Thomo Manno festivalis vedė gimtosios Europos keliais

Thomo Manno festivalis vedė gimtosios Europos keliais

Liepos 9-17 d. Nidoje surengtas tradicinis - jau XV - tarptautinis Thomo Manno menų festivalis, sutraukęs rekordinį svečių skaičių: kameriniuose muzikos, žodžio, dailės programos renginiuose bei kino naktyse prie Nidos švyturio šiuosyk apsilankė apie 5000 kurorto gyventojų bei svečių.

Nobelio premijos laureato, rašytojo ir poeto Czes?awo Mi?oszo 100-osioms gimimo metinėms dedikuotą trejų metų teminį ciklą šiemet pradėjęs festivalis gvildeno jo knygos "Gimtoji Europa" tematiką: visas renginio programas persmelkė Tėvynės ieškojimo nuotaika, iškilo Žemės bei sielos geografijos sandūros, nemažai dėmesio skirta istoriškai susiklosčiusio šių dienų Europos žemėlapio poveikiui kontinento gyventojams.

Ekraną ir atkakliausius kino mėgėjus nuo vėjo ant Urbo kalno saugojo erdvi palapinė.

Festivalio savaitę Nidos evangelikų liuteronų bažnyčioje įvyko iš viso aštuoni akademinės muzikos vakarai, kuriuos šeštadienį reziumavo uždarymo koncertas. Šiemetinė muzikos programa pagerbė šių metų jubiliatus, amžininkus kompozitorius Gustavą Mahlerį bei Mikalojų Konstantiną Čiurlionį, atskleidė austro Antono Brucknerio chorinės bei kamerinės muzikos grožį, priminė lietuvio Jurgio Karnavičiaus kūrybinį paveldą bei palepino Johanno Sebastiano Bacho kūrinių mėgėjus. Beje, šiuosyk bažnyčia priglaudė ir vieną iš populiariojo festivalio ciklo "Kino naktys prie švyturio" renginių, užkluptą lietingo oro.

Kitais vakarais įprastoje kino seansų vietoje - ant Urbo kalno - viešpatavo atviro oro festivalio atmosfera. Šiemet prieš rodant filmų programas, sudarytas iš lietuviškų ir vokiškų juostų, skambėjo muzikinės programos, o renginių ciklą atidarė garsus klaipėdietis režisierius ir aktorius Benas Šarka su savo ekstremaliu monospektakliu "Kiaurai".

Festivalyje apsilankė ir jo globėjas, Lietuvos Prezidentas Valdas Adamkus.


Festivalio žodžio programoje dalyvavo svečiai iš Vokietijos, Lenkijos ir Lietuvos. Savo naujausią leidinį "Nemunas - vienos Europos upės kultūros istorija", intriguojantį visų ant jo krantų įsikūrusių valstybių publiką, pristatė vokiečių publicistas bei kultūros istorikas Uwe Rada.

Turiningą popietę, skirtą rašytojo balsui šių dienų Europos kontekste tenkančiai reikšmei, surengė vienas žinomiausių Lenkijos ir Europos intelektualų Adamas Zagajewskis - poetas ir eseistas, daugelio prestižinių literatūros apdovanojimų laureatas, pernai nominuotas ir Nobelio literatūros premijai. Beje, šiemet dienos šviesą išvys į lietuvių kalbą išversta jo eilių rinktinė, o U. Rados knyga lietuviškai planuojama išleisti kitąmet.

Nidos evangelikų liuteronų bažnyčia vidurvasarį tradiciškai tapo muzikos sale: per festivalį čia surengti aštuoni koncertai.

Didelio dėmesio susilaukė susitikimas su bažnyčios istorike, baroko žinove, mokslų daktare Irena Vaišvilaite bei europarlamentaro profesoriaus Vytauto Landsbergio kūrybos vakaras.

Rašytojo Th. Manno bičiulių popietėje viešėjęs germanistas, ilgametis Goethe's instituto darbuotojas Dieteris Straussas pristatė knygą apie Mannų šeimos patirtį išeivijoje ir žaismingai dalijosi žiniomis apie šios talentų dinastijos atstovų likimus.

Rengėjams jau pradedant dėlioti kito festivalio programą, nidiškiai bei kurorto svečiai kviečiami apsilankyti praėjusią savaitę atidarytose parodose: V. ir K. Mizgirių gintaro galerijos-muziejaus Menininkų namuose veikianti "Tarp Vilniaus ir Sidnėjaus: po 20 metų" pristato išeivijos dailininkės Akvilės Zavišaitės (1962-1991) kūrybą, o Neringos istorijos muziejuje eksponuojami rinktiniai Nidos dailininkų kolonijos darbai iš Klaipėdoje veikiančios Rytų Prūsijos dailės mylėtojų draugijos "Nidden" kolekcijos.

Festivalio žodžio programos renginiai, vykę Th. Manno memorialinio muziejaus terasoje, sutraukė gausybę svečių.

Nidos vasaros renginių, skirtų Th. Mannui, tradiciją rugpjūčio 8-12 dienomis pratęs kultūros savaitė "Juozapas Nidoje" rašytojo memorialiniame muziejuje: su Kuršių nerijai skirtų filmų vakaru, paroda, intriguojančiais pranešimais apie Th. Manno ir jo žmonos Katios santykių istoriją, rašytojo bendravimą su kolega Hermannu Hesse ir kt. Nidoje viešės Reinbeko pilies kultūros centras (Vokietija).

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder