Trakų pilyje  - Klaipėdos tvirtovės inventorizacijos piešinio originalas

Trakų pilyje - Klaipėdos tvirtovės inventorizacijos piešinio originalas

Ketvirtadienį Trakų salos pilyje atidaroma paroda "Baltijos jūros pakrantės miestų vaizdai XVI-XX a. grafikoje" iš Lenkijos Olštyno Varmijos ir Mozūrų muziejaus rinkinių. Tarp daugiau nei 70 grafikos darbų bus eksponuojamas ir vienintelis Klaipėdos tvirtovės XVIII a. inventorizacijos piešinio originalas.

Pasak Trakų istorijos muziejaus direktoriaus Virgilijaus Poviliūno, Trakų istorijos muziejus su Olštyno Varmijos ir Mozūrų muziejumi bendradarbiauja nuo 1997 metų. Kartu buvo dalyvauta bendruose projektuose, iš abiejų muziejų rinkinių, organizuojamos parodos Lietuvoje bei Lenkijoje. Ši paroda - jau šeštoji.

Parodos eksponatai parinkti pagal geografinius ir kultūrinius kriterijus, t. y. pagal miestų išsidėstymą Baltijos jūros pakrantėje. Šiuos darbus sieja tradiciniai ikonografijos tipai: panorama, vaizdas iš paukščio skrydžio, perspektyva, miesto dalies vaizdas, planas arba miesto apsiaustis.

Pasak parodos kuratorių, ikonografijos rinkinių tyrinėtojų dėmesys labiausiai sutelktas į du aspektus: svarbiausias yra vaizdo turinys ir pažintinė informacija, o eksponatų, kaip meno kūrinių, tyrinėjimas lieka antrame plane.

Gausiausiai kolekcijoje yra pristatomi eksponatai, vaizduojantys buvusią Prūsiją (Karaliaučių, Klaipėdą, Gdanską, Malborką, Elblongą, Kulmą ir kt.), Pomeranijos regioną (Šceciną, Kolobžegą ir kt.) bei Meklenburgo regioną (Rostoką, Štralzundą, Vismarą ir kt.).

Be minėtų, parodoje galima rasti ir kitų šalių miestus: Sankt Peterburgą, Rygą, Kopenhagą ir Malmę bei kitus Vakarų Pomeranijos, Meklenburgo ir Novomarchijos regionų miestus. Kai kuriais atvejais pristatomi darbai yra seniausi grafikos arba seniausi apskritai šių miestų vaizdai. Tarp tokių yra Rygos medžio raižinys (apie 1550 m.), Karaliaučiaus, Rostoko ir Vismaro vaizdai. Lyginant su kitais, ypač gausiai yra pristatoma Karaliaučiaus ir Štralzundo ikonografija, tarp jų ir vaizdai arba miestų planai, turintys ypatingą reikšmę šių dviejų miestų pažinimui.

Dar kitokį vaidmenį vaidino preciziški dokumentiniai miestų apsiausties planai, mūšių schemos, atkurtos iš esmės pagal karo inžinierių išmatavimus. Jie buvo skirti profesionalams kaip "studijų medžiaga" karo meno mokslams. Parodoje šioje darbų grupėje ypatingo dėmesio yra verti kūriniai, iliustruojantys Anklamo tvirtovės apsiaustį 1676 m. ir Kolobžegą (Kolberg) 1758 m., taip pat rodomas vienintelis Klaipėdos tvirtovės XVIII a. II ketvirčio inventorizacijos piešinio originalas.

Trakų salos pilyje paroda "Baltijos jūros pakrantės miestų vaizdai XVI-XX a. grafikoje" viešės iki spalio 15 dienos.   

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder