Praėjus savaitei po Velykų, sekmadienį, švenčiamas Atvelykis, dar vadinamas vaikų Velykėlėmis, Velykikėmis, Mažosiomis Velykėlėmis. Ši diena nuo seno buvo paskutinioji ilgos Velykų šventės diena, skirta vaikams. Šeimininkės vėl dažydavo kiaušinius (neretai visus, kuriuos vištos per tą savaitę sudėjo), tačiau šventės dieną juos daužaudavo tik vaikai. Su Atvelykiu baigdavosi šventinio svečiavimosi ir poilsio laikas.
Tad prašom visi į svečius - vaikai, jaunimas ir senimas, šeimos ir viengungiai, krikštavaikiai ir krikštatėviai, klaipėdiečiai ir miesto svečiai. Visi į Atvelykio šventę, kur linksmai ir tradiciškai užbaikime Velykų šventės ciklą! Kartu skaičiuosime ir „ganysime“ sugrįžusius paukščius, dalyvausime kiaušinių ridenimo, daužavimo rungtynėse, tradiciškiausio margučio, vikriausio „piemenuko“ konkurse, išmoksim piemeniškų pramogų, supsimės, dainuosime, žaisim sportinius žaidimus. Ranką kiekvienas galės pamiklinti amatų mokyklėlėse, kur tautodailininkė J. Albrektienė mokys kiaušinių marginimo, dailininkė Eglė Untulytė – molinių paukštelių lipdymo, dailininkė Gintarė Radvilavičiūtė – paukštelių kūrimo iš gamtinės medžiagos. O kur dar lizdelių pynimas iš šieno, virvių vijimas, laivelių iš tošies gaminimas bei jų plukdymas, inkilėlių gaminimas ir kitos tradicinės veiklos.
Atvelykio šventės nuotaiką kurs vaikų folkloro kolektyvai „Alkiukai“ (vad. Elena Šalkauskienė), “Kuršiukai“ (Vad. Gabija Kochanskaitė, Alvydas Vozgirdas), „Vorusnėlė“ (vad. Dalia Kiseliūnaitė), „Kikilis“ (vad. Diana Šeduikienė), „Versmelė“ (vad. Ingrida Žmijauskienė), „Smeltužė“ (vad. Raimonda Milašienė), „Pupos“ (vad. Margarita Macijauskienė).
Kaip miesto šventė, Atvelykis Klaipėdoje organizuojamas nuo 1992 metų. Kasmet ją rengia Klaipėdos etnokultūros centras. 2003 metais Atvelykio šventė buvo apdovanota respublikiniame konkurse „Tradicija šiandien“ specialiu prizu už tradicijų tęstinumą ir pritaikymą šiuolaikiniame mieste.
Rašyti komentarą