Valstybinio Šiaulių dramos teatro spektakliuose – intelektualūs ir šmaikštūs šiuolaikinės visuomenės atspindžiai
Vasario 21, 22 dienomis Klaipėdos dramos teatre viešės Valstybinis Šiaulių dramos teatras, kuris klaipėdiečiams parodys naujausius praeito sezono spektaklius. Vasario 21 d. 18.30 val. publika turės galimybę pamatyti dramaturgės G. Labanauskaitės ir režisierės M. Klimaitės bendrą kūrybinį darbą – detektyvinę tragikomediją „Išrinktieji“, o vasario 22 d. 18.30 val. – naujausios Mariuso von Mayenburgo pjesės „Skulptūra“ pastatymą.
„Skulptūra“ – intelektualus pokštas meno ir švaros tema
Mariuso von Mayenburgo vardą Klaipėdos publika įsiminė dar 2004 m., kai Klaipėdos dramos teatre pagal šio autoriaus pjesę buvo sukurtas didelės sėkmės sulaukęs spektaklis „Šaltas vaikas“ (režisierius – Oskaras Koršunovas). „Skulptūra“ – aktualaus turinio, tačiau kartu ir komiško atspalvio bei lengvo absurdo prieskonio turinti šiuolaikinė drama, paliečianti šiuolaikinės Vakarų visuomenės problemas – apsimestinį humanizmą ir tik viešumoje deklaruojamą toleranciją. Tačiau šiame Pauliaus Ignatavičiaus režisuotame spektaklyje svarbiausia – žmogiškieji santykiai. „Skulptūra“ epicentre – pasiturinti, standartinė europiečių šeima, kurios vidutiniškas ir ramus gyvenimas sutrikdomas, kai šeimoje pasirodo valytoja Džesika. Ji netikėtai išbalansuoja nusistovėjusius santykius ir netgi tampa ciniško menininko Haulupos „mūza“. Pjesėje išorinių įvykių nėra daug, tačiau veiksmas rutuliojasi labai dramatiškai, nuobodžiauti neleidžia šmaikštūs, lengva ironija ir humoru paženklinti veikėjų dialogai. Spektaklyje scena po scenos tarp žmonos Ulrikės, vyro Michaelio ir jų sūnaus Vincento veriasi vis gilesnė dvasinė tuštuma. Realistiška ir logiška nata prasidėjęs spektaklio pasakojimas palaipsniui įgauna keistai iškreiptą ir iracionalų pavidalą...
„Ši pjesė apie šeimą, kurios santykiai griūva, bet ji to neparodo ir galvoja, kad didžiausia jų gyvenimo problema yra ta, kad jie nesugeba susitvarkyti savo namų ūkio ir buities, tad pasisamdo valytoją, kuri kaip lakmuso popierėlis parodo visą šeimos „papuvusį pasaulį“. Tai spektaklis apie šiuolaikinio žmogaus tikrovės baimę, apie beatodairišką troškimą bėgti nuo savęs, nuo realybės ir atsakomybės“, – sako spektaklio režisierius P. Ignatavičius.
Spektaklio scenografė ir kostiumų dailininkė – Inga Aleknavičiūtė, kompozitorius – Antanas Dombrovskij, video menininkas – Ignas Meilūnas, šviesų dailininkas – Julius Kuršys. Ulrikės vaidmenį atlieka aktorė Danguolė Petraitytė, Michaelio – Dalius Jančiauskas, Vincento – Severinas Norgaila, Haulupos – Andrius Povilauskas, Džesikos – Monika Šaltytė. Šis spektaklis tikrai patiks mėgstantiems subtilų humorą ir intelektualų šiuolaikinį teatrą.
„Išrinktieji“ scenoje brėžia žiaurumo ir agresijos ribas
Tragikomedija „Išrinktieji“ – tai drąsus jaunos režisierės Monikos Klimaitės ir dramaturgės Gabrielės Labanauskaitės bendras darbas žiaurumo tema. Pasak spektaklio autorių, šiandien kaip niekad esame linkę į užslėptas ir nematomas žiaurumo formas: psichologinį terorą, moralinį smurtą, „etikečių klijavimą“ ir savo poelgių pateisinimą, prisidengus doruolio ir teisuolio kaukėmis. Spektaklis „Išrinktieji“ sukurtas kolektyvinės kūrybos principu – kūrimo pradžioje aktoriams buvo pateiktas tik siužeto karkasas, kuris repeticijų metu, bendradarbiaujant su dramaturge Gabriele Labanauskaite bei psichologe Vaiva Klimaite, užsipildė autentišku turiniu.
Į kambarį prie prabangiai padengto stalo renkasi pavieniai žmonės, pakviesti į „Geriausio metų žmogaus“ apdovanojimus. Tarp jų – politikė, mokytoja, emigrantė, imigrantas, verslininkas, hipsteris, gezas. Staiga nerūpestingų ir šmaikščių pokalbių srautą nutraukia pasigirdęs balsas, kuris praneša, kad tarp susirinkusiųjų yra žudikas ar žudikė. Situacija ima keistis labai netikėta linkme. Atmosfera kaista, humoras virsta rimtais kaltinimais, o nominantai – nevaldomais žiaurumo bacilos nešiotojais. Eksperimentas prasideda...
“Tai spektaklis apie septynis nekaltus žmones, pakliuvusius į eksperimentą, jiems to nė neįtariant. Šį eksperimentą galima apibūdinti kaip „žiaurumo laboratoriją“, kurioje tyrinėjamos žiauraus elgesio ir agresijos išraiškos formos. Dažnai emocinį ar psichologinį žiaurumą žmogus linkęs pateisinti ar ignoruoti, priešingai nei fizinį smurtą. Tačiau net ir pati pasyviausia žiaurumo forma vis tiek yra agresija“, – teigia režisierė Monika Klimaitė.
Spektaklio žanras artimas detektyvui, bet kartu tai ir gilus tiriamasis žvilgsnis į žmogaus psichologijos gelmes. Režisierė spektaklio temą apibrėžia kaip „žiaurumo plačiąja prasme laboratoriją“. Klaipėdiečiams gerai pažįstama Gabrielė Labanauskaitė – šio spektaklio dramaturgė ir pjesės autorė, sako, kad „kurdami dramaturginę medžiagą kartu su aktoriais norėjome atsakyti į klausimus: iš kur kyla žiaurumas, kada ir kokiomis aplinkybėmis net visiškai į smurtą nelinkęs žmogus gali pradėti elgtis neadekvačiai ir aršiai. Konstravome spektaklį kaip detektyvą, kuriame kiekvienas žiūrovas gali interaktyviai įsitraukti į šių atsakymų paiešką ir tokiu būdu geriau pažinti save. Šis procesas buvo įdomus ir tuo, kad konsultavomės su profesionalia psichologe, taip pat buvusia Pravieniškių pataisos namų darbuotoja ir kitais specialistais.“
Spektaklio kūrėjas įkvėpė garsaus šių dienų filosofo Slavojaus Žižeko pasakymas, kad „kartais nieko nedarymas tolygus pačiam didžiausiam smurtui“. Šis spektaklis – tai socialinis eksperimentas, tiriantis visuomenės, kartu ir teatro publikos, požiūrį į žiaurumo prigimtį, pakantumo agresijai ir smurtui priežastis.
Spektaklyje vaidina įvairių kartų teatro aktoriai: Inga Norkutė, Vilija Paleckaitė, Eglė Ancevičiūtė, Anicetas Gendvilas, Mindaugas Jurevičius, Povilas Adomaitis, Anupras Jucius, Rimanta Krilavičiūtė. Scenografiją ir kostiumus sukūrė Berta Bocullaitė, muziką – Andrius Kairys.
Tiek „Skulptūra“, tiek „Išrinktieji“ siūlo drąsų ir atvirą žvilgsnį į mūsų kasdienybę ir kviečia pasinerti į situacijas, kuriose, neabejojame, kiekvienas atras dalelę savęs.
„Išrinktieji“ – vasario 21 d. 18.30 val. Klaipėdos dramos teatro mažojoje salėje.
„Skulptūra“ – vasario 22 d. 18.30 val Klaipėdos dramos teatro didžiojoje salėje.
Rašyti komentarą