Žaltys – puikus egzotinis gyvūnas pradedančiajam
Šiaulietė Giedrė Vičiūnaitė prieš pusantrų metų gimtadienio proga dovanų gavo kukurūzinį žaltį vardu Džo. Nors žalčiai laikomi lietuviškomis gyvatėms, kukurūzinių žalčių tėvynė – Šiaurės Amerika.
„Mano žaltys dar mažytis, vadinu jį storu slieku, – juokauja Giedrė, – jo ilgis apie pusę metro“. Tinkamai prižiūrimi kukurūziniai žalčiai gyvena iki 20 metų ir užauga iki dvejų metrų ilgio.
„Žalčiai nereikalauja labai daug priežiūros ir puikiai tinka žmonėms, norintiems auginti egzotišką gyvūną, bet neturintiems daug laiko juo rūpintis“, – pasakojo Giedrė.
ŽALTYS: Iki 2 metrų užaugsiantį žaltį jo šeimininkė Giedrė kol kas vadina storu slieku.
Už meilę atsilygina meile
Auginant žaltį, kaip ir bet kokią kitą gyvatę, svarbiausia tinkamai įrengtas terariumas. Tai daugiausia pasiruošimo reikalaujantis darbas, nes skirtingoms gyvatėms reikalingos specifinės sąlygos.
„Daugiau viskas labai paprasta“, – mano Giedrė. Kas tris dienas pakeiti vandenį, kartą per savaitę pamaitinti ir žaltys ramiai gyvena.
„Kai kas įsivaizduoja, kad naminis gyvūnėlis turi būti toks, su kuriuo būtų galima žaisti, bendrauti, – sako Giedrė.– Aš savo žaltį pirmiausia laikau namų dekoro dalimi, tačiau jis taip pat yra mano augintis, kurį aš myliu“.
Žalčiai yra draugiški gyvūnai – ant rankų pratęs būti žaltys mielai susirango prie žmogaus, leidžiasi paimamas ir glostomas. Žaltys gali tapti agresyvus tik tuo atveju, jei ilgą laiką būna vienas ir neliečiamas – atpranta nuo žmonių.
Aplinkiniams Giedrės augintis rūpesčių nekelia.
Svečiai, kuriems gyvatė neatrodo mielas gyvūnėlis, Giedrės namuose tiesiog aplenkia kambario kampe stovintį terariumą, o susidomėję nori žaltį apžiūrėti, paimti ant rankų.
DRIEŽAS: Šis iš Australijos kilęs roplys vadinamas Milžiniškuoju scinku, nors suaugę driežai nebūna ilgesni nei 50 cm. Tai – vienas iš Tomo augintinių.
Smauglys – meilus ir draugiškas
Šiaulietė Gabija Raudonaitytė egzotiniais gyvūnais žavėjosi nuo mažens, augino vėžlius, egzotines varles. „Seniai svajojau auginti gyvatę, – pasakojo Gabija. – Dažnai eidavau į Jaunųjų gamtininkų centrą pažiūrėti, palaikyti jas ant rankų.“
Mergina augino karališkąjį pitoną, šiuo metu turi didįjį raudonuodegį smauglį.
„Su gyvate nepažaisi, kaip su šuniuku, tačiau jos taip pat yra draugiškos, meilios, atpažįsta šeimininką“, –pasakoja Gabija, savo smauglį laikanti naminiu gyvūnėliu.
Gabija džiaugiasi, kad jos gyvatė nereikalauja daug priežiūros – mergina mokosi užsienyje ir neturi galimybės dažnai grįžti namo.
Anksčiau savo gyvates Gabija maitindavo pelių ar žiurkių jaunikliais, tačiau tai merginai nebuvo malonu. Graužikai jai asocijavosi su naminiais gyvūnėliais, o ne jų maistu.
„Galiausiai pripratinau gyvates valgyti atšildytas ančių širdeles – toks būdas ir pigesnis ir humaniškesnis“, – mano Gabija.
Nors gyvates auginti nėra sudėtinga, gyvatei, kaip ir bet kokiam kitam gyvūnui, labiausiai reikia šeimininko dėmesio.
„Nesuprantu žmonių, kurie įsigyja egzotinius gyvūnus ir niekada neima jų ant rankų, nebendrauja su jais“, – stebisi Gabija. Ji tiki, kad visi gyvūnai nori bendravimo ir šilumos, o kai šių dalykų trūksta, gyvūnas gali pasidaryti agresyvus.
Gabijos smauglys draugiškas ir nebijo žmonių. „Dažnai žmonės užsinori fotosesijos su juo“, – šypsosi Gabija.
Egzotiškų gyvių augintojai vienijasi
Radviliškietis Tomas Svinkūnas egzotiniais gyvūnais domisi nuo vaikystės, kai įsigijo graikinį vėžlį. Šiuo metu Tomo namuose kelios dešimtys egzotinių gyvūnų – gyvatės, driežai, įvairūs nariuotakojai ir egzotiniai žinduoliai.
Pradėjęs domėtis egzotiniais gyvūnais jis suprato, kad Lietuvoje labai sunku rasti informacijos apie priežiūrą, auginimą.
„Tuo metu visi vėžlius laikė butuose be reikiamos įrangos, todėl buvo labai didelis egzotinių gyvūnų mirštamumas“, – atsimena Tomas.
2006 metais buvo įkurta internetinė svetainė, vienijanti Lietuvos egzotinių gyvūnų augintojus.
Tomo teigimu, įkūrus svetainę, susidomėjimas egzotiniais gyvūnais augo, atsirado ir reikiamos įrangos, ir maisto, ir pačių gyvūnų pardavėjų.
„Vis dėlto mes, entuziastai, važiuojame į užsienyje vykstančias egzotinių gyvūnų parodas-muges, – pasakojo Tomas. Tik ten galima įsigyti pačius įdomiausius, rečiausius gyvūnus“.
Gyvūnas turi gerai jaustis
Tomo nuomone, daugumos egzotinių gyvūnų auginimas sudėtingas, būtina atsižvelgti į jų rūšį, kilmės vietą. Reikia sukurti specialią aplinką, kuo panašesnę į natūralią: jo būstas turi priminti dykumą, pelkę ar atogrąžų mišką. Reikalinga tam tikra drėgmė, temperatūra, maistas.
Egzotiniai gyvūnai perkami iš veisėjų, kurie juos augina nelaisvės sąlygomis. „Gyvūnas, atkeliavęs iš natūralios gamtos, nelaisvėje dažniausiai neišgyvena“, – pasakojo Tomas.
Gali pasirodyti keista, tačiau Tomo teigimu, auginti mūsų platumų roplius dėl gamtos sąlygų yra kur kas sudėtingiau nei, tarkim, Pietų Amerikos ar Afrikos.
„Jokiu būdu negalima gaudyti ar kitaip trikdyti mūsų roplių, kurių ir taip nėra daug“, – perspėja Tomas.
GYVATĖS: Gabija sako, kad gyvatės – draugiški ir mieli naminiai gyvūnai.
Rašyti komentarą