Apuolėje žvangės vikingų kalavijai

Apuolėje žvangės vikingų kalavijai

Šian­dien ir ry­toj Skuo­do ra­jo­ne esan­tis kur­šių Apuo­lės pi­lia­kal­nis virs bal­tų gen­ties ir skan­di­na­vų vi­kin­gų nuo­žmių kau­ty­nių vie­ta.

Pa­ger­biant se­niau­sios Lie­tu­vos gy­ven­vie­tės, pa­mi­nė­tos ra­šy­ti­niuo­se šal­ti­niuo­se 853 me­tais, is­to­ri­ją jau vie­nuo­lik­tą kar­tą or­ga­ni­zuo­ja­mas se­nų­jų ama­tų, ar­cha­ji­nės mu­zi­kos ir ka­ry­bos fes­ti­va­lis „A­puo­lė“.

Šian­dien prie pi­lia­kal­nio nu­vy­kę smal­suo­liai ga­lės iš­vys­ti dvi įspū­din­gas ko­vų sce­nas. Per pir­mą­ją bus pri­me­na­ma, kaip kur­šiai 853 me­tais su­si­do­ro­jo su at­vy­kė­lių da­nų vi­kin­gų ka­riau­na. Su­triuš­kin­ti šiau­rie­čiai ne­te­ko ir gy­vy­bės, ir tur­to.

O prieš 1160 me­tų vy­ko vie­nas la­biau­siai pa­gar­sė­ju­sių vi­kin­gų lai­ko­tar­pio mū­šių, kai į kur­šių kraš­tą at­plau­kė plė­ši­kau­ti šve­dų ka­ra­lius Ola­fas su sa­vo ka­riais. Kur­šiai aš­tuo­nias die­nas su­ge­bė­jo at­lai­ky­ti ge­rai gink­luo­tų šve­dų ant­puo­lius, ir tik po štur­mo, par­ei­ka­la­vu­sio dau­gy­bės jė­gų bei ne­tek­čių, su­da­rė su jais tai­kos su­tar­tį. Anks­ty­vų­jų vi­du­ram­žių me­traš­ti­nin­kas Rim­ber­tas mi­nė­jo, kad vi­kin­gai puo­lė 15 tūkst. žmo­nių gy­nu­sią Apuo­lės pi­lį.

Taip ir ne­užg­ro­bę kur­šių ci­ta­de­lės, šve­dai grį­žo na­mo, o Apuo­lė ta­po pir­mą­ja ra­šy­ti­niuo­se šal­ti­niuo­se pa­mi­nė­ta Lie­tu­vos gy­ven­vie­te. Šio mū­šio vaiz­dai žiū­ro­vus ste­bins šian­dien va­ka­re, nuo 21 va­lan­dos.

Ma­žie­ji fes­ti­va­lio lan­ky­to­jai ga­lės ne tik iš­vys­ti, kaip kau­sis per 150 vi­kin­gų lai­ko­tar­pio gy­vo­sios is­to­ri­jos en­tu­zias­tų iš Lie­tu­vos, Lat­vi­jos, Bal­ta­ru­si­jos, Len­ki­jos, bet ir pa­tys štur­muo­ti ar­ba gin­ti kur­šių pi­lį. „Pas­ta­tė­me to­kius rąs­ti­nius var­tus, gy­ny­bi­nę sie­ną. Šios de­ko­ra­ci­jos bus nau­do­ja­mos mū­šių ins­ce­ni­za­ci­joms, ta­čiau pa­ka­riau­ti lei­si­me ir vai­kams. Per­nai jie pa­tys su­si­bū­rė į gru­pe­les ir štur­ma­vo pi­lį. Ma­žie­ji taip pat ga­lės pa­si­ma­tuo­ti vi­kin­gų šar­vus, pa­kil­no­ti gink­lus, pa­šau­dy­ti į tai­ki­nius iš lan­kų. In­tri­guo­jan­čios bus ir anks­ty­vų­jų vi­du­ram­žių dvi­ko­vos, ku­rias skan­di­na­vai va­di­no „holm­gang“. Per jas vi­kin­gai aiš­kin­da­vo­si san­ty­kius“, - LŽ pa­sa­ko­jo vie­nas fes­ti­va­lio or­ga­ni­za­to­rių To­mas Su­tkai­tis.

Pi­lia­kal­nio pa­pė­dė­je įsi­kū­ru­sio­je gy­ven­vie­tė­je dvi die­nas virs vi­du­ram­žių gy­ve­ni­mas: bus žie­džia­mi puo­dai, ka­la­mi gink­lai, ga­mi­na­mi pa­puo­ša­lai, ver­da­mi ar­cha­jiš­ki val­giai.

Or­ga­ni­za­to­riai pa­brė­žia, kad fes­ti­va­liu no­ri­ma pri­min­ti apie ka­dai­se vi­sos Bal­ti­jos jū­ros re­gio­no gy­ven­to­jams siau­bą va­riu­sių bal­tų vi­kin­gų – kur­šių - gen­tį. Šiuo tiks­lu ren­gia­ma ir iš­sa­mi pa­čios gen­ties pri­sta­ty­mo prog­ra­ma.

„Kur­šių re­kons­truk­to­riai spe­cia­liai fes­ti­va­liui net siū­di­no­si pa­pil­do­mų dra­bu­žių. Tu­rė­tų bū­ti la­bai įdo­mu“, - in­tri­ga­vo T. Su­tkai­tis.

Be­je, vie­no­je Da­ni­jos baž­ny­čių iki šiol ga­li­ma pers­kai­ty­ti to­kį IX-XIII am­žiaus įra­šą: „Sau­gok mus, Vieš­pa­tie, nuo ma­ro, ug­nies ir kur­šių!“

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder