Žardės tvenkinyje plaukiojusi gulbė tik po dviejų savaičių išlaisvinta nuo žvejų valo, apsivijusio apie jos snapą. Aplink gyvenantys žmonės jau seniau kreipėsi į tarnybas, bet šios esą nereagavo arba nesugebėjo paukščio prisivilioti, kad galėtų jam padėti.
Galiausiai socialiniame tinkle pradėję dalintis pagalbos prašymu, žmonės susisiekė su Klaipėdos universiteto ornitologu Juliumi Morkūnu. Jis vienas sugebėjo prisivilioti ir į krantą ištraukti paukštį bei pašalinti valą.
"Žvejybinis valas buvo apsipainiojęs aplink posnapį, snapo apatinę dalį, ir buvo prispaudęs liežuvį, kurio gulbė negalėjo judinti. Kadangi liežuvis būtinas maitintis, ryti maistą, ji to negalėjo daryti. Kadangi valas jau buvo įsirėžęs į audinius, tai turbūt bėgant laikui ta gulbė būtų silpusi, kol būtų visai nusilpusi ir išlipusi į krantą. Tačiau gamtoje ji jau nebūtų išgyvenusi. Įsikišus žmonėms ją pavyko išgelbėti, bet pati situacija irgi dėl žmogaus kaltės - tvenkinyje arba ant jo kranto buvo žvejų numestas gabalas valo", - sakė J. Morkūnas.
Dvi savaites gyventojų kviestos UAB "Nuaras" direktorė Jurgita Gustaitienė sakė, kad tarnybos darbuotojai gulbę bandė pagauti, bet esą paukštis pasprukdavo, neprisileido gelbėtojų.
"Ko gero, dėl žvejų kaltės ir kentėjo gulbė. Reikia, kad asmenys, kurie žvejoja, atsargiau elgtųsi tiek su kabliukais, tiek su valais. Tenka paimti nemažai laukinių paukščių, kuriems nebūtinai būna įstrigęs kabliukas - gali būti aplink koją ar snapą valas apsivijęs, sutrinka kraujotaka, susipina sparnai. Valai įstringa žolėse, paukščiai jų nepastebi, įsipainioja ar praryja kabliuką. Kartais būna sudėtingi atvejai ir išgelbėti paukščio nebepavyksta", - aiškino J. Gustaitienė.
Paklaustas, kodėl tarnyboms nepavyko paukščio anksčiau pagauti, ornitologas J. Morkūnas pabrėžė, kad reikia turėti žinių apie paukščių elgseną.
"Pats tarnybų nekviečiau, bet žmonės pasakojo, kad tarnyboms nepavyko gulbės pagauti. Manau, kad tai yra nekompetencija, nežinojimas, kaip paukštį sugauti. Reikia tam tikrų žinių. Aš turėjau patirties su gulbių gaudymu, esu jas ir žiedavęs, ir gelbėjęs, todėl žinau, kaip gulbę reikia sugauti, žinau, kaip paukštis elgsis, ką darys, kur suimti. Nors ruošėsi ir narai gulbę gaudyti, nemanau, kad jiems būtų pavykę. Apie 90 procentų tokių atvejų paukštis tiesiog išskrenda. Sugauti gulbę man prireikė apie pusantros minutės, dar poros minučių - nupjauti valą, tai iki penkių minučių", - pasakojo J. Morkūnas.
Paaiškėjo, kad Žardės tvenkinyje su snapą apsivijusiu valu plaukiojo maždaug trejų metų gulbės patinas, kuris buvo netekęs apie trečdalio svorio ir svėrė apie 9,5 kilogramo vietoj 13-15 kilogramų. Vis dėlto, J. Morkūno teigimu, jis svorį turėtų greitai atgauti, nes dabar galės vėl normaliai maitintis.
Rašyti komentarą