Į festivalį „Suspaustas laikas“ atvykstantys ukrainiečių menininkai Darya Koltsova ir Roman Mikhaylov atidarys parodą ir kvies į savo vedamas dirbtuves
Rugpjūčio 9-12 dienomis Nidoje jau antra kartą vykstančio tarptautinio kinematografijos, muzikos ir dailės festivalio „Suspaustas laikas“ rengėjai šiemet renginio svečius nusprendė pradžiuginti ir turininga menine programa. Bene labiausiai intriguojančiu jos akcentu žada tapti tai, kad festivalio proga į Neringą atvykstantys žymūs ukrainiečių menininkai Darya Koltsova ir Roman Mikhaylov čia ne tik atidarys savo parodą „Susipynę pirštai“, tačiau ir ves dirbtuves, kuriose visi norintieji galės susipažinti su šiuolaikinėmis koliažo technikos formomis.
Iš Šiaurės Ukrainos kilusi D. Koltsova į Europos meno sceną tvirtai įžengė šio dešimtmečio pradžioje – iki tol tarptautinius santykius Charkovo Ekonomikos universitete studijavusi būsima menininkė, nusprendusi magistratūros studijoms persikelti į vietinę dailės akademiją, jau pirmaisiais savo veiklos čia metais pradėjo aktyviai dalyvauti ne tik nacionalinėse, tačiau ir tarptautinėse grupinėse parodose, vis įnirtingiau įsitraukė į kuratorystės veiklą. Kolaboratyvaus Charkovo Yermilovo centre vykusio tarpdisciplininio meninio projekto Independence Square („Nepriklausomybės aikštė“) rėmuose Dariyos pristatytas tyrimas-instaliacija Demarcation („Demarkacija“) iš karto susilaukė ne tik dailės kritikų, tačiau ir plačiosios visuomenės bei kolegų kuratorių dėmesio. Netrukus Čikagoje, Ukrainian Institute of Modern Art vykusioje Alisos Lozhkinos ir Andriy Sydorenko kurojamuoje grupinėje parodoje Revolution and Hybrid War („Revoliucija ir hibridinis karas“), skirtoje pristatyti tuometines Ukrainos sociopolitines aktualijas „Demarkacija“ buvo atrinkta ekspozicijai ir iš karto pastebėta bei įvertinta ir tarptautinės auditorijos.
Daryos kūryboje nagrinėjamos temos susijusios ne tik su šio laikmečio įspaudais ar politinėmis aktualijomis. Ne ką mažiau jai rūpi ir socialinės temos, kurių problematikai atskleisti menininkė dažnai ne tik kuria koliažus, asambliažus ar instaliacijas, bet ir rengia nemažai dėmesio sulaukiančius performansus. Žymiausi jų – Underground Dreams, Nonstopmedia 7 bei „Ariadna“, kurios dokumentacija buvo eksponuojama ir Kievo M. Bulgakovo memorialiniame muziejuje.
Kita svarbi menininkės kūrybos kryptis – darbų atlikimas, naudojant ready-made ar found object technikas, taip pat skulptūras-objektus. Iki šiol žymiausia su tuo susijusi jos darbų ekspozicija vyko Paryžiaus Saint-Merry bažnyčioje. 2015 m. pavasarį čia surengta paroda, skirta antrus metus skaičiuojančios Ukrainos revoliucijos ir šalies sociopolitinių aktualijų tematikai sutraukė ne tik Ukrainoje kuriančius menininkus, tačiau ir šioms temoms neabejingus kūrėjus iš viso pasaulio.
Šiuo metu Kijeve apsistojusi menininkė į Lietuvą atvyks kartu su panašias temas savo kūryboje plėtojančiu ir taip pat aktyviai kuriančiu tautiečiu R. Mikhaylovu, su kuriuo jie ne pirmą kartą kolaboruoja, kurdami socialiai angažuotus bei provokuojančius meninius projektus. R. Mikhaylovas – jaunosios kartos ukrainiečių menininkas, taip pat gyvenantis ir kuriantis Ukrainos sostinėje, prisipažįsta, kad būtent 2013-ųjų pabaigoje įvykusi „Ukrainos revoliucija“ suteikė esminį postūmį ne tik šiuometinei jo kūrybai, tačiau ir šiandien jo plėtojamų temų vystymui bei jų raiškos būdams.
„Revoliucija’13 suteikė man naują impulsą, išryškino aiškią mus supančios realybės viziją bei pagimdė nesustabdomą poreikį kalbėti apie aktualias temas – teigia menininkas, - Visi mano projektai skirti išryškinti ir atskleisti naują požiūrį į socialinius ir politinius procesus, vykstančius visuomenėje. Vykstant Maidanui supratau, kad naikinimas kartu yra ir būdas kurti. Pamačiau tai vykstant Ukrainoje, tačiau iš esmės tuo grįsta kiekviena revoliucija. Nuo to laiko savo kūrybinėje praktikoje pradėjau eksperimentuoti su ugnimi, tokiu būdu siekdamas atskleisti būtent kūrimą per naikinimą.“
R. Mikhaylovas pasakoja, kad jo kūryboje medija, nepaisant to, kokia ji iš pirmo žvilgsnio atrodo svarbi, visada vaidina antrinį vaidmenį. Šią idėją jis pristatys ir kūrybinių dirbtuvių Nidoje metu. „Medžiaga man – antrinis dalykas, - pasakoja kūrėjas, - Pirminiu visada išlieka idėja. Ir nors dauguma mano iki šiol sukurtų darbų yra instaliacijos, toms pačioms idėjoms perteikti naudoju ir fotografijos, ir video mediją. Iš esmės mano siekis yra kurti tokį meną, kuris savaime taptu subversiviu, aiškiu ir aktualiu pareiškimu.“
Festivalio „Suspaustas laikas“ metu D. Koltsovos ir R. Mikhaylovo pristatytomoje parodoje Webbed Fingers (,,Susipynę pirštai“) bus eksponuojami koliažai, skulptūros bei video darbai, sukurti naudojantis jūros išmetamomis šiukšlėmis bei kitais rastais objektais. Parodos problematika tampriai susijusi su postmodernaus būvio problemomis: šį kartą autorius domina tirpstančios ribos tarp skirtingų kultūrų, antropologinių kartų, informacijos srautų ir tikėjimų.
„Suspaustas Laikas – tai antrus metus organizuojamas kinematografijos, muzikos, dailes festivalis ir menų dirbtuvės, skirtos apžvelgti nepriklausomo meno formų evoliuciją, šių dienų tendencijas ir ateities perspektyvas. Rugpjūčio 9-12 dienomis Nidoje įvyks nemokamų renginių ciklas, kurio metu jo dalyviai susipažins su skirtingų Europos šalių kino, dailės mokyklomis bei galės pasinaudoti proga betarpiškai pabendrauti su jų atstovais.
Festivalį organizuojanti „Independent View Films“ (Nepriklausomo žvilgsnio filmai) – tai penkerius metus veikianti nepriklausoma ne pelno siekianti organizacija, nuolat ieškanti naujų kinematografijos ir kitų meno šakų formų, atsižvelgdama į jų ištakas, tradicijas bei istoriją. Organizacija savo veiklą pradėjo 2011 metais Londone, atsiradus poreikiui dalintis ir pristatyti nepriklausomų autorių darbus bei supažindinti žiūrovus su nekomercinio kino retrospektyva. Pagrindinis IVF tikslas – tai nekomercinio meno pristatymas, plėtra bei pažindinimas su Europos kūrėju darbais, tarptautiniu ryšiu kūrimas ir puoselėjimas. Organizacija jau spėjo pasižymėti ne vienu išskirtiniu renginiu, kurie įvykdyti bendradarbiaujant su žinomais kino menininkais, vizualiosios dailės kūrėjais ir kompozitoriais.
Rašyti komentarą