Apie santykius karantino metu: kaip juos išlaikyti ir sustiprinti?

Apie santykius karantino metu: kaip juos išlaikyti ir sustiprinti?

Tikriausiai nerasime nė vieno, kuris pasaulinės pandemijos metu nebūtų susidūręs su stresu. Stabilius namų ūkius užklupo chaosas, jaučiame finansinę įtampą bei baimę dėl ateities ir artimųjų sveikatos. Gana drastiškai pasikeitus gyvenimui net ir pačios tvirčiausios poros gali tapti irzlios ar konfliktiškos.

Psichologė, psichoterapeutė Genovaitė Petronienė pastebi, kad gyventojai daug aktyviau kreipiasi pagalbos į psichologus, kadangi šis laikotarpis daugeliui tapo tikru išbandymu. Poros privalo ieškoti būdų kaip bendrauti, derėtis ir palaikyti vienas kitą. Visgi kai kuriems partneriams karantinas gali būti puiki proga siekiant sustiprinti santykius, o tam pasitarnaus nauji įpročiai ir technologijos.

Karantinas išryškino santykių problemas

Pandemijos metu šeimose suaktyvėjo jausmai ir emocijos, kurie iki tol buvo užslėpti. Daugelis nebuvo susidūręs su tokia situacija ir ją išgyvena savaip.

„Jeigu pora gyvena kartu, itin daug laiko praleidžia namuose su vaikais – natūralu, kad suintensyvėja pykčiai ir nesklandumai. Juk prieš tai nepasitenkinimą ar pyktį buvo galima išlieti kitaip, tarkime, išėjus pasivaikščioti, susitikus pokalbiui su draugais, sportuojant.

Verta paminėti, kad kur kas geriau susitvarkydavome ir su emocijomis. Bet tai neturėtų stebinti, kadangi tiek daug laiko poros niekada nepraleisdavo kartu. Tad būtent karantinas išryškino visus santykių įplyšimus, kurie dabar matosi kur kas ryškiau“, – sako G. Petronienė.

Psichologė ir psichoterapeutė teigia, kad karantino metu kai kurios poros atrado pozityvių ir teigiamų aspektų. Pavyzdžiui, dalis partnerių karantino laikotarpiu yra linkę greičiau priimti atidėliotus sprendimus.

„Verta paminėti, kad yra ir teigiamų karantino aspektų žmonių santykiams. Šis laikas kai kuriuos žmones paskatino daugiau nebeatidėlioti planų į ateitį. Pavyzdžiui, nutaria kartu apsigyventi arba nusprendžia susilaukti vaikelio. Tad tam tikri sprendimai priimami daug greičiau.

Be to, galime įžvelgti ir kitą privalumą – tie, kurie iki šiol mažiau laiko praleido kartu – suartėjo, kadangi nebėra kur išeiti ir dabar mėgaujasi mylimo žmogaus draugija“, – pasakoja psichoterapeutė.

Pagrindinės santykių klaidos

G. Petronienė pripažįsta, kad taisyklių santykiams galima sugalvoti begalę, tačiau kiekviena situacija yra individuali. Taigi, pačioms poroms reikėtų įdėti darbo ir atrasti tinkamiausius būdus.

„Norint sustiprinti santykius, reikia labai daug sąmoningumo. Visų pirma, sąmoningumas reikalingas nerodant neigiamų emocijų taip, kaip mums tuo metu atrodo. Dėl padidėjusio dirglumo gali kilti daugiau konfliktų, tad reikėtų pasistengti pasakyti mažiau nei tą akimirką norisi.

Antra – jei žmogus nori pabūti atskirai, reikėtų tai leisti ir neprisikurti iliuzijų, kad kažkas santykiuose yra blogai. Tiesiog kiekvienas kartais norime turėti laiko, kurį skiriame būtent sau. Taip pat verta nepamiršti abipusiškumo taisyklės. Kartais pasižiūrėkite ir pamatuokite, ar aš ne per daug iš kito imu ir ar ne per daug reikalauju“, – teigia psichologė.

Pasak psichologės, natūralu, kad šeimose kyla konfliktų. Tačiau svarbu tai išsiaiškinti ir tinkamai juos išspręsti. Deja, bet patiriamas nerimas dažnai gali sukelti impulsą drastiškiems sprendimas – norą nutraukti santykius ar apsigyventi atskirai.

„Neseniai kalbėjau su pora, kuri septynerius metus gerai sutarė, bet per šiuos metus pradėjo intensyviai pyktis. Reikia nepamiršti, kad šie metai yra išskirtiniai, tad vien dėl šios krizės neverta sugriauti ilgai puoselėtų santykių.

Jeigu septyni metai prieš tai buvo geri, tai reiškia, kad pora neatlaiko tokio keisto periodo. Tad priimkite šį laiką kaip pamoką, kaip didelį išbandymą. Jeigu jį atlaikysite, tikriausiai atlaikysite ir kitus gyvenimo sunkumus“, – patikino G. Petronienė.

Nepamirškite kūrybiškumo

Norint per daug nenutolti nuo įprasto gyvenimo, psichologė pataria nepamiršti skirti vienas kitam kokybiško laiko.

„Labai svarbu atrasti galimybių kokybiškai bendrauti poroje. Net kai esame vienoje erdvėje, buvimas turi skirtis – ar mes esame skirtinguose kambariuose ir tikrai leidžiame laiką atskirai, ar dabar mes suėjome į vieną kambarį ir bendraujame. Santykiuose reikia būti ir kūrybiškiems.

Pavyzdžiui, galima pasidaryti pasimatymą namuose, skaniai pavakarieniauti ir pasižiūrėti filmą. Taip pat verta susirasti bendrą pomėgį, kuris partnerius suartins. Tikrai turime variantų ir galimybių, tik reikia įdėti daugiau pastangų ir jomis pasinaudoti“, – pastebi G. Petronienė.

Kaip teigia Šarūnas Urbonas, „Huawei“ produktų vadovas Lietuvoje, būtent šiuolaikinės išmanios technologijos gali pasitarnauti norint įnešti į santykius daugiau kūrybiškumo.

„Pasitelkus fantaziją, galima išskirtines technologijų funkcijas išnaudoti naujiems atradimams namuose.

Pavyzdžiui, šiuolaikinės aplinkos triukšmo slopinimo funkcijos, kuriomis pasižymi ausinės, gali padėti jums paruošti artimam žmogui siurprizą šiam visą laiką būnant kartu su jumis namuose.

Tereikia įjungti mėgstamą šio žmogaus muziką, uždėti jam ausines ir pasiūlyti užsimerkus pasiklausyti, o jis net negirdės kaip jūs tuo metu paruošite stalą, romantišką atmosferą ar kokius nors papuošimus.

Tokiu būdu staigmeną įmanoma paruošti nei vienam neišeinant iš namų. Tuo metu gyvenantiems atskirai ir negalintiems gyvai susitikti pravers šių ausinių vėjo slopinimo funkcija. Taip galima atsistoti priešais mylimo žmogaus langą kieme, matyti vienas kitą per atstumą ir kalbėtis net per pūgą – belaidės ausinės užtikrins aiškų garsą net vėjuočiausiu oru“, – sako Š. Urbonas.

Technologijos palengvina bendravimą

Didelė dalis porų negyvena kartu, tad įsigaliojus karantinui pasimatymai atšaukiami. Psichologės G. Petronienės teigimu, tokiu atveju partneriams reikia įdėti daugiau pastangų siekiant išlaikyti santykius nei kartu gyvenančioms poroms.

„Kai poras skiria atstumas, technologijos tampa nepamainomos, ypatingai telefonas ar ausinės. Taip galime užtikrinti, kad bendravimas niekada nenutrūktų.

Pavyzdžiui, vaizdo skambučiai padeda sumažinti poras skiriantį atstumą ir leidžia bendrauti bet kokioje vietoje ar bet kuriuo laiku: kartu per atstumą gaminti vakarienę, vaikščioti ar žiūrėti filmą ir dalintis įspūdžiais.

Tuo metu ausinės karantino laikotarpiu pravers norint įnešti naujų spalvų į įprastą veiklą. Pavyzdžiui, kasdienius pasivaikščiojimus, kurie ilgainiui pabosta, galima paįvairinti muzikos klausimu per ausines ar drauge bevaikštant klausytis tinklalaidės, o vėliau kartu aptarti“, – sako psichologė ir psichoterapeutė.

Pasak Š. Urbono, išmanieji laikrodžiai karantino metu pravers tiems, kas kartu nori susiformuoti naujus įpročius ar drauge sportuoti ir leisti aktyvų laisvalaikį.

„Kaip daugelis sako, karantinas – puikus metas neapleisti savo aktyvaus laisvalaikio ar sporto, bet toliau vystyti mėgstamas veiklas.

Šiandien išmaniosios technologijos leidžia sportuoti bei sekti savo rezultatus drauge su mylimu žmogumi, net jei juos skiria atstumas. Pavyzdžiui, gyvenantys atskirai gali sutarti, kad abu per dieną privalo nueiti susitartą žingsnių skaičių, o išmanieji laikrodžiai padės šį skaičių sekti ir bus kaip įrodymas kitam, kad dienos tikslas įveiktas.

Tuo metu gyvenantys kartu gali drauge užsiimti sportu ir čia išmanieji laikrodžiai taip pat taps puikiu palydovu – seks širdies ritmą, jūsų savijauta bei bus tarsi virtualūs treneriai, – apibendrina Š. Urbonas.

 

 

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder