Į Klaipėdą atkeliauja nepatogus kinas

Į Klaipėdą atkeliauja nepatogus kinas

Lapkričio 3-7 dienomis Klaipėdoje, LCC tarptautinio universiteto salėje, bus demonstruojami dokumentiniai filmai, kuriuos atveža festivalis "Ad Hoc: Nepatogus kinas". Žiūrovai nemokamuose kino seansuose išvys septynių kategorijų filmus, kurie padės ieškoti būdų, kaip žodžius "demokratija", "pilietiškumas" ar "pakantumas" padaryti artimesnius ir lengviau suprantamus plačiam žiūrovų ratui - nuo moksleivių iki senjorų.

Šio dokumentinių filmų festivalio sumanytojai - Lietuvos žmogaus teisių centras. Tai vienintelis Baltijos šalyse dokumentinių filmų žmogaus teisių tema festivalis. Idėja organizuoti festivalį kilo prieš ketverius metus. Pirmą kartą festivalis vyko 2007 metais. Šį kartą "Ad Hoc: Nepatogus kinas" kviečia septynių miestų žiūrovus.

Festivalio koordinatorė Birutė Sabatauskaitė pasakojo, jog "Ad Hoc: Nepatogus kinas" - tai ne tik pramoginis, bet labiau edukacinis renginys, turintis tiek socialinę, tiek kultūrinę vertę.

Anot B. Sabatauskaitės, tokie festivaliai nėra nauja idėja. Jie vyksta įvairiose valstybėse, o lietuvaičiai mokėsi iš Lenkijoje ir Čekijoje organizuojamų festivalių.

Kelios programos

Paprastai festivalis turi kelias temas. Šiemet, be tradicinių diskriminavimo, lygių galimybių ir kitų temų, dėmesys skiriamas ir nacionalizmui, skurdui bei moterų teisėms. Taip pat šiemet rodoma ir "Drąsaus žodžio" programa, pristatoma bendradarbiaujant su "Transparency internacional" Lietuvos skyriumi. Šioje programoje bus parodyti penki dokumentiniai filmai korupcijos tematika: "Afganistanas: dolerių pėdsakais", "Atstovai", "Iš kalėjimo į parlamentą", "Mūsų pinigai -kur jie?" bei "Nafta mainais už melą".

Taip pat žiūrovai pamatys ir "Tvirti ir įsiutę", "Už įvairovę. Prieš diskriminaciją", "Žalioji programa", "Ekrane - moterys", "Panorama" bei "Ties skurdo riba" kategorijų filmus.

Kinų programoje - daugiausiai Europos kūrėjų filmai, tačiau jų temos nebūtinai apsiriboja Europa. Šiemet, festivalio koordinatorės pasakojimu, programoje neišvysime lietuvių kūrėjų filmų, nes pastaruoju metu nebuvo sukurta kūrinių, atitinkančių šią tematiką.

B. Sabatauskaitė Klaipėdą vadino išskirtiniu miestu. "Į uostamiestį atvažiuosime jau trečią kartą. Festivalis visada labai geranoriškai priimamas. Didelę įtaką daro patys klaipėdiečiai. Net patį pirmą kartą mūsų idėja buvo sutikta labai draugiškai. Ir nuo to laiko susirenka pilnos salės", - sakė festivalio koordinatorė.

Tiesa, Klaipėdos žiūrovai visos filmų programos neišvys. Filmų demonstravimas yra ribojamas, todėl visa programa vežama ne į visus miestus. Tačiau B. Sabatauskaitės teigimu, stengiamasi atvežti bent jau didžiąją dalį.

Vilniuje - režisieriai

"Labai gaila, kad į kitus miestus, išskyrus Vilnių, mes neatvežame režisierių. Susitikimai su jais vyksta tik sostinėje. Kadangi festivalis yra visiškai nekomercinis ir kartu nemokamas, jis, aišku, kainuoja daug. Tačiau ateityje turime visokių planų ir didelių ambicijų", - sakė B. Sabatauskaitė.

Šiemet į festivalio "Ad Hoc: Nepatogus kinas" atidarymą atvyko filmo "Du paradai. Du pasauliai. Viena Europa" režisierius ir operatorius. Šiame filme pasakojama apie eisenas už lygybę, kurių viena Lietuvoje vyko gegužės mėnesį.

Taip pat į festivalį atvyko dar septyni režisieriai. Vienas iš jų amerikiečių kūrėjas, turintis lietuviškų šaknų. Jis ne tik pristatys savo "Oskarui" nominuotą filmą "Pavojingiausias žmogus Amerikoje: Daniel Elsberg ir Pentagono dokumentai", bet keliaus po savo senelių ir tėvų gimtąsias vietas.

Pasak B. Sabatauskaitės "Ad Hoc: Nepatogus kinas" planuoja plėstis. Sukasi idėja ne tik vieną kartą per metus rengti festivalį, bet peržiūras kas kažkiek laiko rengti kuo įvairesniuose miestuose ir kartu kviesti žiūrovus diskutuoti. "Tai festivalis, kuriame žmonės susipažįsta su naujomis temomis, galbūt pažvelgia į viską kitu kampu, gali bent kiek suabejoti savo nuostatomis, pažvelgti giliau į problemas, su kuriomis susiduriame mes visi", - sakė festivalio koordinatorė.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder