Vydūno mokyklą "privatizavo" menininkai

Vydūno mokyklą "privatizavo" menininkai

Kol miesto politikai ginčijasi, ką daryti su buvusios Vydūno mokyklos pastatu, keliasdešimt žmonių puikiausiai žino atsakymą. [CITATA] Patalpose įsikūrę įvairių krypčių menininkai ir kūrėjai ne tik džiaugiasi turintys galimybę čia kurti, bet ir slapčia viliasi, jog politikai dar ilgai neapsispręs ir pastatas taps nuolatiniais jų namais.

Pasaulyje jau seniai populiarūs loftai - gamybiniai, pramoniniai ar kiti įvairių paskirčių pastatai, pritaikyti gyvenimui ir darbui. Būtent menininkai ir buvo pirmieji, kurie, susižavėję tokių pastatų nenaudojamomis erdvėmis, ėmė įrenginėti čia stilingas dirbtuves.

TINKA. "Pačios patalpos nėra idealios, daug ką reikėtų tvarkyti, tačiau mums, menininkams, visai tinka", - šypsojosi floristė Simona Vaškytė.

Rodos, buvusi Vydūno mokykla, įsikūrusi Daržų g. 18, po ilgų diskusijų ir ginčų savaime virsta loftu, nešančiu gyvybę į apleistas erdves ir kuriančiu pridėtinę vertę.

Sklypo, kuriame stovi Vydūno vidurinė mokykla, detalusis planas patvirtintas dar 2003 metais. Jame numatyta, kad pastatas turi būti nugriautas. Iš pradžių uostamiesčio politikai svarstė, jog tai galėtų atlikti pati savivaldybė, tačiau nutarta, kad tai kainuotų pernelyg daug. Nors tikslių skaičiavimų nebuvo, tada kalbėta apie 1,5 milijono litų.

Vėliau svarstyta pastatą parduoti su sąlyga, kad naujasis savininkas mokyklą nugriaus, tačiau birželio pabaigoje į karštas diskusijas įsivėlę Klaipėdos miesto tarybos nariai taip ir nepritarė buvusios uostamiesčio Vydūno mokyklos pastato privatizavimui. Suabejota, ar kas norės įsigyti 2 mln. litų įvertintą pastatą ir 1 mln. įvertintą sklypą vien tam, kad paskui vykdytų griovimo darbus.

PRAMOGOS. Savaitgaliais visi ne tik dalyvauja įvairiuose renginiuose, bet ir gali draugiškai sukristi ant šalia mokyklos esančios pievutės ar paragauti čia pat kepamų įvairių lietinių.

 

Kol pastato likimas nenumatytas Tarybos sprendimu, pavasarį čia įsikūrę menininkai gali tikėtis, jog metams pasirašyta sutartis bus pratęsta dar ilgesniam laikui.

Laukia eilėje

Idėja Klaipėdos menininkus įkurdinti vienoje vietoje ore sklandė jau seniai. Kai tik atsilaisvino Vydūno mokyklos patalpos, vėl apie tai prabilta. Šios minties įgyvendinimą inicijavo uostamiesčio mero patarėjas Simonas Gentvilas, Klaipėdos miesto savivaldybės Jaunimo reikalų koordinatorius Modestas Vitkus ir grupė menininkų, jau turėjusių patirties loftuose ir menų fabrikuose.

Pavasarį čia po truputį ėmė įsikurti pavieniai menininkai ir įvairios jų grupės. Vos sužinoję apie tokią galimybę patalpų paprašė per 30 kūrybininkų. Vydūno mokyklos klasėse ir įvairiuose kabinetuose įsikūrė fotografai, architektai, floristai, odininkai, vizualiųjų menų atstovai, muzikantai ir gausybė kitų menininkų. Taip pat čia prisiglaudė ir kelios visuomeninės organizacijos. Vydūno mokykloje priglausti būtent jas siūlė ir kai kurie Tarybos nariai.

"Visos laisvos vietos jau užpildytos, tačiau to negana. Keli kūrybininkai dar laukia eilėje. Jei kurie nors iš patalpų išsikraustytų, tuomet vieta atitektų jiems", - pasakojo M. Vitkus.

ĮVAIROVĖ. Buvusios Vydūno mokyklos patalpose įsikūrė patys įvairiausi menininkai - nuo dailininkų iki juvelyrų.

 

Pasak jaunimo reikalų koordinatoriaus, be kitų buitinių sąlygų, menininkai į Vydūno mokyklą atsikraustė dar ir su pažadu kurti pozityvią energiją ir savo veiklą orientuoti į senamiestį - rengti įvairius renginius, atviras darbo grupes ir panašiai. Ką kūrybininkai šioje mokykloje veikia, miestiečiai gali pamatyti kiekvieną sekmadienį. Menininkai taip pat pasižadėjo susitvarkyti pastato aplinką.

"Įsileisdami menininkus į šią erdvę su jais pasirašėme vienerių metų sutartį su galimybe ją pratęsti. Kol kas, kol politikai nepriima jokių sprendimų, manome, kad jie čia reziduoti galės gan ilgai. Net jei ir būtų priimti kokie nors sprendimai, jų įgyvendinimas taip pat užtruktų", - teigė M. Vitkus.

Bijo investuoti

Kino kūrėjas, UAB "Vaizdo studija" įkūrėjas Arūnas Eimulis Vydūno mokykloje įsikūrė su keliais kolegomis. Ne tik įsirengė darbo kabinetą, tačiau baigia paruošti ir filmavimo studiją. Tiesa, ją kuria pasitelkdamas pačias paprasčiausias ir pigiausias medžiagas, mat investuoti didelių lėšų nesinori, kai nėra aišku, kada iš šių patalpų gali būti iškraustyti.

"Jei taip nutiktų, būtų labai liūdna. Geriau jau politikai neapsispręstų dar ilgai arba iš viso atiduotų šias patalpas menininkams, nes dabar tiesiog nežinome perspektyvos", - sakė A. Eimulis.

"FREESHOPAS". Patalpose veikia drabužių ir aksesuarų parduotuvėlė, iš kurios viską gali imti nemokamai.

 

Jam pritarė ir dirbtuves mokykloje įsirengusi floristė Simona Vaškytė: "Norėčiau susitvarkyti pačias dirbtuves, kad būtų malonu jose dirbti, tačiau medžiagos kainuoja ir investuoti į nežinią baisu. Tikrai būtų smagu, jei mums leistų čia likti ilgam, nes labai patogi yra šios mokyklos vieta - pats senamiestis, viskas ranka pasiekiama. Žinoma, pačios patalpos nėra idealios, daug ką reikėtų tvarkyti, tačiau mums, menininkams, visai tinka", - juokėsi Simona.

Galvosūkis - šildymas

Kad ir kokios sąlygos buvusioje Vydūno mokykloje būtų, kūrybingas jaunimas čia įsikūręs gana jaukiai. Patalpose veikia vadinamasis "freeshopas" - drabužių ir aksesuarų parduotuvėlė, iš kurios viską gali imti nemokamai, o ir pats pabodusius daiktus atnešti ir pakabinti. "Infoshope" bendruomenės nariai gali ilsėtis, klausytis muzikos, skaityti knygas ir atsinešę savo produktų paskanauti veganiškos virtuvės patiekalų. Savaitgaliais visi ne tik dalyvauja įvairiuose renginiuose, bet ir gali draugiškai sukristi ant šalia esančios pievutės ar paragauti čia pat kepamų įvairių lietinių.

Tiesa, smagus kūrybininkų gyvenimas gali kiek apkarsti atėjus žiemai. Mokyklos pastatas nebus šildomas, mat iš čia išvežtas pagrindinis šiluminis mazgas. Menininkai žada šildytis elektriniais šildytuvais, tačiau dėl to nerimauja jaunimo reikalų koordinatorius: "Jei visi vienu metu susijungs elektrinius šildytuvus, bijau, kad bus nelabai gerai. Jau vien kelis virdulius užtenka įjungti ir susidaro gana didelė apkrova. Šį reikalą būtina spręsti globaliau. Jau dabar svarstoma, ką daryti. Galbūt bus ieškoma rėmėjų, kurie padėtų pasirūpinti šiuo dalyku, nes atrodo, kad menininkai dar čia užsibus. Manau, kad tai nėra blogai. Atvirkščiai - daug geriau šią vietą užleisti kūrybingam Klaipėdos jaunimui negu padaryti pastatą vaiduokliu ir leisti čia įsikurti benamiams."

Paklaustas, kodėl patalpos, kurios nebėra tinkamos moksleiviams, ėmė ir įtiko menininkams, M. Vitkus šypsojosi: "Menininkai yra menininkai. Jie gali dirbti įvairiomis sąlygomis. O mokiniams yra nustatytos griežtos taisyklės, apimančios įvairius dalykus - nuo patalpų dydžio, apšvietimo ir panašiai. Šių normų mokykla nebeatitinka, todėl ir negali būti naudojama pagal paskirtį."

Siūlys patys politikai

Pastato paskirtį dabar turės sugalvoti uostamiesčio politikai. Klaipėdos miesto savivaldybės Turto skyriaus vedėjos Genovaitės Paulikienės teigimu, po paskutiniojo savivaldybės Tarybos sprendimo - nepritarti buvusios Vydūno mokyklos pastato privatizavimui - tolesni veiksmai nėra numatyti.

"Po šio sprendimo savivaldybės administracijos direktorė nurodė patiems politikams siūlyti, ką daryti su minėtu pastatu. Kitos išeities nėra. Tarybos nariai nepritarė nė vienam siūlytam variantui. Nesutiko pastato griauti už savivaldybės lėšas, taip pat nesutiko ir įtraukti jo į privatizuojamų pastatų sąrašą ir taip leisti jį nugriauti naujiesiems šeimininkams. Dabar variantų neliko, todėl lauksime pačių politikų pasiūlymų", - sakė G. Paulikienė.

Paklausta, ar įmanoma, kad mokykloje galėtų likti jau čia spėję įsikurti menininkai, jei tokį variantą pasiūlytų kuris nors iš politikų, G. Paulikienė sakė nežinanti: "Net jei ir būtų taip nuspręsta, reikėtų pagalvoti apie tai, kas tokiu atveju šį pastatą išlaikys."

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder