Kas tas Otto Biotcheris?
Dr. V. Žalys šįkart bandys atsakyti į klausimą "Kuo Lietuvos valstybei nusikalto Klaipėdos krašto direktorijos pirmininkas Otto Biotcheris?" Tai - antroji jo paskaita iš ciklo "Trys pokalbiai apie Lietuvą ir tarpukario Klaipėdą". Anot paties pranešėjo, tai pamąstymai Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga apie lietuviškosios politikos Klaipėdos krašte kelius bei klystkelius.
Kas tas Otto Biotcheris? Maždaug tokia būtų 99,9 proc. dabartinių klaipėdiečių reakcija išgirdus šį vardą. Nenuostabu, šiandien Lietuvos žemėlapyje de jure nebėra Klaipėdos krašto, o uostamiesčio statusas niekuo nesiskiria, tarkim, nuo Šiaulių. Laikus, kuomet kraštas autonomijos teisėmis įėjo į Respublikos sudėtį, mena tik Liepų gatvėje ir šiandien stovintis daugumai klaipėdiečių pažįstamas pastatas, kuriame dirbo Antanas Merkys, Vytautas Gylys, Jonas Navakas bei kiti Lietuvos gubernatoriai. Tačiau kiek uostamiesčio gyventojų galėtų pasakyti, kur buvo įsikūrę krašto Seimelis ar Direktorija? Kokius nelietuvių kilmės prieškarinio Klaipėdos krašto politikus ir veikėjus prisimename ir šiandien?
Vienas tokių istorijos vingiuose pražuvusių - Klaipėdos krašto direktorijos pirmininkas Otto Biotcheris, žmogus, kad ir prieš savo valią, išgarsinęs Klaipėdos vardą toli už Lietuvos ribų. 1932 metais ši pavardė mirgėjo pirmuosiuose didžiausių Europos dienraščių puslapiuose, minėtas jis ir anapus Atlanto. Kaip jam tai pasisekė ir kuo jis nusipelnė tokio dėmesio? Kodėl klaipėdiečiai Otto Biotcherį laikė esant geru šeimininku, kuris rūpinosi krašto gerove, o centro valdžia ketino patraukti jį baudžiamojon atsakomybėn už valstybės išdavimą? Šis centro ir autonominės valdžios atstovų konfliktas, kilęs dar iki nacionalsocialistų atėjimo į valdžią Vokietijoje ir pasiekęs maksimalų įtampos bei priešpriešos laipsnį 1932 m., to konflikto priežastys bei pasekmės bus aptariamos muziejuje vyksiančioje dr. V. Žalio paskaitoje.
IŠGARSINO. Klaipėdos krašto direktorijos pirmininkas Otto Biotcheris, kad ir prieš savo valią, išgarsino Klaipėdos vardą toli už Lietuvos ribų. |
Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus (MLIM) direktorius Jonas Genys teigė, jog pirmoji paskaita pritraukė apie 70 klaipėdiečių. Tikimasi, kad ir kitos dvi paskaitos sulauks ne mažesnio susidomėjimo. "Tai yra akademinės diskusijos, į kurias renkasi paskaitos temą bent jau šiek tiek išmanantys žmonės", - pabrėžė muziejaus vadovas.
Paskaitų ciklas vyksta pagal šiuo metu rengią trečiąjį knygos apie diplomatijos istoriją tomą. "Klaipėda tarpukariu vaidino labai svarbų vaidmenį, o problemų čia buvo ne kiek mažiau nei, tarkime, Kaunui - dėl lenkų. Paskaitose pateikta jo tyrimų pagrindu surinkta informacija ir ji leidžia giliau pažvelgti į tuometę situaciją", - kalbėjo J. Genys.
Dėmesio centre - Vydūnas
Rytoj, gegužės 19-ąją, muziejuje vyks tarptautinei akcijai "Muziejų naktis" skirtas renginys "Vydūno keliu". Programa muziejuje prasidės 17 val. parodos "Vilhelmas Storosta-Vydūnas. Gyvenimas ir kūryba" atidarymu. Parodoje, pasak. J. Genio, bus galima pamatyti visas Vydūno išleistas knygas, kai kurios jų - netgi su autoriaus autografu.
"Vegetarizmas ir rytietiška filosofija į Vydūno gyvenimą greičiausiai atėjo dėl to, kad jis buvo ligotas žmogus. Taigi mes pristatome du renginius, kurių tema šių dienų žmonėms yra svarbi", - teigė muziejaus direktorius.
18 val. vyks Ilonos Ugintės paskaita "Septynių žmogaus kūnų darna. Organizmo valymas - ar tai tik fizinio kūno valymas?" I. Ugintė yra sveikos gyvensenos lektorė bei sveikatinamųjų mankštų instruktorė, sąmoningo badavimo bei žaliavalgiškų detoksikacinių stovyklų organizatorė. Jos teigimu, visi esame ne tik fizinės, bet ir energetinės būtybės. Paskaitos metu ji pasidalins žiniomis, kaip atkurti darną tarp visų septynių kūnų, kaip valyti organizmą, kai valymas apima ne tik materialųjį kūną.
19 val. vyks skaitymai "Žmonijos vieškelis". Ištraukas iš Vydūno misterijos "Jūrų varpai" pristatys režisierius Domininkas Malajavas, o muzikinę programą atliks Dailė Docienė (arfa) ir Ramunė Bučniūtė (smuikas, gitara, vokalas).
20 val. bus pristatoma Klaipėdos universiteto profesoriaus, biologinės medicinos daktaro Algimanto Mečislovo Olšausko knyga "Sveikatos gidas: gydomųjų augalų žinynas kokybiškam ir sveikam gyvenimui". Pristatyme dalyvaus ir pats autorius. A. M. Olšausko leidinyje aprašyti 182 rūšių augalai, kurie dažniausiai auga ar yra auginami Lietuvoje, taip pat ir vertingesni ne mūsų krašto vaistiniai ir prieskoniniai augalai, kurie yra auginami pas mus. Knygoje pristatomos Rytų bei Vakarų fitoterapijos kryptys ir apžvelgiamos profilaktikos bei gydymo vaistažolėmis tradicijos. Leidinys gausiai iliustruotas, jame pateikiami antpilų, arbatų mišinių, tinktūrų receptai. Pasak J. Genio, jeigu žmonės paisytų A. M. Olšausko taisyklių, tikėtina, galėtų gyventi iki 120 metų.
Per dieną - 2 tūkst. lankytojų
Na, o jau nuo 17 iki 22 val. vyks edukacinė programa "Pasidaryk knygelę pats" bei Simono Dacho progimnazijos moksleivių Erasmus+ projekto "MoPic" virtualaus muziejaus pristatymas. Pagrindinis projekto tikslas - kuriant virtualios realybės muziejų, ištyrinėti bei pažinti istorinius miesto architektūros objektus ir apie juos papasakoti panaudojant šiuolaikines priemones. Norėta naujam gyvenimui prikelti tai, kas sena, primiršta. Muziejaus pagrindas - senų bei naujų nuotraukų, dokumentinių reportažų, muzikos ir filmų dermė. Dvejus metus projektą vykdė keturios šalys: Lietuva, Anglija, Katalonija (Ispanija) ir Alandų salos (Suomija).
Kiekviena partnerė šalis išsirinko po tris istorinius objektus, kurie tapo virtualaus muziejaus pagrindu. Projekto dalyviai Lietuvoje pasirinko tyrinėti Klaipėdos dramos teatrą, Klaipėdos centrinį paštą ir Biržos tiltą. Projekto metu buvo siekiama sukurti virtualų muziejų, kuris skatintų atsigręžti į savo miesto istoriją ir kultūrą.
"Muziejų naktis" yra vienas iš ne tiek ir daug puikių, visuomenei skirtų projektų, kuriuos vykdo muziejai. Mes nežinome, kas vyksta Paryžiuje ar kitur, tačiau Lietuvoje šis renginys sulaukė didelio dėmesio. Aš tai vertinu kaip naują komunikacijos formą, kurią surado muziejai. Galiu pasakyti, kad, atsižvelgiant į lankytojų srautus, šį renginį žmonės pamėgo", - kalbėjo J. Genys ir pridūrė, kad praėjusiais metais akcijos dieną muziejų aplankė per 2 tūkst. žmonių.
Mažosios Lietuvos istorijos muziejus veiks nuo 14 val. iki 22 val. Lankymas nemokamas. Kitų muziejaus padalinių lankymas vyks įprastu laiku.
Rašyti komentarą