„Plartformos“ programoje - pasauliniai šedevrai ir bio menas

„Plartformos“ programoje - pasauliniai šedevrai ir bio menas

Rugsėjo 12–18 d. Klaipėdoje vyks XIII Tarptautinis menų festivalis „Plartforma“, įvairiose miesto vietose ir Palangoje pristatysiantis naujojo cirko, performanso ir šiuolaikinio šokio programą. Gvildendami  būties, gimimo ir mirties, kūn(iškum)o ir kūnų sąveikos temas, kūrėjai klaus, kas buvome, esame ir kas liks po mūsų...

Festivalio atidarymui – Bessie apdovanojimui nominuotas šedevras

Festivalį Klaipėdos dramos teatre šiemet atidarys vienos svarbiausių, daugiau nei 25 metų veiklos sukaktį mininčios Izraelio šokio trupių „Vertigo“ spektaklis „Vienas. Vienas & Vienas“, ką tik Niujorke nominuotas šokio pasaulyje Oskarui prilyginamam Bessie apdovanojimui. Choreografės Noa Wertheim spektaklis sukasi apie vidinį žmogaus norą būti pilnaverčiu ir visapusišku, tačiau tam nuolat trukdo asmeninėmis, egzistencinėmis ir dvasinėmis būties realijomis fragmentuota realybė. Tai – „spektaklis apie vienybės siekį pavojingai susiskaldžiusiame pasaulyje, „pasaulį“ suprantant tiek kaip išorinę aplinką, tiek ir kaip vidinę asmens būseną“ (Struggling to Understand). Šią bendruomeniškumo stokos jauseną dar labiau sustiprina minimalistinė scenografija bei daugialypė Avi Belleli muzika. Ir tos iš atminties neištrinamos „Vertigo“ trupės šokėjų rankos it paukščių sparnai sklendžiančios ore...  

Aplink dvi – asmeninę ir politinę – gyvenimo puses sukasi ir Slovakijos bei Rumunijos kūrėjų (Soňa Ferienčíková, Mária Júdová, Alexandra Timpau) bendras darbas – solo spektaklis „Kaskart“. Rūpestingas, švelnus ir prasmingas asmeninis gyvenimas spektaklyje priešinamas su socialine individo realybe, kuri dažnai gali būti grėsminga ir net kerštinga. Pasitelkdami judesio, video ir garso medijas, kūrėjai klausia, kaip galime būti kritiški mūsų pačių pasaulėžiūrai, kai ją formuoja mums artimiausi žmonės?

Fokusas – Danija

Bendradarbiaujant su Danijos kultūros institutu Baltijos šalims ir festivaliu „CPHStage“, pristatomi net 3 savo išraiškos forma skirtingi, bet keliamais klausimais panašūs Danijos kūrėjų darbai.

Apnuogintos estetikos šokio duetas „Ieva ir Adomas“, vos prieš kelis mėnesius Danijoje apdovanotas aukščiausiu prizu kaip geriausias metų spektaklis (choreografas puikiai Lietuvos auditorijai pažįstamas Palle Granhøj), kvies persvarstyti savo santykį su natūraliu kūno nuogumu. Kaip ir įprasta užuot eksponavęs šokėjų plastiką ir choreografijos ypatybes, P. Granhøj scenoje atskleis vyrą ir moterį, tokius, kokie jie yra: tikrus, gyvus ir sudėtingus.

Tinos Tarpgaard, vienos iš nedaugelio Danijos menininkų, kuriančios bio-meną performansas – instaliacija „Mass – Bloom Explorations“ – neabejotinai taps vienu labiausiai nustebinsiančių šių metų festivalio projektų, kalbantis apie trapų žmogaus ir kitos gyvybės rūšies būties sąveikos balansą ir biologinį nykimo procesą. Tūkstančiai didžiųjų milčių lervų kartu su atlikėja net tris dienas kartu gyvens skaidriame plastikiniame kupole Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre. 3 valandų trukmės sesijose lankytojai bus kviečiami ateiti ir išeiti kada tik panorės, tyrinėti ir bendrauti su instaliacijos dalyviais. Projekto lankymas nemokamas.

Galiausiai iš natūralaus kūniškumo būsite pakviesti į silikono pripumpuotą šokio spektaklį apie tobulo kūno medžioklę. Choreografės Gunilla Lind spektaklis „Šiuolaikinės panikos tuštybė – V.O.M.P.“ apie tobulų krūtų, šlaunų ir sėdmenų troškimą balansuoja tarp sodraus juoko ir gilios šių dienų visuomenės įvaizdžio kritikos... Spektaklis bus rodomas Klaipėdos lėlių teatre ir Palangos kurhauzo salėje.

Raganų medžioklė ir moters statusas istorijoje

Vilniaus miesto šokio teatras „LOW AIR“ pernai pristatė jungtinį kūrybinį spektaklį – „SU(SI)TIKIMAS“. Tai –  uždaros bendruomenės ritualas, kviečiantis žiūrovus tapti ne tik stebėtojais, bet ir dalyviais – įsiliejant į sektos narių gretas ir kartu atrandant (pažadinant) raganas. Spektaklio dramaturgija remiasi trimis šaltiniais: lyties, kaip seksualinės tapatybės ir stereotipų analize bei vyriškumo ir moteriškumo apraiškomis šiuolaikinėje visuomenėje, archyvinėmis ir mažai analizuotomis raganų teismų Lietuvoje istorijomis ir sektos veikimo skerspjūviu, atskleidžiant žmonių bendruomenės manipuliacijos, valdžios, tikėjimo įtakos ir veikimo būdus.

Apie moters statuso subtilybes Viduržemio jūros regione kalba ir „Art Mouv‘“ (Korsika, Prancūzija) šokio spektaklis „Les Affranchies“. Žaisdamos su atitinkamais kultūriniais kodais, įvairių žanrų ir formų dėka šokėjos neria žavingą jų moteriškumo turinį. Siekdamos laisvės, jos kviečia kiekvieną iš mūsų savyje pažadinti norą būti laisviems ir unikaliems, peržengiant bet kokius ribojimus.

Cirko palapinė ir pasirodymas sofoms

Įsikūręs specialioje palapinėje aikštėje prie Kultūros fabriko „Le Cirque Plein d’Air“ iš Prancūzijos atskleis gyvenimo kelyje magiją, savo istoriją ir kasdienybę. Jis kupinas trapios meilės, įsitaisiusios ant dviejų didelių stipraus vyro rankų, mažutės moters pečių ir muzikanto pirštų. Šiame mažame cirke išgirsite lietų, šalia įsitaisiusio žiūrovo kvėpavimą ir juoką… Akrobatinis ir muzikinis trijų atlikėjų kabaretas – tai kvietimas dar kartą paklajoti po vaikystės svajones, ir, visų svarbiausia, jomis gyventi.

Studijas Prancūzijoje baigusios Marijos Baranauskaitės „Sofos projektas“ – tai tarptautinis ilgalaikis kūrybinis procesas sudarytas iš kūrėjos vykdomų kūrybinių laboratorijų bei jų viešų pristatymų Lietuvoje ir užsienyje. Projektas, anot autorės, skirtas dar neišbandytai publikai – sofoms. Šio kūrybinio proceso metu tiriami žmonių ir sofų tarpusavio santykiai. Kaip mes, žmonės, esame  susiję su sofomis? Ką šiuose santykiuose galime sužinoti apie save ir kitus (žmones ir nežmones)? Kokius gyvenimus mes turime?  Ar žmonės gali atlikti pasirodymus sofoms? Kiek reikia sąmoningumo būnant žiūrovu ir kiek atlikėju? 

Premjera ir retrospektyva

„Šeiko šokio teatras“ kartu su choreografe iš Belgijos Vilma Pitrinaite festivalyje pristatys premjerinį spektaklį  „Ordredesordreordredesordre“. Tai – choreografinis tyrimas, paremtas moksliniais ieškojimais apie biologines sistemas. Kaip struktūra atsiranda chaose? Banga jūroje? Saviorganizacija ir solidarumas anarchijoje? DNR spiralės formoje? Melodija paukščio giesmėje? Švelnumas instinkte? Ar žmogus stabilumo būsenoje „miega“ kaip ir molekulės? Kiek chaoso, atsitiktinumo, nežinomybės jis įsileidžia į savo hyper kontroliuojamą ir saugų gyvenimą?

Festivalio uždarymui – Lietuvoje dar pernelyg retai pristatomas vyresnių atlikėjų tandemas ir šokio retro projektas apie „gerus senus laikus“. Vokietijoje įsikūręs čekų choreografas Karel Vaněk kartu su kolegomis iš Slovakijos, Čekijos ir Vokietijos kviečia pažvelgti į praeitį. Kartais jie žvelgia į istoriją pro rožinius akinius ir ieško dalykų, kurių nebegali rasti šiandien. Tačiau ar kaskart, kai tik norime pabėgti nuo dabarties, turime atsigręžti į praeitį? O gal „geri seni laikai“, kuriuos mes nostalgiškai prisiminsime po dešimties metų, vyksta kaip tik dabar?

***

Tarptautinio menų festivalio „PLArTFORMA“ misija – bendrame kūrybiniame vyksme suvienyti skirtingų regionų ir valstybių meninę patirtį bei kūrėjų kūrybinį potencialą. Festivalyje pristatomi šiuolaikinio šokio ir teatro, multimedija projektų, performanso, naujojo cirko ir vizualaus meno kūrėjai bei jų grupės. Tai – vienintelis interdisciplinaraus pobūdžio festivalis Klaipėdoje ir Vakarų Lietuvoje, be kultūrinės vykdantis ir edukacinę funkciją – supažindina ir ugdo publiką suprasti ir vertinti šiuolaikinę meno raišką.

Nuo 2011 m. festivaliui suteiktas Klaipėdos miesto reprezentacinio festivalio statusas, o 2013 m. jis pripažintas geriausiu 2012 m. miesto kultūriniu įvykiu. Nuo 2015 m. festivalis apdovanotas Europos festivalių asociacijos ženklu „Europe for Festivals / Festivals for Europe“.

Festivalį organizuoja Menininkų grupė „Žuvies akis“. Festivalį remia Klaipėdos miesto savivaldybė, Lietuvos Kultūros taryba ir LR Kultūros ministerija, Izraelio ambasada Lietuvoje.

Renginiai vyks Klaipėdos kultūros fabrike, Klaipėdos dramos teatre, KC Žvejų rūmai, Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre, Klaipėdos lėlių teatre, Palangos kurhauze. Bilietais į festivalio projektus prekiauja bilietai.lt Juos galima įsigyti ir renginių vietose prieš spektaklius. Daugiau informacijos apie festivalį: www.plartforma.lt

    

PROGRAMA*

Rugsėjo 12, ketvirtadienis //

19.00 – FESTIVALIO ATIDARYMAS  
Šokio spektaklis „Vienas. Vienas & Vienas“ (60’)
(chor. Noa Wertheim / Vertigo dance company, Izraelis)

Klaipėdos dramos teatro Didžioji salė (Teatro g. 2)

Rugsėjo 13, penktadienis //

11.00 – 14.00 / 15.00 – 18.00 
Performansas – instaliacija „MASS-BLOOM Explorations“ 
(chor. Tina Tarpgaard / „Recoil Performance Group“, Danija)
KKKC Parodų rūmai (D. Vandens g. 2). Įėjimas nemokamas

18.00 – Šokio spektaklis „Šiuolaikinės panikos tuštybė – V.O.M.P“ (50’)
(chor. Gunilla Lind / „Gunilla Lind Danseteater“, Danija)
Klaipėdos lėlių teatras (Turgaus g. 9). N-12

20.00 – Spektaklis „SU(SI)TIKIMAS“ (60’)
(„LOW AIR“ Vilniaus miesto šokio teatras / Lietuva)
Klaipėdos Žvejų rūmų Didžioji salė (Taikos pr. 70). N-16

Rugsėjo 14, šeštadienis //

12.00 – 15.00 / 16.00 – 19.00 
Performansas – instaliacija „MASS-BLOOM Explorations“ 
(chor. Tina Tarpgaard / „Recoil Performance Group“, Danija)
KKKC Parodų rūmai (D. Vandens g. 2). Įėjimas nemokamas

18.00 – Šokio spektaklis „Šiuolaikinės panikos tuštybė – V.O.M.P“ (50’)
(chor. Gunilla Lind / „Gunilla Lind Danseteater“, Danija)

Palangos kurhauzo koncertų salė (Grafų Tiškevičių al. 1, Palanga ). N-12

19.30 – Premjera. Šokio spektaklis „Ordredesordreordredesordre“ (45’)
(chor. Vilma Pitrinaitė / „Šeiko šokio teatras“, Belgija-Lietuva)
Kultūros fabrikas (Bangų g. 5A)

Rugsėjo 15, sekmadienis //

12.00 – 15.00 / 16.00 – 19.00 
Performansas – instaliacija „MASS-BLOOM Explorations“ 
(chor. Tina Tarpgaard / „Recoil Performance Group“, Danija)
KKKC Parodų rūmai (D. Vandens g. 2). Įėjimas nemokamas

19.30 – Šokio spektaklis „Ieva ir Adomas“ (60’)
(chor. Palle Granhøj / „Granhøj Dans“, Danija) 
Kultūros fabrikas (Bangų g. 5A). N-14.

Rugsėjo 16, pirmadienis //

18.00 – Premjera. Šokio spektaklis „Les Affranchies“ (40’)
(chor. Hélène Taddei Lawson / „Art Mouv‘“, Prancūzija)
Kultūros fabrikas (Bangų g. 5A)

19.00 – Jaunųjų kūrėjų platforma. Performansas „Sofos projektas“** (60’)
(Marija Baranauskaitė / Lietuva-Prancūzija)
Kultūros fabrikas (Bangų g. 5A). N-14.

Rugsėjo 17, antradienis //

12.00 – Cirko ir muzikos spektaklis (70’)
(„Le Cirque Plein d’Air“ / Prancūzija) 
Jurta prie Kultūros fabriko (Bangų g. 5A). N-5

18.00 – Media spektaklis „Kaskart“ (40’)
(Ferienčíková, Júdová, Timpau / Slovakija, Rumunija) 
Kultūros fabrikas (Bangų g. 5A)

19.00 – Jaunųjų kūrėjų platforma. Performansas „Sofos projektas“** (60’)
(Marija Baranauskaitė / Lietuva-Prancūzija)
Kultūros fabrikas (Bangų g. 5A). N-14

Rugsėjo 18, trečiadienis //

17.30 – Cirko ir muzikos spektaklis „Baltringue“ (70’)
(„Le Cirque Plein d’Air“ / Prancūzija) 
Jurta prie Kultūros fabriko (Bangų g. 5A). N-5

19.00 – FESTIVALIO UŽDARYMAS 
Šokio retro projektas „Nostalgiada“ (55’)
(chor. Karel Vaněk / Tanzwerke Vanek and Preus, Vokietija, Čekija) 
Kultūros fabrikas (Bangų g. 5A)

* Festivalio organizatoriai pasilieka teisę keisti festivalio programą

** Pasirodymas 16 d. vyks lietuvių, o 17 d. – anglų kalba. Dalyvių skaičius ribotas

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder