Operos meno subtilybių vaikai mokysis ne iš vadovėlių

Operos meno subtilybių vaikai mokysis ne iš vadovėlių

Opera nuobodi? Tik ne pajūrio jauniesiems talentams! Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro edukacinis projektas „Statykime operą“ gruodžio 11 dieną 18 valandą Klaipėdos Žvejų rūmų scenoje kone pusantro šimto vaikų suteiks unikalią galimybę vaidinti, šokti ir dainuoti kartu su teatro profesionalais.

„Labai myliu vaikus ir visą gyvenimą svajojau profesionaliame teatre pastatyti spektaklį, kuriame jie patys vaidintų. Tikiu, kad talentingesnių, organiškesnių artistų už vaikus neegzistuoja, todėl vaikams (ir ne tik...) turi vaidinti vaikai“, – įsitikinusi Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro projekto „Statykime operą“ režisierė Milginta Palubinskaitė.

Režisierė primena, kad visi mes atkeliaujame į žemę būdami vaikais, o svarbiausias vaiko „darbas“ – žaisti. Tai ir darys vaikai kompozitorės Rasos Dikčienės operėlėse.

Vos atkeliavę iš sapnų pasaulio, Berniukas ir Mergaitė susitinka su avytes prižiūrinčia Bobute ir kartu leidžiasi į gyvenimo kelionę. „Besiganydami“ jie sutinka akmenis, kibirkštis, vėžį upelyje ir kviečia visus keliauti kartu. Priėję mišką, keliauninkai užmigdomi Bobutės lopšinės. Taip baigiasi operėlė „Kabakšt Kabaldakšt”.

Operėlėje „Muzikantas, velnias ir perkūnas” berniuką ir mergaitę matome jau paaugusius ir tapusius muzikantais. Jie abu žaidžia kieme su savo draugais – velniukais ir laumėmis, kol į kiemą nesuguža vaikai iš kito kiemo – Perkūnai. Jie kėsinasi išvyti kiemo senbuvius, bet galiausiai visi susidraugauja. O tada... „Kas įvyksta tada, pamatysite apsilankę mūsų operėlėse“, – įdomiausioje vietoje pasakojimą nutraukia projekto „Statykime operą“ režisierė M. Palubinskaitė.

„Į operėlių pastatymą įtraukta daugybė vaikų – mažieji artistai ir dainuoja, ir vaidina, ir šoka. Parengiamajame etape vaikai ir jų mokytojai supažindinti su operos žanro formos ir muzikinės kalbos ypatumais, struktūra, sudėtinėmis dalimis bei dalyvauja operėlių rengimo procese. Mokytojai su vaikais dirba konsultuojami teatro specialistų“, – pasakoja Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro edukacijos koordinatorius Domininkas Malajavas.

Drąsiai nėrė visa mokykla

Klaipėdos Hermano Zudermano gimnazijos muzikos mokytoja Asta Alminė kartu su savo auklėtiniais ruošiasi vaidinti operėlėje „Muzikantas, velnias ir perkūnas“. Apie galimybę kartu su profesionaliu teatru statyti vaikišką operėlę mokytoja sužinojo dar ankstyvą pavasarį. Idėja pasirodė įdomi, o galimybė dirbti su Muzikinio teatro atlikėjais – labai viliojanti.

„Kreipiausi į dvi puikias antros klasės mokytojas, kurios nepabijojo imtis naujos ir įdomios netradicinės veiklos: tai Brigita Pociuvienė ir Rasa Miniotienė. Jos mielai sutiko bendradarbiauti, o vaikai bei jų tėveliai entuziastingai pritarė tokiai veiklai. Prie scenos pastatymo panoro prisijungti ir 5-7 klasių mokinių ansamblis „HZG Sound junior“. Tad įvairaus amžiaus Klaipėdos Hermano Zudermano gimnazijos auklėtiniai su džiaugsmu nėrė į vieną iš operėlių“, – entuziastingai pasakoja A. Alminė.

Tikrasis darbas prasidėjo rudenį, kai vaikai po atostogų sugrįžo į mokyklą. Muzikos pamokose ir ansamblio užsiėmimuose jie išmoko muzikinę medžiagą ir daineles. Tada režisierė M. Palubinskaitė ėmėsi „didžiojo darbo“: prasidėjo repeticijų maratonas, reikalaujantis daug laiko ir pastangų. Suderinti pamokas ir repeticijas kartais būdavo nemažas iššūkis, o ir gebėjimas sukaupti bei išlaikyti dėmesį ir vykdyti režisierės nurodymus vaikams nebuvo itin lengva užduotis.

Repeticijos nelengvos, bet džiugios

A. Alminė džiaugiasi, kad mokyklos trečiokai apie muzikinį teatrą ir muzikinius spektaklius sužinos ne tik iš vadovėlio. „Operėlės statymas tapo puikiu patyriminiu mokymu. Vaikai patys pamatė, ką veikia režisierius, choreografas, scenografas, garso operatorius ir kiti darbuotojai, kurių dėka gimsta muzikiniai spektakliai. Mokiniai pajuto, ką reiškia būti muzikinio teatro artistu, kai vienu metu reikia ir vaidinti, ir dainuoti. Suprato, kiek daug darbo ir pastangų reikia įdėti siekiant norimo rezultato. Nors laukia dar daug darbo, su nekantrumu ir jauduliu laukiame spektaklio premjeros, tikėdamiesi žiūrovų palaikymo. Laukiame didžiosios Žvejų kultūros rūmų scenos, tikrų dekoracijų, rampų šviesos bei magiško scenos kvapo“, – sako A. Alminė.

Klaipėdos Vydūno gimnazijos 2t, 3t ir 4t klasės mokiniai kartu su muzikos mokytoja Vaiva Šiauliene, padedami režisierės ir Muzikinio teatro atstovų, ruošia operėlę “Kabakšt kabaldakšt”. Vaikai su džiaugsmu laukia repeticijų, kuriose gvildena teatro paslaptis, lavina savo balselius ir ruošiasi pasirodymui. Scenoje vaidins net 70 mūsų mokyklos moksleivių. Vaikai laimingi turėdami galimybę drauge vaidinti operėlėje. Jie drąsiai siūlo savo idėjas ir labai stengiasi. Muzikinis projektas visus suvienija ir teikia neįkainojamos patirties. Džiaugiamės ir su didžiausiu jauduliu laukiame premjeros“, – pasakoja V. Šiaulienė.

Opera – nuobodi? Tikrai ne!

Operėlės – retas žanras nūdienos muzikiniuose teatruose. Jomis siekiama paneigti išankstinį vaikų nusistatymą, esą opera – nuobodi ir neįdomi. Projektas „Statykime operą“ praplės vaikų akiratį bei supažindins juos su įvairiomis teatro formomis. Operėlės taps intriguojančiu iššūkiu tiek kūrėjams, tiek teatrui, tiek patiems vaikams.

R. Dikčienės operėlių „Muzikantas, velnias ir perkūnas“ bei „Kabakšt kabaldakšt“ pastatymai apjungs operos žanro tradiciją ir modernias lietuviškų pasakų interpretacijas su šiuolaikiškais personažais. Scenovaizdyje pasakoms būdinga XX a. pradžios lietuvių aplinka nebus atkuriama preciziškai, tačiau interaktyvaus teatro elementai ir muzika su liaudies dainų motyvais turėtų patikti tiek mažiesiems artistams, tiek jų žiūrovams. Nors operėlėse veikia ne tik žmonės, bet ir gyvūnai, jiems priskiriami bruožai – gudrumas, klastingumas, draugiškumas – akivaizdžiai žmogiški.

Vaikai, stebėdami veikėjų elgesį, atpažins realiame gyvenime už teatro durų besiskleidžiančius žmonių santykius, tai padės jiems atpažinti savo pačių jausmus bei emocijas. Kompozitorės R. Dikčienės sukurtose operėlėse persipina skirtingų laikmečių muzikinės variacijos bei dėmesį prikaustančios melodijos.

Dėmesio! Piešinių konkursas

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras specialiai šiam išskirtiniam projektui rengia ir 1-4 klasių vaikų piešinių konkursą. Iš kiekvienos pradinukų klasės laukiame mokytojo atrinktų trijų geriausių, išmoningiausių piešinių, kuriuose vaizduojami R. Dikčienės operėlių personažai – Muzikantas, Velnias ir Perkūnas.

Įdomiausius piešinius atsiuntusi klasė bus apdovanota ypatingu prizu – nuotaikinga ekskursija po magiškus Muzikinio teatro užkulisius. Apsilankysite teatro siuvykloje, pamatysite, kaip siuvamos operėlių kostiumų detalės, apžiūrėsite kostiuminėje saugumus kitų vaikiškų spektaklių kostiumus ir išbandysite grimą, parengtą jauniesiems operėlių atlikėjams. Piešinius prašome siųsti el. paštu [email protected] iki gruodžio 1 dienos.

Nekantriai lauksime Jūsų gruodžio 11 d. 18 val. Klaipėdos Žvejų rūmuose – Rasos Dikčienės operėlių „Muzikantas, velnias ir perkūnas“ bei „Kabakšt kabaldakšt“ spektaklyje!

 

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder