Matematikai paaiškino, kada ir kodėl žudė Andrejus Čikatilas

Matematikai paaiškino, kada ir kodėl žudė Andrejus Čikatilas

Amerikiečių mokslininkai išanalizavo vieno garsiausio Rusijos serijinio žudiko Andrejaus Čikatilo elgesį iš matematinės pusės. Paprastas smegenų funkcionavimo modelis paaiškina, kaip maniakas išsirinkdavo savo auką, ir kodėl žudydavo praėjus tam tikram laikui, skelbia "The Moscow Post".

A.Čikatilas laikomas vienu žiauriausiu serijinių žudikų. Pirmąjį nusikaltimą padaręs 1978-aisiais, jis žudė iki 1990-ųjų. Per šiuos metus jo aukomis tapo mažiausiai 53 žmonės, tarp kurių daug mažų vaikų ir moterų.

Kalifornijos mokslininkai Michailas Simkinas ir Vani Roičioudhuris (Vwani Roychowdhury) analizavo maniako elgesį ir nustatė, kad jis atitinka žinomą Kantoro skaičių aibės teoriją, dar vadinamą "velnio laiptine".

Šios matematinės funkcijos grafikas panašus į laiptinę su nevienodo ilgio laiptais, kurių aukštis didėja artėjant nuo nulio iki vieneto. Mokslininkų teigimu, A.Čikatilo žudymų chronika labai primena šią "velnio laiptinę": nužudymų skaičius augo pagal eksponentinės funkcijos taisykles, o laiko tarpai tarp jų trumpėjo irgi pagal panašų principą.

M.Simkinas ir V.Roičioudhuris mano, kad šis fenomenas paaiškinamas tuo, jog A.Čikatilo smegenyse buvusios nervinės ląstelės, kurios sukeldavo norą žudyti, palaipsniui aktyvėdavo ir pasiekdavo kritinę ribą. Tuo metu noras nužudyti tapdavo nesutramdomas, tai reiškė, kad A.Čikatilas imdavo ieškoti naujos aukos. Po nužudymo dalis ląstelių "nurimsta", bet po kurio laiko viskas vėl kartojasi.

Vadovaudamiesi šia teorija, matematikai sudarė paprastą kompiuterinį modelį, kuriame atsispindi nervinių ląstelių aktyvumo augimas tam tikru laiko tarpsniu. Mokslininkai nustatė 12 metų tarpsnį ir gautą grafiką palygino su žudymų laiku. Paaiškėjo, kad modelio rezultatai buvo labai panašūs į realių nusikaltimų įvykdymo laiką per 12 metų. M.Simkino ir V.Roičioudhurio teigimu, tyrimo tikslumas dar labiau padidėtų pridėjus papildomą faktorių - "sėkmingi nužudymai". Nesėkmės retai sustabdo serijinius žudikus, kurie gali ieškoti naujos aukos praėjus vos dienai po nesėkmingo bandymo.

Mokslininkų modelis patvirtina teoriją, kad žudikams yra lengviau įvykdyti savo kraupų sumanymą praėjus nedaug laiko po pastarojo bandymo, nei praėjus ilgesniam laikui po nusikaltimo. Kriminalistikos specialistai realiame gyvenime irgi pastebi tokias tendencijas.

A. Čikatilas buvo sučiuptas 1990-ųjų pabaigoje. Maniakas už 53 žmonių nužudymus buvo nuteistas mirties bausme sušaudant. Pats A.Čikatilo prisipažino nužudęs 56 žmones. Mirties bausmė įvykdyta 1994-aisiais.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder