Laiko knygoms nerandantys žmonės teisinasi užimtumu darbe, problemomis šeimoje ar tiesiog nuovargiu, tačiau ištikimi knygų bičiuliai bibliotekose lankosi nuolat - ieškodami šviežiai išleistų ar pasaulinės klasikos kūrinių. Netrūksta ir spaudos leidinių perversti ateinančių miestiečių - kai kurie neišgali prenumeruoti, o kitiems tiesiog patinka kasdien užsukti į išminties šventovėmis vadinamas bibliotekas.
Daugiausiai skaito pensininkai
Klaipėdos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė Ala Čekienė sakė, kad lankytojų skaičius vasarą apmažėjo - nebesulaukiama studentų, tačiau bibliotekoje lankosi nemažai dirbančių žmonių bei pensininkų.
TENDENCIJA. Nors bibliotekos sulaukia kiek mažiau jaunimo, vaikų skaitymo įpročiai nesikeičia ir vasarą. Eimanto CHACHLOVO nuotr.
Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos Periodikos skyriaus vedėja Vilma Plauškienė pasakojo, kad lankytojų skaičius jų bibliotekoje ryškiai priklauso nuo oro sąlygų.
"Jei oras geras, tai iš pat ryto sulaukiame skaitytojų, kurie ateina perskaityti laikraščių, kiti užsuka grįždami iš pliažo, bet jei oras prastesnis, tai ateina tik nuolatiniai skaitytojai", - šypsojosi V. Plauškienė.
Į I. Simonaitytės biblioteką taip pat retai teužsuka studentai, didžiąją dalį vasaros lankytojų sudaro pensininkai bei dirbantys žmonės. Tačiau, anot V. Plauškienės, nors ir matomas skaitytojų apmažėjimas, skųstis negalima - jų vis tiek sulaukiama.
Vasarą - lengvesnio turinio
Lankytojų netrūksta ir Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešojoje bibliotekoje.
"Nepasakyčiau, kad labai sumažėtų. Dabar mažiau moksleivių, dar ateina studentų, pensininkų. Su sodininkais vasarai atsisveikinom - jie grįš tik rudenį", - aiškino Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Marytė Jacikienė.
Pokalbininkė sakė, kad lankytojai vasarą renkasi skaityti lengvesnio turinio knygas - romanus, detektyvus, labai populiarios psichologinės knygos. Anot pokalbininkės, neretai ateina žmonių, kurie ieško ką tik knygynuose pasirodžiusių kūrinių, tačiau jie būna nuvilti sužinoję, kad juos paskaityti gaus ne iškart.
Kaip vienas skaitomiausių knygų M. Jacikienė įvardino Valdo Adamkaus "Paskutinė kadencija. Prezidento dienoraščiai", Kristinos Sabaliauskaitės "Silva rerum", Rūtos Šepetys "Tarp pilkų debesų", Aleksandros Marininos detektyvus.
Klaipėdos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos skaitytojai taip pat mėgsta romanus bei detektyvus - tai puikus pasirinkimas lengvam skaitymui, kuris nereikalauja didelio susikaupimo ar papildomų žinių.
Sulaukia daugiau vaikų
Nors bibliotekos sulaukia kiek mažiau jaunimo, vaikų skaitymo įpročiai nesikeičia ir vasarą.
I. Simonaitytės bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus darbuotoja Aušra Rimkienė tvirtino, kad vaikų lankymasis bibliotekoje ženkliai pagyvėjo - sulaukiama daug moksleivių su privalomos literatūros sąrašais, tačiau ateina ir nuolatinių mažųjų skaitytojų.
"Žinoma, tie, kurie skaito visąlaik, sako, kad bibliotekoje nieko nebėra, nors turim apie 50 000 knygų", - sakė A. Rimkienė.
Moksleivių aktyvumą paminėjo ir Klaipėdos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Vaikų skyriaus vedėja Rita Zapalytė. Jos teigimu, bibliotekoje besilankančius vaikus galima suskirstyti į dvi grupes - skaitantys mokslo metų laikotarpiu ir skaitantys vasarą.
"Žinoma, yra ir tokių, kurie skaito ištisus metus, bet vasarą sulaukiame atvykstančių iš kitų miestų - jie atvažiuoja pas senelius, pas draugus. O elektroninis bilietas "LIBIS" tiesiog pasaka - vaikai neprisiriša prie vienos bibliotekos, gali tuo bilietu naudotis visos Lietuvos bibliotekose, gali reikiamų knygelių ieškotis keliose bibliotekose", - džiaugėsi R. Zapalytė.
"Poteris" dar paklausus
Dažniausiai su privalomos literatūros sąrašais užsukantys moksleiviai stengiasi perskaityti nurodytus kūrinius, tačiau pasirenka ir papildomų knygų - savo malonumui. R. Zapalytės teigimu, populiarūs įvairūs komiksai, dažnai skaitoma knygų serija apie raganą Lilę, itin trokštamos knygos apie vampyrus.
Tuo tarpu A. Rimkienė tvirtino, kad populiarumo dar neprarado britų rašytojos Joanne Rowling sukurtas herojus Haris Poteris, vaikų literatūros klasike vadinamos Astrid Lindgren kūriniai, taip pat mėgstamos ir Kęstučio Kasparavičiaus knygos, įvairūs nuotykiniai kūriniai.
Bibliotekos vaikus vasarą vilioja ir užsiėmimais. Klaipėdos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos projekto "Pėdink į Girulius" dalis - vaikų vasaros dienos stovykla Giruliuose praėjusiais metais sulaukė 10 savanorių bei 45 dalyvaujančių vaikų. Ten pat įvairi veikla siūloma ir šiemet.
Ar Jūs skaitote?
Deimantė, moksleivė
Knygų išvis nemėgstu skaityti, mieliau renkuosi žurnalus ar laikraščius. Knygos manęs kažkaip netraukia. Į bibliotekas nueinu, bet vasarą neturiu laiko, tad žurnalus perku.
Monika, studentė
Dažnai skaitau, dažniau knygas. Skaitau žiemą ir vasarą, nes tada turiu daugiausiai laiko - rudenį ir pavasarį mokslai dažnai spaudžia. Dažniausiai skaitau romanus, jei kas nors parekomenduoja kitokio žanro knygą, skaitau ir tą. Bibliotekose dažniau lankausi, kai reikia knygų mokslui, prieš sesijas.
Arvydas, bedarbis
Į biblioteką einu dažnai, skaitau visus laikraščius, ieškau darbo skelbimų. Kartais pasiimu ir kokią knygą, dažniausiai kokį detektyvą.
Regina, pardavėja
Skaitau knygas ir laikraščius, imu knygas iš bibliotekų, bet kartais labai patikusią knygą ir nusiperku. Žinoma, jos dabar labai brangios, bet manau, kad geros knygos lavina žmogų ir skaityti reikia.
Vilius, studentas
Bibliotekoje lankausi, kai reikia rasti medžiagos paskaitoms, vasarą neinu. Šiaip knygas skaitau retai, dažniau skaičiau, kai mokiausi mokykloje, o naujienas sužinau internete - taip greičiau ir pigiau.
Edita, moksleivė
Skaitau dažniau knygas, bet nepavadinčiau savo skaitymo dažno. Mažai skaitau knygų. Metų laikas tam irgi turi įtakos - žiemos vakarais jas skaityti lengviau ir įdomiau. Žanrai būna įvairūs, bet dažniausiai mokslinės knygos, detektyvai, romanai. Vasarą domiuosi dažniausiai tik mokslinėmis knygomis, laisvalaikiu vasaros metu neskaitau. Bibliotekoje lankausi nedažnai.
"Knyga - savęs ieškojimas"
Romualdas SKUNČIKAS, literatūrologas
Prancūzų rašytojas Danielis Penakas rašė, kad viskas gyvenime priešinasi skaitymui. Už lango šviečianti saulė - irgi kliūtis skaitymui. Jei žmogus turi savyje knygos jausmą, žino skaitymo malonumą, jis skaito bet kada. Juk daugelis žmonių, važiuodami į gamtą, taip pat vežasi knygą. Galbūt neranda laiko paskaityti, bet pasiima kartu. Knygos skaitymo kultūra prasideda vaikystėje - jei vaikai mato tėvus, skaitančius knygas, jie natūraliai ir patys pradeda skaityti.
Tai, kad jaunimas skaito mažiau, yra ir pedagogikos problema. Didžiausia kliūtis - tai, kad skaitymas nemėgsta liepiamosios nuosakos. Kai mokyklose reikia skaityti privalomąją literatūrą, kuri primygtinai kišama, paaugliui tai tampa atgrasu, besiformuojantis jo vidinis "aš" pasišiaušia kaip ežiukas. Jokiu būdu nereikia sakyti "Tu neskaitai, skaityk!", reikia padėti jaunam žmogui, pasiūlyti daugiasluoksnės literatūros. Kai "užsiciklinama" ties viena tema, neskaitomos gilesnio turinio knygos, išauga tokia skaitytojų karta, kuri nesuvokia teksto - tai ryškiai matoma per literatūros pamokas mokyklose bei brandos egzaminus.
Vasarą intelektualesnio skonio skaitytojui siūlyčiau paskaityti Valdo Papievio romaną "Eiti", įvairių lygių skaitytojams - Marcelijaus Martinaičio beletristikos ir fakto literatūros kūrinį "Mes gyvenom". Jaunimui - Vandos Juknaitės pokalbių knygą "Tariamas iš tamsos", Lauros Sintijos Černiauskaitės romanus "Kvėpavimas į marmurą", "Medaus mėnuo", taip pat novelistikos kūrinius - Juozo Apučio "Vieškelyje džipai", Bitės Vilimaitės kūrybą.
Vaikams ir paaugliams - Gendručio Morkūno "Iš nuomšiko gyvenimo", Kęstučio Kasparavičiaus, Vytautės Žilinskaitės knygelės, paaugliams - Vytauto Račicko romaną "Baltos durys".
Rašyti komentarą