Kokia nauda?
Ši daržovė turi gydomųjų savybių. Liaudies medicinos žinovai pataria rudens vakarais gerti nuovirą iš minkštimo nuo nemigos ir rudeninės depresijos. Padeda sergant mažakraujyste, sutrikus kepenų, žarnyno veiklai ir t. t. Sergant virškinamojo trakto ligomis vartojamos šviežios sultys. Skrudintos sėklos rekomenduojamos vartoti nuo kirmėlių.
Moliūgo minkštime yra daug cukraus, baltyminių medžiagų, riebalinio aliejaus, organinių rūgščių, vitaminų, mineralinių medžiagų. Minkštimas vartojamas kaip dietinis produktas gydant cukraligę.
Kulinariniams patiekalams gaminti vartotinos beveik visos moliūgų dalys: lapai, žiedai, minkštimas bei sėklos, o japoninio Hokaido moliūgo valgoma netgi žievė. Šią daržovę galima virti, kepti, įdaryti, troškinti su mėsa etc. Tinka gaminti saldainiams. Tinka ir užsišaldyti žiemai (supjausčius gabaliukais).
Kaip išsirinkti?
Jeigu norite nusipirkti moliūgą parduotuvėje ne kaip namų dekoravimo priemonę, o kaip daržovę patiekalams gaminti, nesidairykite paprastojo lauke augančio giganto. Jums reikalingas mažesnis: cukrinis, muskusinis, makaroninis, sūrinis, aliejinis... Cukrinio moliūgo skersmuo tesiekia 15-20 cm, užtat jo minkštimas - saldus ir tirštas, o lauko moliūgo - vandeningas ir plaušingas. Plokščias sūrinis moliūgas irgi puikiai tinka (jis kiek pablukusios oranžinės spalvos).
Kaip laikyti?
Moliūgą galima laikyti esant kambario temperatūrai apie mėnesį. Jei laikysite šaldytuve ar rūsyje, jo "galiojimo" laikas pailgės iki trijų mėnesių.
Kai moliūgą prapjausite, suvyniokite į maistinę plėvelę ir laikykite šaldytuve. Prapjautą reikėtų suvartoti per penkias dienas.
RECEPTAI
Moliūgų sriuba
Jums reikės: 1 kg moliūgo, 1 svogūno, perpjauto į 4 dalis, 2 supjaustytų pievagrybių be kotelių, 1 česnako skiltelės, pusės stiklinės alyvuogių aliejaus, 5 stiklinių daržovių sultinio, druskos ir pipirų.
Įkaitinkite orkaitę iki 230 laipsn. C.
1. Perpjaukite moliūgą per pusę, išimkite sėklas ir supjaustykite į 5 cm dydžio kubelius. Sumaišykite supjaustytą moliūgą, svogūną, grybus ir susmulkintą česnaką dideliame dubenyje.
2. Daržoves suberkite į plačią kepimo skardą. Apipilkite aliejumi, pabarstykite druska ir gerai pakratykite, kad sukristų tolygiai.
3. Kepkite orkaitėje apie 30 minučių, kol peiliu įbestas moliūgas pasidarys minkštas. Nepamirškite skardą kartkartėmis apsukti ir pakratyti. Kai iškeps ir atvės, nulupkite odelę nuo moliūgo gabalėlių.
4. Suberkite daržoves į puodą ir pakaitinkite (kaitra vidutinė). Įpilkite dvi stiklines sultinio, tuomet viską sukratykite į trintuvą ir sutrinkite. Įpilkite likusias tris stiklines sultinio ir vėl sutrinkite.
5. Supilkite viską atgal į puodą ir užvirkite. Nuėmę nuo ugnies, pagardinkite druska ir pipirais.
Moliūgų pyragas
Jums reikės: apie 1,5 kg sveriančio moliūgo, perpjauto per pusę, 1 pakelio bemielės tešlos, padalintos į 3 dalis, miltų pabarstyti, 7 didelių kiaušinių, 1 šaukšto tirštos grietinėlės, 1,5 stiklinės rudojo cukraus, 2 šaukštų kukurūzų miltų, 1 šaukštelio druskos, 1,5 šaukštelio cinamono, 1,5 šaukštelio imbiero, 1 šaukštelio vanilės ekstrakto, 1/4 šaukštelio muskato, 3 stiklinių nesaldinto sutirštinto pieno, plaktos grietinėlės.
Įkaitinkite orkaitę iki 220 laipsn. C.
1. Moliūgą nulupkite, perpjaukite per pusę ir kepkite orkaitėje apie valandą. Leiskite atvėsti. Orkaitės temperatūrą sumažinkite iki 190 laipsn. C. Vieną dalį tešlos atidėkite pyragui dekoruoti.
2. Pabarstykite miltais stalo paviršių ir iškočiokite likusias dvi tešlos dalis.
3. Iškočiotas dalis įdėkite į dvi pyrago kepimo skardas. Patrumpinkite kraštus, kad iš skardos kyšotų apie 1 cm tešlos. Kraštus užlenkite į išorę ir pirštais prispauskite prie skardos. Įdėkite abi skardas į šaldiklį ir palaikykite 15 minučių.
4. Atidėtą tešlos dalį iškočiokite iki 3 mm storio. Padėkite ant paprastos kepimo skardos ir taip pat įdėkite į šaldiklį 15 minučių.
5. Naudodami nedidelę sausainių formelę, supjaustykite tešlą. Įdėkite atgal į šaldiklį 15 minučių.
6. Patepkite tešlos (dviejose kepimo skardose) kraštus šlapiu teptuku; tuomet apdėliokite kraštus su formele išpjaustytas dekoracijas - nepamirškite jų truputėlį spustelti, kad priliptų.
7. Išplakite vieną kiaušinį kartu su grietinėle mažame dubenėlyje ir aptepkite lapelius gautu mišiniu.
8. Iškirpkite du didelius apskritimus iš kepimo popieriaus ir įdėkite į kepimo skardas su tešla taip, kad kepimo popierius uždengtų tešlą. Ant viršaus uždėkite ką nors sunkaus, pavyzdžiui, džiovintų pupelių, kad jos popierių prispaustų.
9. Įdėkite skardas į orkaitę 15 minučių. Tuomet nuimkite pupeles ir kepimo popierių bei kepkite dar apie 15-20 minučių. Leiskite visiškai atvėsti.
10. Iš moliūgo išimkite sėklas, šaukštu išgrandykite minkštimą ir sudėkite į trintuvą. Trinkite tol, kol moliūgas taps vientise mase (1 min.).
11. Pripildykite tris stiklines moliūgų masės, supilkite jas į dubenį, o likučius atidėkite (galite sunaudoti kitam receptui).
12. Į dubenį supilkite rudąjį cukrų, kukurūzų miltus, druską, cinamoną, imbierą, vanilę, muskatą, likusius 6 kiaušinius ir sutirštintą pieną. Viską suplakite, kol taps vientisa mase.
13. Sumažinkite orkaitės temperatūrą iki 170 laipsn. C. Į kepimo skardas su tešla supilkite moliūgų masę. Kepkite apie 35-40 minučių, kol pyragų vidurys sustings.
Tuomet leiskite pyragams visiškai atvėsti.
Patiekite su plakta grietinėle.
Rašyti komentarą