“Muziejų kelias“ kiekvienais metais pasiūlo temą, pagal kurią yra organizuojami renginiai skirtinguose Lietuvos muziejuose. Šių metų tema – “Liaudies meno grožis“. Kiekvienas muziejus, dalyvaujantis iniciatyvoje, plėtoja projekto temą pagal savo sritį, specifiką.
„Renginio tikslas yra ne tik supažindinti lankytojus su liaudiška ornamentika, būdinga mūsų kraštui, bet ir leisti jiems patiems pritaikyti įvairius ornamentus praktiškai – tai būtent ant laikrodžių. Jie taps išskirtine interjero dalimi mūsų lankytojų namuose“,- pasakojo muziejininkė, renginių kuratorė Eglė Rumbutytė.
Liaudiški ornamentai skirstomi į kelias grupes – geometrinių, augalinių, gyvūninių bei visatos kūnų motyvų ornamentai. Kaip pastebėjo vyr. muziejininkė Giedrė Kazonienė, liaudiški ornamentai Vakarų Lietuvoje buvo naudojami ne tik laikrodžių puošyboje, bet ir juostose, audiniuose, balduose, architektūroje.
„Tokia ornamentika, susiformavusi XVIII – XIX a., yra persipynusi su baltų ženklais“,- teigė E. Rumbutytė.
„Dabartiniai masinės gamybos laikrodžiai netenka originalumo, savitumo, tokio, kokį turi raštais, ornamentais papuošti Vakarų Lietuvos laikrodžiai“,- sakė G. Kazonienė. Dėl šios priežasties, muziejaus lankytojams buvo suteikta proga pasigaminti nekasdienius ir išskirtinius laikrodžius.
Pradėdami kurti savo laikrodį, renginio dalyviai piešė, dažė, klijavo liaudiškus ornamentus ant laikrodžio ciferblato. Kita svarbi proceso dalis – laikrodžio mechanizmo įstatymas bei tikslus valandų nustatymas rodyklėmis. Pabaigai – galimybė pasitelkti visa savo fantazija ir pagamintus laikrodžius, dekoruotus liaudiška ornamentika, padabinti įvairiomis priemonėmis – akmenukais, džiovintais lapeliais, blizgučiais.
Renginio dalyvius džiugino ne tik spalvingas bei smagus kūrybos procesas, bet ir gautas rezultatas. Muziejaus lankytojai, nešdamiesi pačių pagamintus laikrodžius namo, tikino, kad šie išskirtinai papuoš jų namų sienas.
Rašyti komentarą