Neseniai LRT pradėjo atranką į 2014 metų „Euroviziją“ ir pakeitė nacionalinės atrankos taisykles. Danija, kurioje gegužės mėnesį vyks konkurso finalas, taip pat įvedė naujus pakeitimus, taip siekiama didesnio skaidrumo ir sąžiningumo. Dainininkė Rūta Ščiogolevaitė-Damijonaitienė nacionalinėje „Eurovizijos“ atrankoje savo jėgas išbandė 2004 ir 2007 metais ir užėmė antrąją vietą. 2011 metais nacionalinėje atrankoje užėmusi trečiąją vietą, pareiškė daugiau šiame konkurse nedalyvausianti. Atlikėja teigia, kad daugiau šiame konkurse nebekariaus.
Nacionalinėje „Eurovizijos“ atrankoje dalyvausiantys atlikėjai turi įsipareigoti atlikti nebūtinai tik savo pageidaujamą, bet ir atrankos rengėjų jiems parinktą kūrinį. O paraiškas teikiantys kūrinių autoriai turės sutikti su jų dainai atlikti konkurso rengėjų parinktu atlikėju. R.Ščiogolevaitė-Damijonaitienė teigia, kad dauguma atlikėjų dainuoja ne savo dainas, ypač „Eurovizijoje“. Ji mato dvi šio sprendimo puses: „Jeigu tu laimėjai ir tau pakišo atlikti dainą, tai čia, aišku, nieko gero, bet pati idėja dainuoti ne savo dainas, manau, nėra bloga“.
Siunčiant į „Eurovizijos“ konkursą mūsų šalies atstovus vadovaujamasi vienais kriterijais, o „Eurovizijos“ finale kitais. Danija, kurioje 2014-ųjų gegužę vyks „Eurovizijos“ konkursas, taisykles pakeitė dėl kaltinimų papirkinėjimu. Buvo nuspręsta, kad prieš konkursą bus skelbiama kiekvienos šalies vertinimo komisijos sudėtis. Iki šiol vertinimo komisijos sudėtis būdavo skelbiama tik po „Eurovizijos“ finalo. „Skaidrumas yra visai kita kategorija, kai balsuoja visa Europa. Man atrodo, iki galo jį įvesti vargu ar pavyks ir nereikia būti sąmokslo teorijų profesoriumi - ir taip akivaizdu, kad įtaką turi ir politinė situacija. Aš pati kažkada esu nusivylusi šito konkurso Lietuvoje skaidrumu, o dabar to nesureikšminu. Nebūsiu karys ir nebesispjaudysiu ugnimi“, - teigia dainininkė R.Ščiogolevaitė-Damijonaitienė.
Atlikėja tvirtina, kad labai svarbu Lietuvai turėti aiškius atrankos kriterijus ir tikslą: „Pirmiausia mes turime turėti tikslą. Jeigu tikslas yra laimėti „Euroviziją“, tada žiūrime, kokie turi būti kriterijai. Jeigu tikslas yra gerai pasirodyti ir atstovauti šaliai, tada kriterijai yra šiek tiek kitokie. Keletą metų tikslas buvo išrinkti nacionalinę dainą, tai gal tada nereikia suplakti šitų dviejų konkursų? Nacionalinės dainos laimėtojas atstovauja „Eurovizijoje“, tai ir vėl kokiu tikslu tada jis atstovauja ten? Būtų gerai pasimokyti iš tokių klaidų“.
Net ir įsivedus aiškius kriterijus, sukvietus visus kompetentingiausius komisijos narius, visapusiškai įvertinus atrankų dalyvius ne visada sulaukiama šimtaprocentinės sėkmės. „Kalbant apie tokias šalis kaip Lietuva, aš manau, kad kur kas svarbiau yra parodyti kažką gero. Pats šalies įvaizdis yra svarbus, o ne draskymasis ir aistrų deginimas. Atstovavimas šaliai šou konkurse - ne gyvybės ir mirties reikalas, tačiau jeigu to norima, siekiama, aistringai apie tai kalbama ir tai yra didelis tikslas, tai tokiu atveju, manau, tiesiog reikėtų rimčiau tai daryti“, - teigia R.Ščiogolevaitė-Damijonaitienė.
Dėl finansinių priežasčių kitąmet „Eurovizijos“ konkurse nedalyvaus Kroatija, Kipras, Andora, Liuksemburgas, Monakas, Marokas ir Slovakija. O Turkija, kuri jau šiemet nedalyvavo konkurse, nes yra nepatenkinta „Eurovizijos“ taisyklėmis, sukūrė savo „Eurovizijos“ versiją. „Turkvizijoje“ kasmet dalyvauja 20 šalių ir autonominių regionų, kuriuose gyvena turkai.
Parengta pagal dienraščio "Respublika" priedą "TV publika"
Rašyti komentarą