Jau tryliktą kartą 2017 m. liepos 16–22 dienomis nuskambės tarptautinis Palangos vasaros festivalis, kupinas vasariškų staigmenų ir aukščiausio meistriškumo atlikėjų koncertų. Patrauklus ne tik vyresniesiems muzikos mylėtojams, bet ir nuolat įkvėpimo ieškančiai jaunajai kartai, festivalis pirmiausiai kviečia susiburti siautulingai įžangai prie Palangos tilto. Specialų projektą parengę Klaipėdos šokių studijos „Tavo šokis“ dalyviai (įkūrėjas ir vadovas Karolis Barčius) liepos 16 d. 16 val. visus ketina uždegti audringais ritmais ir iš Angolos kilusiais Kizomba ir Semba šokiais ant smėlio, kurie, po pernai metų sėkmės ir gausybės dalyvavusiųjų palaikymo, jau tampa Palangos vasaros festivalio tradicija.
Liepos 18 d. 19 val. Palangos gintaro muziejaus terasoje kviečiame klausytis laiko patikrintų muzikos šedevrų. Koncerte „Vytautas Sondeckis ir draugai“ susitiksime su klasikinės muzikos atlikėjų žvaigždynu. Juos draugėn subūrė žinomas violončelininkas, NDR (Šiaurės Vokietijos radijo) simfoninio orkestro solistas, šviesaus atminimo Maestro Sauliaus Sondeckio sūnus Vytautas Sondeckis. Jau būdamas šešiolikos jis buvo priimtas į specialią muzikos mokyklą prie Sankt-Peterburgo konservatorijos. Nuo 1993 m. studijavo Liubeko aukštojoje muzikos mokykloje pas prof. Davidą Geringą, pradėjo groti NDR simfoniniame orkestre. Tais pačiais metais V. Sondeckis laimėjo I vietą tarptautiniame violončelininkų konkurse Ispanijoje, o 2000 m. „Virtuozų festivalyje“ Sankt Peterburge gavo specialų garbės prizą. Vėliau buvo kviečiamas koncertuoti su įvairiais prestižiniais orkestrais – Lietuvos kameriniu, Toronto filharmonijos, Naujosios Zelandijos, Liepojos, Kristiansando, Sankt Peterburgo simfoniniais ir kt. Taip pat violončelininkas yra styginių kvinteto „The G-Strings“ ir „Lietuvos trio“ narys. Meninėje veikloje jis nuolat derina įvairius žanrus – džiazą, klasiką, šiuolaikinę improvizaciją ir teatrą. 2001 m. JAV klasikinės muzikos radijo stotis KDFC violončelininką paskelbė vienu iš 30-ies geriausių jaunųjų pasaulio atlikėjų.
Koncertui Palangoje V. Sondeckis sukvietė žinomus klasikinės muzikos atlikėjus iš kelių pasaulio šalių. Tai reta proga išgirsti nuostabaus tembro sopraną Vérène Andronikof iš Prancūzijos, pasaulyje pripažintus virtuozus, atstovaujančius Pietų Korėją ir Australiją – smuikininkus Edwiną E.S. Kimą ir Hyung-Keun Kimą. Koncerte grieš vienas jauniausių ir dinamiškiausių kolektyvų – Klaipėdos kamerinis orkestras (meno vadovas Mindaugas Bačkus), diriguos Sankt Peterburgo Marijos teatro bei orkestro „Klasika“ dirigentas Aleksandras Vikulovas. Tai jau patyręs meistras, dirigavęs Vienos valstybinėje operoje, Suomijos Helsinkio nacionaliniame operos teatre, Seulo meno centre bei kitur. Koncerto programoje skambės Franzo Schuberto, Antonio Vivaldi, Felixo Mendelssohno kūriniai. Žaižaruojantį Vivaldi Koncertą keturiems smuikams su svečiais ir orkestru atliks smuikininkės Ugnė Krikščiūnaitė ir Gabija Žvigaitytė.
Prabangi, elegantiška ir šiek tiek melancholiška – tokiais žodžiais galima apibūdinti programą „Eliziejaus kronikos“, skambėsiančią liepos 20 d. 20 val. Palangos Kurhauzo salėje. Žinoma dainininkė Ieva Prudnikovaitė-Pitrėnė ir ansamblis „4Tango“ kviečia drauge paklajoti Eliziejaus laukais ir pajusti visus legendinio Paryžiaus bulvaro garsus, kvapus, virpesius, nepaprastas istorijas apie kasdienybės ir švenčių žavesį, bemieges naktis ir numalšintą nuotykių troškulį. Kiekvieną koncertą savo profesionalumu pakylėjanti Ieva Prudnikovaitė-Pitrėnė yra tarptautinio dainininkų konkurso Kelne (Vokietija), nacionalinių dainininkų konkursų laureatė, dainavusi su Lietuvos nacionaliniu, Lietuvos valstybiniu, Budapešto, WDR (Kelno), Eseno filharmonijos, Bochumo, ORF Vienos radijo simfoniniais, Lietuvos kameriniu orkestrais, žymiais dirigentais, ilgus metus buvo Eseno (Vokietija) operos teatro solistė, čia sukūrė įvairių įsimintinų vaidmenų. Ypač ryškus šio mecosoprano vaidmuo – Karmen, kurį dainininkė taip pat sukūrė Braunšveigo (Vokietija) nacionaliniame operos teatre, Latvijos nacionalinėje operoje ir Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre (čia už jį apdovanota „Operos švyturiu“ ir paskelbta Metų soliste). Temperamentingai dainininkei šį kartą pritars „4Tango“: Birutė Bagdonienė (altas), Kristina Žebrauskaitė (akordeonas), Donatas Bagurskas (kontrabosas), Feliksas Zakrevskis (fortepijonas). Ansamblis vadinamas argentinietiškojo tango ambasadoriais Lietuvoje ir ypač vertinamas už originalius ir kokybiškus muzikinius eksperimentus bei įrašytus albumus su įvairių žanrų atstovais – dainininku ir šokėju Eduardo Gimenezu, fleitininke iš Taivano Li Ming Chen, aktore Brigita Bublyte, choru „Jauna muzika“, žymia dainininke Judita Leitaite, atlikėjais Jeronimu Miliumi, Neda Malūnavičiūte bei kt. Su Ieva Prudnikovaite-Pitrėne ne kartą pasirodęs ansamblis atliks spalvingą ir emocingą Gabrielio Fauré, Camille‘o Saint-Saënso, Reynaldo Hahno, Dariuso Milhaud, Astoro Piazzollos, Danielio Binelli, Serge‘o Lama bei kt. kūrinių programą.
Ypatinga Palangos vasaros festivalio kulminacija laukia liepos 22 d. 20 val. Kurhauzo salėje. Visus klasikinės muzikos gerbėjus festivalis pamalonins išskirtiniu vieno garsiausių pasaulyje jaunosios kartos pianistų Luko Geniušo (Lietuva–Rusija) rečitaliu. Lukas Geniušas, garsios muzikų giminės narys, kartais juokauja neturėjęs galimybės rinktis profesiją: penkerių metų jis buvo nukreiptas į pianisto kelią ir dabar yra dėkingas visiems, kurie tai padarė. Pianistas yra laimėjęs prizų dešimtyje prestižinių tarptautinių konkursų, tarp jų – 2010 m. G. Bachauer Solt Leik Sityje (I vieta ir aukso medalis), F. Chopino Varšuvoje (II vieta ir sidabro medalis), XV P. Čaikovskio Maskvoje (II premija), 2012 m. Frankfurte prie Maino buvo apdovanotas svarbia Vokietijos pianistų premija (Deutscher Pianistenpreis), skambina garsiausiose pasaulio salėse, bendradarbiauja su žymiais orkestrais ir dirigentais. Nedažnas svečias Lietuvoje, tačiau teigiantis, jog labai mielai čia koncertuoja, pianistas papuoš Palangos vasaros festivalį atlikdamas įstabius fortepijono literatūros perlus – impresionizmo spalvomis mirguliojančius Maurice‘o Ravelio Sonatiną ir pjeses iš ciklo „Miroirs“ („Atspindžiai“), gyvybingus, stilizuotos barokinės dvasios rumunų kompozitoriaus George‘o Enescu Preliudą ir Fugą bei romantinės lyrikos šedevrą – Ferenco Liszto Sonatą h-moll, kurią Richardas Wagneris pavadino „neabejotinai tauria ir didinga“. Su šia nepaprastai emocinga fantazija, tarsi atskleidžiančia paslaptingąjį Goethe’s „Fausto“ pasaulį, nuskambės ir paskutiniai turiningo šių metų Palangos vasaros festivalio akordai.
Rašyti komentarą