera nuotaika tryško mokytoja.
Ji teigė, kad birželio pradžioje, kai po sraigių antplūdžio gėlių darželis liko plikas, neiškentusi pasėjo moliūgų ir cukinijų.
„Yra du dideli moliūgai, o mažesnių gal penki, šešios cukinijos. Žiemai dar nekonservavau, bet blynų jau kepiau. Sutarkuoji cukiniją burokine tarka, tada įmuši du kiaušinius, įberi miltų, šiek tiek druskos, cukraus, truputėlį pieno, išeina tiršta masė, o tada jau kepi. Ir su uogiene, ir su grietinėle tinka“, - receptu pasidalijo moteris.
Rašyti komentarą