Snaigių karalystė sušildė

Snaigių karalystė sušildė

"Esu gimusi gruodžio 31 dieną, šaltą, speiguotą, iš dangaus krito snaigės, ant stiklų šaltis piešė žiemiškus raštus. Į namus mane tėvai parvežė arkliais kinkytose rogėse. Nuo mažens pradėjau karpyti. Jaučiu atsipalaidavimą, tai mano pomėgis. Atsisėdu prie televizoriaus ir negaliu nekarpyti",- sakė Kristina Mažukaitienė, tautodailės salone "Marginiai" pristačiusi karpinių parodą "Snaigių fantazija" ir knygą apie karpinius.

Autorei gražiausi aukštesniuose atmosferos sluoksniuose susiformavę šešiabriauniai daugiašakiai kristaliukai arba dendritai. Visų jų raštai - skirtingi ir nepakartojami. Savo knygoje tautodailininkė rašo, jog 1885 metais pirmąją snaigę gamtoje, prie fotoaparato pritvirtinęs mikroskopą, nufotografavo amerikietis Vilsonas Bentlėjus, per visą gyvenimą įamžinęs 5 tūkstančius snaigių. Fotografijos saugomos Buffalo muziejuje. Tai - grožio stebuklai, ledo gėlės, šedevras. Kai snaigė ištirpsta, jos raštas išnyksta.

Augusi gražiame gamtos kampelyje prie Venckų piliakalnio Šilutės rajone, Kristina išsiugdė išskirtinį grožio pojūtį. Vėliau dalyvavo pasaulinėje karpinių parodoje, kuri vyko Vilniuje. Ji yra Žemaitijos tautodailininkų sąjungos narė, sukūrusi tūkstančius popierinių snaigių. Šios pasiekė daugelį pasaulio šalių, jas dažnai žmonės dovanoja svečiams.

"Aš maniau, kad tai bus mano pomėgis, bet dabar jis pasidaręs kaip liga, turiu imti į rankas žirklutes. Reikia karpyti vasarą ir žiemą, nes jeigu stabtelėsi, karpinys išeis jau kitoks. Mano karpiniai tampa populiarūs, kai artėja Kalėdos. Nuo 1988 metų dalyvauju parodose. Dabar yra trečioji mano autorinė paroda", - sakė K. Mažukaitienė, kuri neabejoja, kad karpiniai yra menas. Tik senovėje jie buvo kitokie, ne tokie jaunatviški, ne tiek liaudiški, kiek asmeniniai, nors liaudiškus motyvus menininkė irgi mėgsta: iškarpo rūtą, angelus, paukštelius ir žvėrelius. Kiekvienas karpytojas turi savo braižą. Sudėtingas snaiges pirmiausia ji nusipiešia. Per tiek metų įgudusi ranka, pradeda karpyti snaigę, ir jau žino, kaip ji atrodys. Tarkime, drugelių šešis kampus reikia sudėlioti atskirai. Yra ir paprastų snaigių, vienas, du ir padarai, o sudėtingesnę karpo tris vakarus.

"Man teko būti Australijoje, ir vienoje Adelaidės mokykloje mokiau vaikus karpyti snaiges. Nors buvo gruodis, pas mus - gili žiema, o ten - pats vasaros vidurys. Tačiau jiems buvo įdomu, pas juos ir Kalėdų Senelis ateina, jie laikosi angliškų tradicijų. Ir kai vaikus pamokiau, jie man atnešė visą kalną ledų, ir savo karpinį priklijavo ant juodo popieriaus", - sakė autorė, nekarpanti žmogaus profilio nei silueto, nes nori būti savita.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder