Studentiška daina įsitvirtina Klaipėdoje

Studentiška daina įsitvirtina Klaipėdoje

Lapkričio 19-21 d. antrąkart Klaipėdoje vyks jau 12-asis Lietuvos aukštųjų mokyklų studentų chorų festivalis. Pirmąsyk uostamiestyje jis nuskambėjo 2006 metais. Apie festivalio organizatorius, dalyvius bei studentišką dainą kalbamės su Klaipėdos miesto chorinės bendrijos "Aukuras" tarybos pirmininku bei Klaipėdos universiteto mišraus choro vadovu doc. Algirdu Šumskiu.

Kuo ypatingas aukštųjų mokyklų studentų chorų festivalis, kokios jo ištakos?

Studentų chorai pasaulyje turi senas šaknis ir yra labai populiarūs. Turbūt nerasime nė vieno garsaus universiteto pasaulyje, kuriame nebūtų choro, orkestro ir kitų meno kolektyvų.

Lietuvos akademiniai chorai gyvuoja jau ne vieną dešimtmetį: koncertuoja, dalyvauja dainų šventėse, festivaliuose, žengia į tarptautinę erdvę, - štai kad ir Kaune užgimęs tarptautinis chorų konkursas "Juventus" arba Baltijos šalių studentų dainų šventė "Gaudeamus".

Prieš 12 metų Lietuvos liaudies kultūros centro dėka, padedant Lietuvos chorų sąjungai, užgimė ir šis Lietuvos aukštųjų mokyklų studentų chorų festivalis. Jo iniciatorius buvo dabartinis Lietuvos liaudies kultūros centro direktorius Saulius Liausa. Šiame festivalyje dalyvauja kone visų Lietuvos aukštųjų mokyklų studentų chorai. Festivalio metu rengiami koncertai, atliekamos bendros programos, vyksta studentiškos vakaronės, prie apskrito stalo chorų vadovai diskutuoja apie chorinio dainavimo problemas ir kt.

Kuo šis renginys svarbus mūsų miestui?

Festivalis ilgą laiką buvo rengiamas tik Vilniuje, tačiau "Aukuro" pastangomis 2006 m. pajudėjo į Klaipėdą. Atsirado nauja tradicija - kas metus keliauti vis į kitą miestą, kuriame yra aukštoji mokykla. Aplankęs Kauną, Šiaulius, Vilnių, šiais metais festivalis vėl sugrįžta į Klaipėdą bylodamas, kad turime atvirą akademinę bendruomenę, senas chorines tradicijas ir esame pasirengę priimti naujus iššūkius. Į uostamiestį suvažiuos geriausi Lietuvos studentų chorai, tad klaipėdiečiai turės retą galimybę ne tik išgirsti nuostabų jų muzikavimą, bet ir pabendrauti, parodyti svetingumą.

Kiek chorų dalyvaus festivalyje?

Per 20 chorų. Tai beveik visų Lietuvos aukštųjų mokyklų chorai, tarp jų - Vilniaus universiteto "Gaudeamus" ir Virgo" (vadovė Rasa Gelgotienė), Vilniaus pedagoginio universiteto "Ave Vita" (vadovas Kastytis Barisas), Vilniaus Gedimino technikos universiteto "Gabija" (vadovė Rasa Viskantaitė), Mykolo Romerio universiteto (vadovė Loreta Lešinskaitė), Lietuvos muzikos ir teatro akademijos mišrus ir merginų chorai (vadovai Dainius Puišys ir Andrius Gilys), Kauno technologijos universiteto choras "Jaunystė" (vadovė Danguolė Beinorytė), Lietuvos žemės ūkio universiteto choras "Daina" (vadovė Ramunė Navickienė), Šiaulių universiteto choras "Studium" (vadovė Birutė Janonienė) ir kiti. Planuojami koncertai ne tik Klaipėdoje, bet ir Palangoje, Kretingoje, Gargžduose, Nidoje.

Kas atstovaus Klaipėdai?

Du mūsų universiteto chorai: merginų ir mišrus.

Kuo ypatinga chorinė muzika?

Pasakyti trumpai sunku... Tai žmonių gyvenimo būdas, jų noras save prusinti, puoselėti grožį, gėrį, savo tautos kultūrą. Juk Daina nedainuojama miršta.

Mūsų chorinis menas savitas ir įdomus pasaulio tautų bendrijoje. Ne veltui 2003 m. UNESCO Lietuvos dainų švenčių tradiciją paskelbė saugotinu nematerialaus kultūros paveldo šedevru.

Ar sunku sudominti chorine muzika studentą?

Mūsų studentų į chorą nereikia masinti tokiais saldainiukais, kokių apstu "nupopsėjusiose" televizijose. Ta trumpalaikių žvaigždūnų era banali ir neturi nieko bendra su tautos kultūra.

Džiaugiuosi ir didžiuojuosi mūsų studentais, kurie ateina į mūsų chorą.

Dažnai girdime, esą Klaipėdoje, palyginti su sostine, maža renginių jaunimui. Ką apie tai manote?

Erdvė nemėgsta tuštumos, ir visada ją kas nors užpildo. Yra visokiausių renginių ir Klaipėdoje, gal tik stokojama informacinės sklaidos. Kita vertus, pasakymas, kad nėra kur nueiti, dažnai liudija gero skonio neturėjimą. Norint tikrai galima atrasti gerą renginį, parodą, koncertą.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder