Kodėl moterys gyvena ilgiau

Kodėl moterys gyvena ilgiau

Mokslininkai mano pagaliau įminę seną ir intriguojančią mįslę: kodėl moterys gyvena ilgiau už vyrus?

Gebėjimas atsikratyti mutacijų

Juk pagal statistiką beveik visame pasaulyje silpnosios lyties atstovės gyvena vidutiniškai 5-7 metais ilgiau už stipriosios. Iki šiol buvo manoma, kad pagrindinė damų gyvybingumo priežastis yra ta, kad jos - atsargios. Pavyzdžiui, prie vairo nevaizduoja Šumacherio.

Daugiau rūpinasi sveikata: klinikose ir sanatorijose pacienčių - dauguma. Jos mažiau geria degtinės ir mažiau rūko. Visa tai tiesa, tačiau pasirodė, kad pagrindinė jų ilgaamžiškumo priežastis kita - tai ypatinga DNR, tiksliau, aplink ląstelės branduolį išsidėsčiusių mitochondrijų mutacija.

Mitochondrijos yra savotiškos jėgainės, nes maistą paverčia energija ir taip maitina ląstelę. Kuo geriau ląstelė pamaitinta, tuo ilgiau ji gyvena ir nesensta, o kartu su ja ir mes. "Bet paaiškėjo, kad tose ląstelių "jėgainėse" užkoduota neįprasta mutacija, dėl kurios, nepaisant geriausio maitinimo, greitai senstama, - atradimo esmę aiškina dr. Damianas Dowlingas iš Melburno universiteto. - Mutacija kaupiasi iš kartos į kartą, daug amžių. Bet moters organizmas pavojingų pokyčių ląstelėse atsikrato, o vyro - priešingai, aktyviai juos kaupia, todėl greitai "nusidėvi" ir miršta. Beje, ši gamtos dovana - gebėjimas atsikratyti mutacijų - palikuonims perduodamas tik motinos linija. Štai tokia keista evoliucijos mechanizmo "klaida" išlieka gamtoje.

Vyrų smegenų pakitimai vyksta lėčiau

Tačiau ir vyrams yra kuo pasigirti, gamta jų taip pat nenuskriaudė.

Kaip rodo naujausi tyrimai, moterų smegenys greičiau už vyrų išeina iš rikiuotės. Amerikiečiai mokslininkai iš Kalifornijos universiteto tyrė aktyvumą genų, gautų iš 55 jaunų mirusių žmonių smegenų. Pasirodė, kad įvairiose smegenų srityse esančių genų aktyvumas metams bėgant kinta įvairiai. Tačiau moterų smegenų pakitimai dėl amžiaus vyko sparčiau 98 proc. atvejų.

"Damos greičiau praranda gebėjimą orientuotis erdvėje, greičiau pakinta jų judesių koordinacija, išsivysto silpnaprotystė ir silpnėja atmintis", - konstatavo vienas iš tyrimo dalyvių Kalifornijos universiteto mokslininkas prof. Jamesas Krameris.

Vyrus "žudo" vanduo?

Tuo tarpu Rusijos medicinos mokslų akademijos narys gerontologas prof. Vladimiras Šabalinas teigia: vyrai miršta anksčiau dėl to, kad yra "vandeningesni". Vyro audiniuose drėgmės yra 20 proc. daugiau negu moters. Dėl to operatyviau ir efektyviau dirba baltymų molekulės, kurios yra svarbios visiems gyvybiniams procesams. Todėl vyrų greitesnė reakcija, jie greičiau susiorientuoja sudėtingoje situacijoje, greičiau bėga. Kadangi visi biologiniai vyro procesai vyksta 20 proc. veržliau, ir gyvenimo trukmė yra 20 proc. trumpesnė. Moterys vidutiniškai gyvena 75 metus, o vyrai 60. Bet tai genetinės galimybės, apskritai duotos vyrų giminei. Dauguma stipriosios lyties atstovų patys trumpina savo gyvenimą - kad ir alkoholiu.

* JT duomenimis, vidutiniška gyvenimo trukmė pasaulyje yra 67,2 metų (65 - vyrų ir 69,5 - moterų).

* Pasaulyje šešioms 85 metų moterims tenka 4 vyrai, o 100 metų sulaukusiam vyrui tenka daugiau kaip dvi moterys.

* Moterų ilgaamžiškumo rekordas šiuo metu priklauso Honkongo gyventojoms. Oficialiais duomenimis, vidutinė jų gyvenimo trukmė siekia 86,7 metų.

* Gamtoje dauguma patelių gyvena ilgiau už patinus. Pavyzdžiui, šimpanzių patelės vidutiniškai gyvena 59 metus, tai yra 14 metais ilgiau už patinus. Jūros liūtų patelės gyvena 30 metų, patinai - apie 18.

Parengta pagal dienraščio "Respublika" priedą "Laisvalaikis"

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder