Pasak menotyrininkų, Baroko epochoje – XVIII amžiuje – karaliavo porcelianas. Jo gamybos paslaptį Kinijos meistrai ilgus metus ypač slėpė. Europoje porcelianą pagaminti pavyko tik 1709 metais, kai alchemikui Johannui Bottgeriui pavyko išsiaiškinti porceliano masės sudėtį. Dėl naudoto molio pirmieji porceliano gaminiai yra tamsiai rudos spalvos.
„Tai yra tikrai vertingi eksponatai, kadangi jų nėra daug. Jie buvo gaminami gal kelis metus. Vėliau, jau po 2 metų, kai buvo atrastas kaukolinas, Meiseno manufaktūra pradėjo gaminti jau baltą porcelianą, ir šitie išnyko“, – pasakoja parodos kuratorė Gražina Gurnevičiūtė.
Pasak muziejininkų, įdomi ir XIX amžiaus Bohemijos stiklo kolekcija – ypač rubino stiklo pavyzdžiai.
„Norint stiklo masę nudažyti raudonai, reikia dėti aukso oksidų – reiškia, jo sudėtyje yra aukso. Vėliau technologai bandė išgauti tą raudoną spalvą pigesniais būdais, todėl buvo atrastas vadinamasis vario rubinas, kuris turi truputėlį kitokią raudoną spalvą“, – sako G. Gurnevičiūtė.
Iš viso parodoje eksponuojama daugiau kaip 300 eksponatų, kurie buvo sukurti per beveik 200 metų.
„Atskiri eksponatai buvo rodomi atskirai, bet ne jų visuma. Kai kurie – ir gana daug kūrinių, kurie čia eksponuoti – yra iš viso rodomi pirmą kartą“, – teigia Dailės muziejaus direktorius Romualdas Budrys.
Parodą Klaipėdoje, Prano Domšaičio galerijoje, bus galima apžiūrėti iki vasaros. Vėliau ji keliaus į Vilnių ir taps nuolatinės Lietuvos dailės muziejaus ekspozicijos dalimi.
Rašyti komentarą