Bermudų trikampio paslaptis išlieka

Bermudų trikampio paslaptis išlieka

Bermudų trikampio pavadinimą pirmą kartą paminėjo rašytojas Vinsentas Gadisas (Vincent Gaddis), 1946 m. parašęs straipsnį žurnalui apie keistą „19-ojo reiso“ dingimą. Bermudų trikampis - tai sritis Atlanto vandenyne tarp Floridos pakrantės, mažos Bermudų salos ir Puerto Rikui priklausančios salos, kurioje paslaptingai dingsta laivai ir lėktuvai. Bet kodėl?

Australų mokslininkai Džozefas Monaganas (Joseph Monaghan) ir Deividas Mėjus (David May) teigia atskleidę jo paslaptį. Jų nuomone, paslaptingo dingimo priežastis yra gamtinės dujos - metanas. Okeanografai, ištyrę kai kurias pavojingas dugno sritis, rado senų dujų proveržio vietų, kur susikaupė daug metano hidratų. Mokslininkai spėja, kad metanas, verždamasis iš natūralių plyšių vandenyno dugne, virsta milžiniškais dujų burbulais, šie plėsdamiesi kyla į vandens paviršių ir ten sprogsta, o paskui plinta ore. Dž.Monaganas ir D.Mėjus, modeliuodami kompiuteriu, nutarė sužinoti, ar jų teorija teisinga. Daugiausia hidrodinamikos principais grįsta kompiuterinė programa naudojo visus kintamuosius dydžius, įskaitant milžiniško metano burbulo greitį, slėgį ir dujų bei aplinkinių vandenų tankumą. Kaip parodė kompiuterinis modelis, bet kuris laivas, patekęs į metano burbulą, iškart praranda plūdrumą ir panyra į vandenyno dugną. Šie didžiuliai dujų burbulai gali numušti ir skrendantį lėktuvą. Norėdami patvirtinti gautus duomenis, mokslininkai įrengė didžiulį vandens rezervuarą ir iš jo apatinės dalies pradėjo leisti didelius metano burbulus, taikydami į vandenyje plaukiojančius žaislinius laivus. Jie nustatė, kad laivas skęsta, jei atsiduria tarp burbulo vidurio ir išorinio krašto. Jeigu laivas būdavo pakankamai toli nuo burbulo krašto arba tiesiai po juo, pavojus jam negrėsė. Tuo visiškai galima paaiškinti kai kuriuos atvejus, kai Bermudų trikampyje buvo rasti laivai su mirusių įgulos narių kūnais, ant kurių nebūdavo nė vieno įbrėžimo. Matyt, žmonės tiesiog uždusdavo nuo nuodingų dujų.

Vis dėlto ir toliau lieka neaišku, kaip tikrovėje atrodo metano burbulas ir kaip jis pakeičia jūros paviršių, verždamasis iš vandenyno gelmių. O ir kai kuriais archyvų duomenimis, Bermudų trikampyje per pastaruosius penkis šimtus metų nebuvo jokių didelių dujų proveržių. Arba tiesiog apie juos nebuvo rašoma.

Kitos versijos

Orai ir didelės bangos

Audros Karibuose ir Atlanto vandenyne sudaro prielaidas neprognozuojamiems orams Bermudų trikampio regione. Tai gali būti dar viena laivų dingimo priežastis. Anot Normano Huko (Norman Hook), dirbančio „Lloyd’s“ jūros duomenų tarnyboje Londone, Bermudų trikampis neegzistuoja. Jis sako, kad visi nelaimingi atsitikimai įvyksta dėl orų. Čia dažnai siautėja pražūtingi uraganai, taip pat didžiulės bangos, kurios skandina laivus ir naftos platformas. Neseniai palydovai atviroje jūroje užfiksavo 25 m aukščio bangas.

Golfo srovės pokyčiai

Golfo srovė - tai tarsi upė vandenyne, prasidedanti Meksikos įlankoje ir per Floridos sąsiaurį tekanti į Šiaurės Atlantą. Jos plotis yra 64-70 km. Golfo srovė lengvai galėtų pakeisti lėktuvo arba laivo kursą, o Bermudų trikampyje yra giliausių pasaulyje įdubų, kai kurios iš jų siekia 8534 m. Laivų liekanas greičiausiai praryja jūra.

Atlantidos technologijos

Kai kas mano, kad Bermudų trikampis - vieta, kur nuskendo Atlantidos miestas. Pasak legendos, miesto energijos šaltinis buvo kristalai, skleidžiantys bangas iš vandenyno gelmių, kurios trikdo laivų ir lėktuvų navigacijos prietaisų darbą.

Laiko išsikreivinimas

Kalbama ir apie vartus į kitokią dimensiją, erdvės ir laiko įtrūkius. Kai kuriais duomenimis, per 500 metų čia žuvo 1000 žmonių, o per pastarąjį šimtmetį dingo 50 laivų ir 20 lėktuvų. Kranto apsauga teigia, kad yra įrodymų, jog šioje srityje esama anomalijų, bet kelionė laiku?... Tačiau entuziastai tiki, kad Bermudų trikampyje yra „žydrųjų skylių“ - laiko tunelių, kuriais ateiviai iš kitų planetų kirsdavo laiką ir erdvę, kad pasiektų Žemę.

Apgalvotas puolimas

Jokių faktų, patvirtinančių šią versiją, nėra, išskyrus daugybę nelaimingų atsitikimų jūroje ir ore. Nebuvo jokių įrodymų, kad kas nors užpuolė ir dingusį 19-ojo reiso lėktuvą, tačiau daugelis tiki, kad dėl to galėjo dingti daug kitų laivų ir lėktuvų. Kalbant apie puldinėjimus, turima omeny tiek kariniai veiksmai, tiek piratavimas. Praeityje ir net šiandien įregistruota daugybė piratavimo atvejų.

Geomagnetiniai laukai

Keisti dingimai Bermudų trikampyje buvo siejami su navigacijos problemomis. Todėl geomagnetiniai laukai gali būti reali nelaimingų atsitikimų priežastis. Yra teorija, kad šioje teritorijoje esama magnetinių anomalijų ir kad trikampis yra viena iš dviejų Žemės vietų, kur visiškai sutampa tikroji šiaurė ir magnetinė šiaurė, o dėl to gali sutrikti navigacijos prietaisai.

Žmogaus klaida

Nesiorientavimas erdvėje ir prietaisų parodymų painiava pasitaiko gana retai, bet tikrai yra tam tikros dalies lėktuvų katastrofų priežastis. Taip pat nelaimingi atsitikimai įvyksta dėl intensyvaus transporto judėjimo Bermudų trikampio regione.

Vien pramanai

Vienintelis paaiškinimas, kai kitaip neįmanoma paaiškinti. Bermudų trikampio teorija grindžiama prietarais, jau kelis šimtmečius žmonėms keliančiais įtampą. Laikui bėgant rašytojai perėmė jūrininkų pasakojimus ir legendas, ir net paties Kristupo Kolumbo užrašus apie „keistas mirgančias šviesas horizonte“, „liepsnos liežuvius danguje“, ir „navigacijos instrumentų sutrikimus“ ir toliau platino šį mitą. Šiandien manoma, kad Kolumbas matė tik salų gyventojų laužų liepsnas, o liepsnos danguje - tai meteorai, kuriuos lengva pastebėti jūroje.

Parengta pagal dienraščio "Respublika" priedą "Julius/Brigita"

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder